خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۱۲/۰۶ ساعت ۱۷:۵۹:۴۴

    خانه  > slide, زندانیان  >  اعتصاب‌های پرشمار در زندان ارومیه؛ رحیم محمودی آذر دست به اعتصاب غذا زد

اعتصاب‌های پرشمار در زندان ارومیه؛ رحیم محمودی آذر دست به اعتصاب غذا زد

خبرگزاری هرانا – رحیم محمودی آذر، زندانی سیاسی در زندان ارومیه از امروز سه شنبه ۶ اسفندماه در اعتراض به مخالفت مسئولان زندان با درخواست عفو مشروط خود دست به اعتصاب غذا زده است. آقای محمودی در اسفندماه سال ۹۶ بازداشت و مدتی بعد توسط دادگاه انقلاب ارومیه به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. هرانا روز گذشته نیز در گزارشی از اعتصاب غذای حدود ۳۰۰ زندانی در بندهای روان درمانی ۱ و ۲ زندان ارومیه به صورت همزمان در اعتراض به قطعی آب گرم خبر داده بود. همزمان، پیمان میرزازاده زندانی سیاسی در این زندان نیز از دیروز دوشنبه ۵ اسفندماه در اعتراض به مخالفت شورای طبقه بندی زندان با درخواست عفو مشروط وی دست به اعتصاب غذا زده است. عبدالسلام مردان رزگه و بشیر پیرماوانه نیز به ترتیب در روزهای ۳۹ و ۳۱  اعتصاب خود در وضعیت نامناسب جسمی در این زندان بسر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۶ اسفندماه ۱۳۹۸، رحیم محمودی آذر، زندانی سیاسی در زندان ارومیه در اعتراض به مخالفت مسئولان زندان با درخواست عفو مشروط خود دست به اعتصاب غذا زده است.

آقای محمودی آذر که از بیماری مفصلی نیز رنج می‌برد، توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب به اتهامات “عضویت در گروه‌های معاند نظام، اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام” جمعا به ۲۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد.

لازم به ذکر است، آقای محمودی آذر پیشتر به همراه مصطفی قادر زینب در نبرد عفرین کردستان سوریه زخمی، بازداشت و به ایران منتقل شد.

یک منبع نزدیک به این دو زندانی پیش‌تر به گزارشگر هرانا گفت “مصطفی قادر زینب و رحیم محمودی دو تن از شهروندان کرد اهل ارومیه در زمان حمله ترکیه به شهر عفرین عضو یکی از گروه‌های نظامی کرد در جبهه سوریه بوده و در جریان حمله ترکیه مجروح شدند”.

این افراد پس از مجروح شدن به بیمارستانی در شهر حلب سوریه منتقل شدند. مقامات سوری در بیمارستان متوجه تابعیت آنها شدند و آنان را به سپاه پاسداران ایران تحویل دادند.”

به گفته این منبع مطلع “سپاه پاسداران نیز در اسفندماه سال ۹۶ پس از انتقال این افراد به ایران، مدت یک هفته آنها را در بازداشتگاه اوین بازجویی کرد، سپس به اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده و به مدت یک ماه نیز در ارومیه تحت بازجویی قرار گرفتند.”

گفتنی است که متهمان در جلسات دادگاه از داشتن حق انتخاب وکیل محروم بوده‌اند و با وکیل تسخیری در دادگاه حضور یافتند.

هرانا روز گذشته نیز در گزارشی از اعتصاب غذای حدود ۳۰۰ زندانی در بندهای روان درمانی ۱ و ۲ زندان ارومیه به صورت همزمان در اعتراض به قطعی آب گرم خبر داده بود. همزمان، پیمان میرزازاده زندانی سیاسی در این زندان نیز از دیروز دوشنبه ۵ اسفندماه در اعتراض به مخالفت شورای طبقه بندی زندان با درخواست عفو مشروط وی دست به اعتصاب غذا زده است. عبدالسلام مردان رزگه و بشیر پیرماوانه نیز به ترتیب در روزهای ۳۹ و ۳۱  اعتصاب خود در وضعیت نامناسب جسمی در این زندان بسر می‌برند.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید