خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  بازداشت بیش از ۷۵۰ متخلف زیست محیطی همزمان با صدور حکم برای چند متخلف دیگر

بازداشت بیش از ۷۵۰ متخلف زیست محیطی همزمان با صدور حکم برای چند متخلف دیگر

خبرگزاری هرانا – طی هفته گذشته مسئولان حوزه محیط زیست در نقاط مختلف ایران از بازداشت بیش از ۴۰ متخلف شکار و عامل قطع درختان خبر دادند. در خبری دیگر رییس اداره حفاظت محیط زیست گرمه در استان خراسان شمالی از صدور احکام جایگزین حبس برای شکارچیان غیر مجاز در این شهرستان خبر داد. همچنین فرماندگان یگان حفاظت محیط زیست استان های تهران، اصفهان و زنجان به ترتیب از بازداشت ۲۸۲، ۲۱۳ و ۲۶ نفر متخلف شکار و صید در این استان ها طی سال گذشته خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، رئیس اداره پارک ملی دز از دستگیری ۳ متخلف زنده گیری پرندگان وحشی در این پارک خبر داد.

رضا قپانچی‌پور، اظهار کرد: “در پی گزارشی از سوی همیاران محیط زیست مبنی بر حضور اتباع خارجی در منطقه حفاظت شده دز و اقدام به زنده گیری پرندگان وحشی، مامورین این اداره با انجام عملیات کمین و شناسایی، موفق به دستگیری سه متخلف، کشف و ضبط ادوات صید و چهار قطعه پرنده وحشی بلدرچین شدند که به منظور رسیدگی به تخلف انجام شده و سیر مراحل قانونی به دستگاه قضایی معرفی شدند”.

“پارک ملی دز” در شمال استان خوزستان و در محدوده شهرستان دزفول واقع شده است.

بازداشت ۵ شکارچی متخلف در نوشهر

به گزارش ایرنا، یک شکارچی و ۴ صیاد متخلف در یک هفته گذشته در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی شهرستان نوشهر دستگیر شدند.

کامبیز محسن سلطانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر گفت: “۴ متخلف صید غیرمجاز که اقدام به صید چند قطعه ماهی قزل آلای خال قرمز تحت حفاظت محیط زیست در رودخانه روستای منجیر بخش کجور کرده بود، دستگیر شدند”.

وی ادامه داد: “از این صیادان متخلف ادوات ماهی گیری ضبط شد و این متخلفان بعد از تشکیل پرونده تخلف، به مراجع قضایی تحویل داده شدند”.

مسئول منطقه حفاظت شده البرز مرکزی نیز از دستگیری یک شکارچی متخلف به همراه یک اسلحه کمرشکن غیر مجاز در جنگل ماشلک توسط نیروهای یگان منطقه حفاظت شده البرز مرکزی خبر داد.

بازداشت ۱۶ شکارچی متخلف در خراسان‌ جنوبی

به گزارش مهر، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی گفت: “۱۶ نفر از شکارچیان غیر مجاز و متخلفین زیست محیطی از ابتدای سال تا هفدهم فروردین ماه در مناطق مرزی استان دستگیر شدند”.

مسعود مستقیم اظهار کرد: “از شکارچیان غیر مجاز و متخلفان زیست محیطی لاشه تعداد ۲ رأس جبیر، تعداد ۱۴ قطعه کبک، دام‌ها و تله‌های زنده‌گیری و شکار غیرمجاز پرندگان وحشی و سایر حیات وحش، سلاح‌های شکاری ساچمه‌زنی و گلوله‌زنی کشف گردید”.

مستقیم ادامه‌داد: “فشنگ‌های سلاح‌های شکاری گلوله‌زنی و ساچمه‌زنی، ادوات و وسایل انجام شکار غیر مجاز حیات وحش، قفس‌های نگهداری پرندگان وحشی و نیز از شکارچیان غیرمجاز کشف و ضبط گردیده است”.

 صدور احکام جایگزین حبس برای متخلفین شکار در گرمه

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رییس اداره حفاظت محیط زیست گرمه در استان خراسان شمالی از صدور احکام جایگزین حبس برای متخلفین شکار در این شهرستان خبر داد.

احمد صفرزاده گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان گرمه، مهرماه پارسال چند نفر شکارچی را در حال شلیک به فاخته های جنگلی مشاهده کردند که به رغم ورود ماموران برای جلوگیری از تخلف، متهمان مانع از انجام وظیفه ماموران شدند”.

وی افزود: “قاضی پرونده با توجه به این تمرد، متهمان را به تحمل شش ماه حبس تعیینی محکوم کرد که نظر به حسن سابقه متهمان و درخواست محیط زیست شهرستان، آنها به جای شش ماه حبس به شش ماه حفاظت از زیستگاه های مهم شهرستان گرمه محکوم شدند تا ضمن همکاری با محیط بانان به اهمیت حفاظت از طبیعت هم پی ببرند”.

بازداشت بیش از ۲۱۳ متخلف شکار و صید در استان اصفهان

به گزارش ایرنا، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: “۲۱۳ متخلف شکار و صید سال گذشته در زیستگاه‌ها و مناطق حفاظت شده این منطقه شناسایی و دستگیر شدند”.

مرتضی جمشیدیان افزود: “از متخلفان دستگیر شده ۳۲ قبضه سلاح غیرمجاز، ۵۸ قبضه سلاح مجاز و پنج قبضه سلاح جنگی کشف و ضبط شد؛.

وی گفت: “در این مدت همچنین به ۸۴ مورد صید غیر مجاز آبزیان ، ۹۵ مورد شکار غیرمجاز پرندگان و ۷۴ مورد شکار غیرمجاز پستانداران رسیدگی و برخورد قانونی شد”.

وی تعداد شروع به شکار متخلفان شکار و صید شناسایی شده را ۴۵ مورد در سال گذشته عنوان کرد و افزود: “در این مدت ۳ عدد سنجاب، ۳ عدد خارپشت، یک راس بزغاله، یک راس آهو ویک راس میش زنده نیز کشف و ضبط شد”.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعداد تخلف شکار و صید را در سال گذشته ۱۲۵ مورد عنوان کرد و افزود: “در این مدت یکهزار و ۶۷۱ مورد ادوات شکار کشف و ضبط شد”.

وی زنده گیری پرندگان را در سال گذشته ۳۳۷ مورد شامل ۳۲۸ قطعه سهره طلایی، ۵ قطعه بلدرچین و۴ قطعه کبک عنوان کرد که توسط یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان توسط متخلفان صورت گرفت.

همچنین به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۲ گروه متخلف شکار و صید در پارک ملی و پناهگاه حیات وحش موته اصفهان شناسایی و دستگیر شدند.

بر اساس این گزارش، از این متخلفان یک قبضه سلاح قاچاق، یک دستگاه موتورسیکلت و برخی از ادوات شکار کشف و ضبط شد و متهمان به همراه پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

بازداشت ۲۸۲ متخلف شکار و صید در استان تهران طی سال گذشته

به گزارش ایسنا، محمدرضا خویشتندار، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران از بازداشت ۲۸۲ نفر متخلف شکار و صید در سال ۹۸ توسط ماموران یگان حفاظت این استان خبر داد.

خویشتندار تعداد سلاح های کشف شده در سال گذشته را ۲۰۳ قبضه عنوان کرد و افزود: “میزان صید غیرمجاز آبزیان در سال گذشته ۵۶۰ قطعه بوده و زنده گیری پرندگان و پستانداران نیز با تعداد ۷۹ عدد نسبت به سال ۹۷ رشد حدود ۸۰ درصدی داشته است”.

بازداشت ۲۸۷ متخلف شکار و صید در استان زنجان

به گزارش ایرنا، رئیس اداره حفاظت محیط‌ زیست شهرستان خرمدره در استان زنجان گفت: “۳ صیاد کبک از سوی محیط‌بانان این شهرستان در حین تخلف، در دام قانون افتادند”.

توکل سلیمانی افزود: “این سه صیاد متخلف در قالب ۲ گروه در حال زنده گیری کبک بودند که توسط محیط بانان بازداشت و از آنها ۱۱ رشته تور و تله ویژه زنده‌گیری پرنده، ۲ عدد قفس چوبی و یک دستگاه هدلایت به همراه سه قطعه کبک زنده کشف و ضبط شد”.

همچنین به گزارش ایسنا، فرمانده یگان حفاظت اداره‌ کل حفاظت محیط‌زیست استان زنجان از بازداشت ۲۶۴نفر متخلف شکار و صید طی سال گذشته در این استان خبر داد.

اسماعیل قلی‌زاده افرود: “طی یک سال گذشته ۳۱ راس گونه جانوری پستاندار، تعداد ۱۴۷ قطعه پرنده و ۶۷ قطعه انواع ماهی رودخانه‌ای در مناطق مختلف استان طعمه شکارچیان غیرمجاز شدند”.

قلی‌زاده، اظهار کرد: “همه پرونده‌های تخلف شکل گرفته در طی مدت یاد شده ۱۹۴ فقره است که ۳۳ مورد از این پرونده‌ها مختومه اعلام شده و ۱۲ فقره رای برائت صادر شده و ۱۴۹ پرونده نیز در جریان است”.

بازداشت ۲ شکارچی متخلف در دزفول

به گزارش ایرنا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول گفت: “۲ متخلف زنده گیری پرنده تیهو در دزفول دستگیر و ادوات صید آنها ضبط شدند”.

مصطفی استاد چینی گر افزود: “این متخلفان هنگام گشت و کنترل یگان حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول دستگیر و از آنها تعدادی پرنده تیهو و ادوات صید و زنده گیری کشف و ضبط شد”.

بازداشت یک شکارچی متخلف در گناوه

به گزارش رکنا، یک شکارچی متخلف به توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست گناوه در کوهستان گلخاری بازداشت و برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شد.

محمد تولیده، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گناوه گفت: “از این شکارچی یک قبضه اسلحه گلوله زنی برنو، ۲۷ عدد فشنگ، یک قطار فشنگ کشف و ضبط شد”.

شهرستان “گناوه” در شمال استان بوشهر قرار دارد.

بازداشت ۶ عامل قطع درختان در مریوان

به گزارش ایرنا، رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مریوان در استان کردستان از شناسایی و دستگیری ۶ نفر از متخلفان و نابودگران عرصه‌های طبیعی و ملی این شهرستان خبر داد.

شاهرخ محمودی، گفت: “تعداد ۲ نفر از متخلفان از اهالی روستای سیف علیا، ۲ نفر از اهالی روستای بیله و دویسه، یک نفر از اهالی روستای درزیان و یک نفر نیز از اهالی روستای سردوش بودند که اقدام به تخریب و قطعه قطعه درختان جنگلی کرده بودند”.

بازداشت یک متخلف زیست محیطی در زابل

به گزارش تابناک، مهدی سراوانی اول رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان گفت: “یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان در روزهای کرونایی یک نفر متخلف زیست محیطی را در تالاب هامون شناسایی و دستگیر کرد”.

وی افزود: “یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زابل در گشت زنی های شبانه روزی خود در مناطق و طبیعت استان با مشاهده یک دستگاه خودرو در منطقه و پس از بازدید از آن، یک قبضه اسلحه شکاری کشف کرد”.

سراوانی اول، بیان کرد: “متخلف دستگیر شده به همراه مستندات مکشوفه به مقام قضایی شهرستان جهت پیگیری موضوع تحویل شد”.

بازداشت ۴ شکارچی متخلف در زابل

به گزارش ایرنا، رییس اداره حفاظت محیط زیست زابل گفت: “یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان سه متخلف شکار و صید را در منطقه حفاظت شده تالاب هامون شناسایی و دستگیر کرد”.

مهدی سراوانی‌اول روز چهارشنبه در این‌باره اظهار داشت: “یگان حفاظت محیط زیست زابل با رعایت نکات بهداشتی و پس از غربالگری های روزانه از طریق مجاری معرفی شده توسط وزارت بهداشت و کمیته مبارزه با کرونا در تیم های یک و ۲ نفره اقدام به گشت زنی و انجام مراقبت از طبیعت و مناطق تحت مدیریت می کند”.

وی گفت: “نیروهای این یگان در زمان گشت زنی در منطقه تالاب هامون یک تیم سه نفره شکار و صید که قصد شکار در منطقه را داشتند شناسایی و بلافاصله اقدام به دستگیری افراد متخلف کردند”.

رییس اداره حفاظت محیط زیست زابل افزود: “از سه نفر متخلف دستگیر شده سه قبضه اسلحه شکاری کشف و متخلفان به همراه سایر مستندات و پس از تکمیل پرونده بمنظور پیگیری موضوع تحویل مقام قضایی این شهرستان شدند”.

بازداشت عامل قطع درختان جنگلی در چرداول

به گزارش همشهری، رئیس اداره منابع طبیعی چرداول از شناسایی عامل قطع درختان جنگلی در چرداول خبر داد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چرداول بیان کرد: “با اقدام یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری چرداول، فرد متخلف در حین ارتکاب جرم در منطقه آسمان‌آباد شناسایی و ادوات جرم متخلف ضبط شد. پرونده این تصرف و قطع جنگل به مراجع قضایی تحویل داده شد”.

شهرستان “چَرداوُل” یکی از شهرستان‌های استان ایلام است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید