خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  صد و یازدهمین شماره از ماهنامه خط صلح منتشر شد

صد و یازدهمین شماره از ماهنامه خط صلح منتشر شد

خبرگزاری هرانا – صد و دهمین شماره از ماهنامه خط صلح به کوشش مدافعان حقوق بشر و جمعی از کنشگران مدنی منتشر شد.

در طول تاریخ، مهاجرت همواره یکی از گزینه های پیش روی انسانها بوده است. حالاتی وجود دارد که ماندن مترادف مرگ است و فلاکت، در این صورت است که گاهی دسته ای از انسانها تصمیم به کوچ می گیرند. این کوچ ها معمولا در پی وقوع بلایای طبیعی یا بر اثر عوامل انسانی مانند جنگ اتفاق می افتد. در دنیای امروز که نظم بین الملل و قوانین حقوق بشر باید اساس مناسبات انسانی باشد حفظ کرامت انسانی و بهره مندی از کمک های انسان دوستانه حق بلامنازع انسان هایی است که خانه و کاشانه خود را به اجبار ترک و به سرزمین و کشوری دیگر روی آورده اند.

در حالی که بخش مهمی از سیاست های وضع شده در ارتباط با مهاجران و پناهندگان سراسر جهان، در ارتباط با میزان بهره مندی و دسترسی این گروه به خدمات و حقوق شهروندی است، اما همچنان چالش های زیادی در این زمینه وجود دارد. این چالش ها در رابطه با برخی از کشورها و مناطق وضعیت بغرنج تری به خود گرفته است و در برخی از آنها مهاجران و پناهندگان از حقوق انسانی به مراتب پایین تری نسبت به بقیه نقاط برخوردار هستند.

چند دهه است در افغانستان وضعیتی در جریان است که سبب شده شهروندان این کشور به سمت ایران مهاجرت کنند و اکنون جمعیتی قابل توجه از افغانستانی ها در ایران زندگی می کنند و هر از گاهی گزارش ها و اخبار تلخ و شیرینی از حضور آنها در ایران به گوش می رسد. خط صلح در این شماره موضوع ویژه خود را تحت عنوان «کوچ غریب» به افغانستانی های حاضر در ایران، وضعیت حقوقی و زیستی آنها اختصاص داده است.

در این راستا گفتگویی با دکتر سیما سمر، دکتر سیما سمر، نماینده ویژه رئیس جمهور و وزیر دولت در امور حقوق بشر افغانستان تدارک دیدیم. دکتر سمر همچنین ضمن ذکر این مسئله که فقر و امنیت، دو عامل اصلی مهاجرت افغانستانی ها به خارج از این کشور است، گفت «مهاجرپذیری یک کار انسانی و کاری برای احترام به کرامت انسان است».

در ادامه طی گفتگویی با حبیب الرحمان پدرام، نماینده مردم هرات در پارلمان افغانستان نظر وی را در خصوص چرایی مهاجرت افغانستانی ها به ایران جویا شدیم. وی نیز با برشمردن جنگ و فقر به عنوان دو عامل اصلی مهاجرت شهروندان کشور متبوعش به ایران، گفت: «آنها برای امنیت و از سر فقر حاضرند که خفت بارترین شرایط را در ایران بپذیرند».

همچنین دکتر صالح نیک بخت به عنوان حقوقدان در گفتگو با خط صلح، ضمن تاکید بر لزوم در پیش گرفتن شیوه انسانی معتقد است که هم به لحاظ حقوقی و هم با توجه به وضعیت کشور، ایران ملزم به پذیرش سیل مهاجران نیست.

حسین بیوک خبرنگار و فعال اجتماعی افغانستانی در گفتگو با خط صلح از معضلات مهاجرت هم وطنانش حین رفتن به ایران و سختی های زندگی آنها در ایران می گوید.

صد و یازدهمین شماره خط صلح همچنین همراه است با مطالب و یادداشت هایی از: فاطمه اختصاری، کیومرث امیری، رضوانه محمدی، پانیذ قهرمانی، محمد علیزاده، محمد مقیمی، مختار وفایی، آبان پرتویی، الهه امانی، ماری محمدی، آمنه آبیار، محسن نکومنش فرد، مرتضی هامونیان، سیمین روزگرد، مهران مصدق نیا و جمعی دیگر از مدافعان حقوق بشر صد و یازدهمین شماره خط صلح همچنین همراه است با مطالب و یادداشت هایی از: فاطمه اختصاری، کیومرث امیری، رضوانه محمدی، پانیذ قهرمانی، محمد علیزاده، محمد مقیمی، مختار وفایی، آبان پرتویی، الهه امانی، ماری محمدی، آمنه آبیار، محسن نکومنش فرد، مرتضی هامونیان، سیمین روزگرد، مهران مصدق نیا و جمعی دیگر از مدافعان حقوق بشر.

لینک دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه خط صلح:
https://www.peace-mark.org/wp-content/uploads/2020/07/111.pdf
وبسایت خط صلح:
https://www.peace-mark.org/

در این شماره می خوانید:
دکتر سیما سمر؛ ارزش ها و قوانین حقوق بشری مرز نمی شناسند/گفتگو از علی کلائی
صالح نیکبخت؛ افغانستانی ها کمتر از ایرانی ها مرتکب جرم می شوند/گفتگو از سیامک ملامحمدی
حبیب الرحمان پدرام؛ جنگ و ناامنی علت مهاجرت افغانستانی ها به ایران است/سیمین روزگرد
خشونت امری غیرانسانی است؛ در گفتگو با حسین بیوک فعال اجتماعی افغانستانی/گفتگو از ماری محمدی
مهاجران افغان، درگیر سوءتفاهمات و روایت های مجعول جامعه/محمد علیزاده
افغانستانی ها در ایران با چه مسائلی روبرو می شوند؟/مختار وفایی
زنان افغانستانی در ایران؛ در منگنه قوانین زن ستیز ایران و کابوس طالبان/الهه امانی
ادبیات و هنر مهاجران افغانستانی در ایران/ محسن نکومنش فرد
در باب مهاجرت؛ نتوان مُرد به سختی که من این جا زادم!/مرتضی هامونیان
حقوق اتباع بیگانه در نظام حقوقی ایران در مقایسه با استانداردهای بین المللی/مهران مصدق نیا
چرایی عدم اجرای لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی مزدوج با مردان خارجی/آمنه آبیار
نگاهی کوتاه به حقوق پناهندگان افغانستانی در ایران/محمد مقیمی
مهاجرت با اعمال شاقه: سیاست های متغیر و سرنوشت نامعلوم/آبان پرتویی
مشاغل سخت و زیان آور؛ داستان غم انگیز و سرگیجه آور بازنشستگی کارگران/کیومرث امیری
باروری بر باد!/پانیذ قهرمانی
عشق و رابطه در زندان؛ «مت بازی» اسم رمز سرکوب/رضوانه محمدی
حنجره تاریخ – شعری از فاطمه اختصاری

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید