خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, بهداشت و محیط زیست  >  هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

خبرگزاری هرانا – حق بر محیط زیست و مبانی فلسفی آن، از قواعد حقوق بشر و حقوق طبیعی نشأت گرفته شده است. ابتدایی ترین حق طبیعی انسان در این کره خاکی، «حق حیات» است. اما طی دهه های اخیر به دلیل استفاده بی رویه از منابع طبیعی، عدم نظارت و توجه به مباحث زیست محیطی و الگوهای صحیح، محیط زیست طبیعی به شدت مورد صدمه واقع شده است. گزارش پیش رو حاصل ثبت ۸۳ واقعه محیط زیستی ایران است که در روزهای اخیر منتشر و به هدف آگاهی سازی گردآوری شده اند. بر اساس این گزارش در یک هفته اخیر ۳۲ شکارچی و صیاد غیرقانونی بازداشت شدند و یک قاچاقچی چوب به مراجع قضائی معرفی شد. طی روز های اخیر مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان از خشک شدن تالاب بین‌المللی گمیشان خبر داد. در هفته‌ای که گذشت بیش از ۱۱۷۴ هکتار از ۳۸ منطقه از جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور واقع در استان های اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسنان شمالی، خوزستان، زنجان، سیستان وبلوچستان، فارس، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان و هرمزگان دچار حریق شدند. همچنین طی روزهای گذشته دستکم ۳ تن از داوطلبان در جریان اطفاء حریق جان خود را از دست دادند. رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز از افزایش دو و نیم برابری آتش سوزی مراتع و جنگل های کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد. طی هفته گذشته، بالغ بر ۳۲ نفر از عوامل آتش‌سوزی‌های اخیر در سطح جنگل‌ها و مراتع کشور بازداشت شدند. در حوزه تولید پسماند، رئیس اداره محیط زیست قائمشهر نیز از تخلیه فاضلاب خانگی این شهر در محیط زیست و رودخانه تلار خبر داد. همچنین ماموران یگان حفاظت محیط زیست نوشهر یک راننده کامیون را که به صورت غیرمجاز اقدام به تخلیه پساپ در داخل رودخانه ماشلک کرده بود، دستگیر و به مراجع قضایی معرفی کردند. روابط عمومی شهرداری منطقه ۲۰ تهران از پلمپ ۳ واحد غیرمجاز تفکیک پسماند خبر داد. از دیگر اخبار محیطی زیستی این هفته می‌توان به صدور اخطاریه قضایی برای ۳۹ واحد آلاینده محیط زیستی در قزوین، اردبیل و شوشتر اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آسیب رسانی به جنبه های مختلف محیط زیست در ایران کماکان ادامه دارد. از سویی شهروندانی وجود دارند که به دلیل عدم آموزش یا نیازهای مالی دست به تخریب و آسیب رسانی به محیط زیست می زنند و از سوی دیگر نهادهای متولی در تلاش هستند تا از حجم این آسیب ها بکاهند، هر چند این تلاش ها قابل تقدیر است اما به نظر نمی آید حجم آن با شرایط محیط زیستی ایران تطبیق داشته باشد.

بازداشت و محکومیت متخلفان محیط زیست

یکی از موضوعات مورد بحث محیط زیست مسئله حمایت از منابع طبیعی بوده و از سوی دیگر، حفاظت از جنگل‌ها،حیات وحش و جلوگیری از قاچاق چوب، شکار و صید بی رویه به عنوان بخشی از مقوله حفاظت از منابع طبیعی، و در نهایت حفظ محیط زیست تلقیمی‌شود. بسیاری از حیوانات، به دلیل شکار غیرقانونی در معرض خطر قرار دارند.

طی هفته‌ای که گذشت، با تلاش محیط بانان و جنگل بانان، دستکم ۳۲ شکارچی  و صیاد متخلف که حاصل جمع آوری ۱۲ گزارش منابع رسمی است، در استان های ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، زنجان، لرستان، مازندران و مرکزی بازداشت و به مراجع قضایی ارجاع داده شدند. همچنین رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سروآباد از بازداشت یک قاچاقچی چوب در این شهرستان خبر داد.

در همین حوزه فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها اعلام کرد: “در بهار سال جاری ۲ هزار قاچاقچی چوب در سطح کشور دستگیر و پرونده آنها برای برخورد قانونی در اختیار دستگاه قضایی قرار گرفت”.

در خبری دیگر، جانشین فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از تشکیل ۳۳ فقره پرونده تخلف در ارتباط با قطع ۹۶۱ اصله درخت از ابتدای سال جاری در این استان خبر داد.

طبق اعلام فرمانده‌های یگان حفاظت محیط زیست در اصفهان و قزوین از ابتدای سال جاری تاکنون به ترتیب ۵۷ و ۷۲ شکارچی غیر مجاز و متخلف محیط زیستی و با تشکیل پرونده، دستگیر شدند.

همچنین دو شکارچی و صیاد غیر مجاز در اصفهان و چهارمحال و بختیاری پس از ارسال پرونده به دستگاه قضایی و طی مراحل قانونی به ترتیب به دو و یک سال حبس تعزیری محکوم شدند.

حق تنفس و هوای پاک

بر اساس گزارش‌ها، سالانه تعداد پر شماری از شهروندان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. این مشکل که علتی جز سو مدیریت و عدم توجه به کنوانسیون‌ها و قراردادهای بین‌المللی در این زمینه ندارد. به طور کلی جنگل‌ها در نتیجه عمل کربن گیری مرتباً گاز کربنیک هوا را که در اثر تنفس موجودات زنده و فعل و انفعالات شیمیایی و آلودگی های محیط زیست وارد هوا می‌شود جذب کرده و گاز اکسیژن را پس می‌دهد. از این رو می‌بایست مورد توجه ویژه ای قرار گیرند.

طی روز های اخیر مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان از خشک شدن تالاب بین‌المللی گمیشان خبر داد و گفت: “این تالاب شرایط خوبی ندارد و تبدیل به کانون ریزگردها شده است”.

همچنین عضو شورای اسلامی شهر تهران بر لزوم جلوگیری از تداوم قطع درختان مجموعه باغ بهشت واقع در محدوده منطقه ۲ تهران تاکید کرده و اعلام کرد: “طی ۱۰ سال گذشته نزدیک به چهار پنجم مجموعه باغ بهشت با قطع درختان و تبدیل آنها به ۱۴ برج غول آسای ۱۳ طبقه دیگر بهشت درختان و طبیعت نیست بلکه به جهنمی برای درختان تبدیل شده است و این روند طی روزهای گذشته با قطع درختان برای تامین سرانه های بهداشتی و آموزشی ادامه یافته است”.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نطنز از محکومیت یک متخلف محیط زیستی به تحمل سه ماه حبس تعزیری و جمع آوری وسایل استحصال زغال گیری خبر داد و گفت: “این واحد کوره زغال گیری غیر مجاز (سنتی) واقع در بخش امامزاده (بادرود) که با وجود چند نوبت دریافت اخطار رفع آلایندگی، هیچ گونه اقدامی برای رفع آلایندگی یا توقف فعالیت انجام نداده بود”.

در خبری دیگر، رییس شورای روستای صفیره از آتش سوزی سایت مدیریت پسماند شهرداری اهواز طی دو هفته اخیر خبر داد و عنوان کرد: “از سال ۹۰ تاکنون اهالی روستای صفیره درگیر این آلودگی هستند اما هیچ تدبیری اندیشیده نمی‌شود. حجم زباله‌ها در این سایت به اندازه‌ای است که زباله به ۲کیلومتری روستای صفیره رسیده‌است، کودکان، زنان و بسیاری از سالمندان این روستا دچار مشکلات تنفسی شده‌اند”.

در هفته‌ای که گذشت بیش از ۱۱۷۴ هکتار از ۳۸ منطقه از جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور واقع در استان های اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسنان شمالی، خوزستان، زنجان، سیستان وبلوچستان، فارس، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان و هرمزگان دچار حریق شدند. آتشی که در فقدان تجهیزات اطفای حریق حتی به مناطق حفاظت ‌شده نیز گسترش پیدا کرده و فعالان زیست‌محیطی بارها از بی‌توجهی مقام‌های دولتی انتقاد کرده‌اند. گفتنی است؛ طی روزهای گذشته دستکم ۳ تن از داوطلبان در جریان اطفاء حریق جان خود را از دست دادند.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد: “حدود هشت هزار هکتار از جنگلها و مراتع کشور بر اثر این آتش سوزی ها دچار خسارت شد و این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش دو و نیم برابری داشته است”.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها نیز با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۱۱۰۰ مورد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور به وقوع پیوسته است که حدود ۳۰۰ مورد آن طی ۱۰ روز اخیر رخ داده، اظهار کرد: “از نظر ما درصدی از این آتش‌سوزی‌ها عمدی است و دستی در کار است که ناکارایی سازمان‌های ذی‌ربط را نشان دهد”.

طبق اعلام مدیران منابع طبیعی و آبخیزداری استان های کهگیلویه و بویراحمد، البرز، زنجان و خراسان شمالی از ابتدای سال جاری تاکنون به دنبال وقوع بیش از ۱۶۹ فقره آتش سوزی، به ترتیب ۵۰۰، ۵۶.۵، ۲۲ و ۸۳ هکتار از عرصه های منابع طبیعی این استان ها در آتش سوخته است.

همچنین از ابتدای خردادماه سال جاری؛ حدود ۱۴۰۰ هکتار از منطقه بوزین و مره‌خیل و نیز ۶۵ هکتار از عرصه‌های طبیعی استان کردستان شامل ۲۱ هکتار جنگل و ۴۴ هکتار مرتع در آتش بی‌توجهی سوخته است.

طی هفته گذشته، بالغ بر ۳۲ نفر از عوامل آتش‌سوزی‌های اخیر در سطح جنگل‌ها و مراتع کشور بازداشت شدند.

در همین حوزه فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور عنوان کرد: “تاکنون ۴۰ متهم در ارتباط با آتش‌سوزی‌های اخیر در جنگل‌های زاگرس دستگیر شدند”.

بحران پسماند و آلاینده های زیست محیطی

از گزارشاتی که در این راستا طی یک هفته گذشته منتشر شده می‌توان به عدم رعایت استانداردها در دفن زباله‌های عفونی و غیرعفونی در شهرهای مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد بویژه شهر یاسوج اشاره کرد. محل دفن زباله‌های شهر یاسوج و روستاهای اطراف این شهر در بالای برخی از چاه‌های تامین آب شرب واقع شده است. آب زباله‌ها از طریق ورود به منابع زیرزمینی، سد تنگ سرخ و چاه‌های آب شرب می‌تواند خطر بزرگی با عنوان “آلوده بودن آب آشامیدنی ” را به همراه داشته باشد.

کارشناس مدیریت پسماندهای شهری نیز از تولید روزانه حدود ۵۸‌ هزار تن پسماند در کشور خبر داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین با بیان اینکه استان قزوین از جمله استان‌هایی است که در زمینه تفکیک زباله از مبدا از سایر استان‌های کشور عقب‌تر است اعلام کرد: “طرح جامع مدیریت پسماند شهرستان‌ها باید در استان قزوین مطالعه و تدوین شود که متاسفانه این کار هنوز صورت نگرفته است”.

رئیس اداره محیط زیست قائمشهر نیز از تخلیه فاضلاب خانگی این شهر در محیط زیست و رودخانه تلار خبر داد. این معضل طی یک دهه گذشته با وجود اعتراضات شهروندان و پیگیری رسانه‌ها هنوز به سرانجام نرسیده.

همچنین نماینده مردم رشت با اشاره به ضعف مدیریت استان گیلان در حوزه ساماندهی زباله و پسماند عنوان کرد: “رودخانه‌های گیلان و شهرستان رشت به شدت در حال تخریب هستند”.

در همین حوزه؛ ماموران یگان حفاظت محیط زیست نوشهر حین گشت و کنترل در حوزه استحفاظی یک راننده کامیون را که به صورت غیرمجاز اقدام به تخلیه پساپ در داخل رودخانه ماشلک کرده بود، دستگیر و با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی کردند.

در خبری دیگر، روابط عمومی شهرداری منطقه ۲۰ تهران (شهر ری) اعلام کرد: “۳ واحد غیرمجاز تفکیک پسماند در اتوبان شهید کریمی، غرب خیابان نورالهی داخل زمین‌های کشاورزی، پس از اخذ رأی قضایی با حضور نیروی انتظامی تعطیل و جمع‌آوری شد”.

از دیگر اخبار محیطی زیستی این هفته می‌توان به صدور اخطاریه قضایی برای ۳۹ واحد آلاینده محیط زیستی در قزوین، اردبیل و شوشتر اشاره کرد. همچنین مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی از صدور ۳۶ اخطار زیست محیطی از ابتدای سال جاری به واحدهای آلاینده محیط زیستی در این استان خبر داد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید