خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  سه فعال سیاسی در تبریز به حبس محکوم شدند

سه فعال سیاسی در تبریز به حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – مهدی سعیدی سخا، افشین برزگر جمشیدی و مجید ذبیحی سه فعال سیاسی توسط دادگاه انقلاب تبریز مجموعا به تحمل ۴ سال و دو ماه حبس محکوم شدند. این سه زندانی سیاسی سابق، سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در تبریز بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند. از میان این شهروندان، مهدی سعیدی سخا و مجید ذبیحی از زندانیان سیاسی سابق هستند که در دهه شصت تحمل حبس کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مهدی سعیدی سخا، افشین برزگر جمشیدی و مجید ذبیحی سه فعال سیاسی توسط دادگاه انقلاب تبریز مجموعا به تحمل ۴ سال و دو ماه حبس محکوم شدند.

بر اساس این احکام، مهدی سعیدی سخا توسط شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلق ایران” به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای سعیدی سخا در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ در این شعبه برگزار شده بود.

مهدی سعیدی سخا، در تاریخ ۴ دیماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی در در یکی از خیابان‌های شهر تبریز بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شد. ماموران پس از بازداشت او را به خانه‌اش منتقل کرده و اقدام به تفتیش منزل کرده و تعدادی از لوازم شخصی ایشان و خانواده‌شان ازجمله یک دستگاه لپ تاپ را ضبط کرده و با خود بردند. وی نهایتا صبح  روز چهارشنبه ۱۴ اسفندماه ۹۸ با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز به زندان این شهر منتقل و در تاریخ ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۸، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شد.

مهدی سعیدی سخا، متولد ۱۳۳۴ در شهر شهر تبریز است. وی که زندانی سیاسی سابق محسوب می شود از سال ۶۰ تا ۶۴ و از تیرماه ۶۶ تا اردیبهشت ۶۷ و دوباره سال ۹۰ به مدت ۶ ماه در زندانهای مختلف تحمل حبس کرده است.

آقای سعیدی سخا از بیماری‌هایی نظیر گواتر، فشار خون و کلسترول بالا رنج می‌برد.

افشین برزگر جمشیدی، توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به اتهام “افشای اسناد طبقه بندی شده نظام و ارسال آنها به سازمان مجاهدین خلق ایران” به ۲ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

آقای برزگر نسبت به حکم صادره اعتراض کرده و پرونده جهت بررسی مجدد به دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی ارسال شده است.

افشین برزگر جمشیدی در تاریخ ۳۱ تیرماه ۹۸، در محل کار خود توسط مامورین اداره اطلاعات تبریز بازداشت شد. همزمان با بازداشت وی گروهی دیگر از مامورین این اداره به منزل وی رفته و ضمن تفتیش محل گوشی تلفن همراه، کامپیوتر و تعدادی از لوازم شخصی و مدارک وی را با خود بردند. آقای برزگر جمشیدی نهایتا در تاریخ ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ پس از تحمل حدود دو ماه بازداشت در سلول های انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز آزاد شد.

اتهام مطروحه علیه آقای برزگر جمشیدی پیشتر در مراحل بازجویی “جاسوسی برای دولت خارجی” عنوان شد.

افشین برزگر جمشیدی، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تبریز است. او پیشتر نیز به دلیل فعالیت‌های خود سابقه بازداشت و محکومیت دارد. آقای برزگر پیش از این در تاریخ ۱۳ تیرماه ۱۳۹۸ پس از سپری شدن حدود ۲ ماه و نیم از مدت محکومیت ۸ ماهه خود به صورت مشروط از زندان تبریز آزاد شد. آقای برزگر جمشیدی برای نخستین بار در خردادماه ۹۲ توسط نیروهای امنیتی به مدت دو روز بازداشت و در شهریور همان سال توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه جزایی تبریز به اتهام اخلال در نظم عمومی به ۶ ماه حبس تعلیقی، ۳۰ ضربه شلاق و ۲۰۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم شد.

مجید ذبیحی، توسط دادگاه انقلاب تبریز به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلق ایران” به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

مجید ذبیحی در تاریخ ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل خود در تبریز بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

مجید ذبیحی زندانی سیاسی سابق محسوب می‌شود. وی پیشتر به مدت ۵ سال در دهه شصت تحمل حبس کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید