خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  صد و ششمین شماره از ماهنامه خط صلح منتشر شد

صد و ششمین شماره از ماهنامه خط صلح منتشر شد

خبرگزاری هرانا – صد و ششمین شماره از ماهنامه خط صلح به کوشش مدافعان حقوق بشر و جمعی از کنشگران مدنی منتشر شد.

امروزه مقوله ورزش به یکی از ابعاد اساسی جوامع مدرن بدل شده است. فارغ از این که ورزش در نوع همگانی و به نوعی آماتور آن، تا چه میزان در سلامت روان و جسمی آحاد یک جامعه موثر و رهگشاست، در نوع حرفه ای آن خود شاخصه ای از قدرت و پویایی یک جامعه است. چه بسا کشورهایی که در زمینه های زیادی، توسعه یافته نیستند، اما با سرمایه گذاری در ورزش حرفه ای، سعی در جبران موقعیت بین المللی خود دارند. ورزش حرفه ای با رقابت در سطح بین الملل عجین شده و از همین رو، به عنوان یکی از ابزارهای گسترش صلح جهانی، بسیار مورد توجه سازمان های جهانی ذی ربط است.
متاسفانه با وجود همه استعدادهای لازم در این زمینه در ایران، در چهار دهه گذشته روال امر به گونه ای دیگر پیش رفته است. ورزش در بند موازین ایدئولوژیک و سیاسی حاکمیت بوده و به جای این که در خدمت سلامت جامعه و نزدیکی ملت ها باشد، بیشتر در خدمت گروهی خاص قرار داشته است. همین موضوع که بیشتر در دو جنبه مسئله زنان و امتناع از رویارویی با یک کشور خاص که متخاصم لحاظ می شود، باعث مهاجرت عده زیادی از ورزشکاران حرفه ای شده است که بعضا در سطح بین المللی صاحب مقام و مدال بوده اند. روندی که در چند ماه اخیر، به شدت روندی رو به رشد داشته است.
ناگفته نماند که تشدید بحران های اقتصادی، وجود انواع تبعیض ها و تقسیم ورزشکاران به خودی و ناخودی توسط حاکمیت، مصادره به مطلوب دست آوردها به نفع حاکمیت و توزیع نامتوزان امکانات و فرصت ها در وضعیت امروز ورزش ایران بی تاثیر نبوده است.
با توجه به اهمیت جایگاه ورزش در جهان امروز و روند به رو به رشد مهاجرت سرمایه های ملی، «خط صلح» پرونده ویژه خود را تحت عنوان «ورزشکاران علیه سیاست» به وضعیت امروز ایران در زمینه ورزش حرفه ای، اختصاص داده است.

برای دانلود فایل پی دی اف ماهنامه کلیک کنید

در این راستا گفتگویی با دکتر داروین صبوری، جامعه شناس ورزش انجام شده است. به باور دکتر صبوری نهاد ورزش در تسخیر نهادهای دین و سیاست است. وی در زمینه مهاجرت ورزشکاران نام آور نیز بر این عقیده است که «آن ها نه از زیر پرچم ایران، بلکه از زیر پرچم ایدئولوژی بیرون آمدند». نهایتا وی تغییر این روند را منوط به انقلابی کلی در ساز و کارهای نهادی کشور می داند و وضعیت ورزش ایران را همانند دیگر نهادها چون آموزش و اقتصاد و سیاست آشفته و غیر مستقل، یعنی تحت تاثیر نهاد دین توصیف می کند.
همچنین گفتگوهایی با یعقوب نجاری مربی درجه یک فدراسیون جودوی ایران که چندی پیش از ایران مهاجرت کرده و رایحه مظفریان پزوهشگر ورزش های باستانی صورت گرفته است تا از زبان دست اندرکاران ورزش با شفافیت بیشتری وضعیت ورزش حرفه ای در ایران بررسی شود.
صد و ششمین شماره خط صلح همچنین همراه است با مطالب و یادداشت هایی از: :محمد محبی، الهه امانی، محمد مقیمی، محمود دلخواسته، ارسلان چلبی، مهران مصدق نیا، آبان پرتویی، پانیذ قهرمانی، مهدی صادقی، معین خزائلی، اعظم بهرامی، ژوان مهابادی، سیمین روزگرد، فرزاد صیفی کاران و مرتضی هامونیان.

برای دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه خط صلح اینجا را کلیک کنید

برای مشاهده وبسایت خط صلح اینجا را کلیک کنید

در این شماره می خوانید:

 

❇️ آن ها نه از زیر پرچم ایران، بلکه از زیر پرچم ایدئولوژی بیرون آمدند؛ در گفتگو با داروین صبوری جامعه شناس ورزش / گفتگو از سیامک ملامحمدی

❇️ بیش از نود درصد جامعه جودو، مخالف فدراسیون هستند؛ درگفتگو با یعقوب نجاری مربی درجه یک فدراسیون جودوی ایران / گفتگو از علی کلایی

❇️ ورزش باستانی که طی سالیان تقدیس شده نیاز به تقدس زدایی دارد؛ در گفتگو با رایحه مظفریان /گفتگو از سیمین روزگرد

❇️ قلبم را در قرچک جا گذاشتم؛ در گفتگو با راحله احمدی مادر صبا کردافشاری/گفتگو از ژوان مهابادی

❇️ نقد و بررسی حقوقی مشکلات و چالش های جامعه ورزشکاران ایران/مهران مصدق نیا

❇️ آیا ایران جهنم ورزشکاران است؟/معین خزائلی

❇️ وقتی که ورزش سکوی پرتاب سیاسیون می شود/آبان پرتویی

❇️ مدال های قهرمانی ابزار بهره برداری ایدئولوژیک در ورزش زنان/الهه امانی

❇️ فرار برای زندگی/مرتضی هامونیان

❇️ لزوم احترام به اصل استقلال نهادهای ورزشی/محمد مقیمی

❇️ تعریف ایدئولوژیک زن در نگاه حاکمیت و اثر آن در ورزش زنان/محمد محبی

❇️ وزنه سنگین اجبار و سانسور بر شانه ورزشکاران زن/اعظم بهرامی

❇️ گردشگری ورزشی در ایران و معضلات آن/فرزاد صیفی کاران

❇️ رهایی از اسطوره رشد، از طریق رشد انسان/محمود دلخواسته

❇️ روایت های واقعی از آدم های واقعی؛ گردشگران بهشت زهرا/پانیذ قهرمانی

❇️ شعر: ترین سیاه/ارسلان چلبی

❇️ کارتون ماه – کاری از مهدی صادقی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید