خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها  >  روزه خواری؛ پلمب۱۴۷ واحد صنفی و بازداشت ۳ شهروند در استان های گیلان، لرستان و خوزستان

روزه خواری؛ پلمب۱۴۷ واحد صنفی و بازداشت ۳ شهروند در استان های گیلان، لرستان و خوزستان

خبرگزاری هرانا – امروز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، مسئولان انتظامی برخی از استان ها از برخورد با شهروندان و واحد های صنفی به دلیل آنچه “رعایت نکردن موازین شرعی” خوانده شده است در ماه رمضان خبر دادند. در این راستا مجموعا ۱۴۷ واحد صنفی در شهرستان دزفول و استان های گیلان و لرستان پلمب شدند. همچنین به گفته رئیس پلیس امنیت عمومی استان لرستان ۳ شهروند نیز در این استان به دلیل «روزه خواری» بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، سید مهدی نجفی‌پور، رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی فرماندهی انتظامی گیلان گفت: “با بازدید از  دو هزار و ۹۰۹ واحد صنفی در دهه اول ماه مبارک رمضان؛  ۱۱۲ واحد صنفی به دلیل رعایت نکردن موازین شرعی پلمب و از ادامه فعالیت آنها جلوگیری شد”.

همچنین روح اله گراوندی، فرمانده انتظامی دزفول گفت: “تعداد ۱۰ واحد صنفی متخلف در این شهرستان به دلیل رعایت نکردن قوانین و مقررات مربوطه و ماه مبارک رمضان با هماهنگی مرجع قضایی پلمب شد و از متولیان ۱۲ واحد صنفی نیز تعهد گرفته شد”.

بر اساس خبری دیگر، رئیس پلیس امنیت عمومی استان لرستان در گفتگو با خبرگزاری ایسنا اعلام کرد: “روز گذشته گشت‌های کنترلی و نظارتی اداره نظارت بر اماکن عمومی استان و رده‌های تابعه با جلوگیری از روزه‌خواری و تظاهر به روزه‌خواری اقدام کردند. در این راستا ۲۵ واحد صنفی پلمب، ۳ فقره پرونده تشکیل و به مراجع قضایی معرفی شده است”.

وی ادامه داد: ” همچنین سه شهروند در این استان به دلیل «روزه خواری» بازداشت شدند.”

روزه گرفتن در ماه رمضان از واجبات مسلمانان است ولی طبق احکام اسلام بر افرادی مانند غیر مسلمانان کودکان، بیماران و مسافران واجب نیست. با این وجود به دستور پلیس در ماه رمضان اغلب رستوران‌ها در طول روز تعطیل می‌شود و شهروندان حتی مجاز به غذا خوردن در پارک و خودرو شخصی نیز نیستند.

در قوانین ایران غذا خوردن در ماه رمضان صراحتا جرم‌انگاری نشده است، اگرچه ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی «تظاهر به عمل حرام» را جرم انگاشته است بنا به این ماده، هر کس علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر «تظاهر به عمل حرامی» نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴)‌ضربه شلاق محکوم می‌گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی‌باشد ولی عفت عمومی را جریحه‌دار نماید فقط به‌حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید