خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  اسماعیل مغربی نژاد، نوکیش مسیحی به ۳ سال حبس محکوم شد

اسماعیل مغربی نژاد، نوکیش مسیحی به ۳ سال حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – اسماعیل مغربی نژاد، نوکیش مسیحی ساکن شیراز توسط دادگاه انقلاب این شهر به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این نوکیش مسیحی در تاریخ ۱۱ آبان ماه برگزار شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از محبت نیوز، اسماعیل مغربی نژاد، نوکیش مسیحی ساکن شیراز توسط دادگاه انقلاب این شهر از بابت اتهام “توهین به مقدسات” به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای مغربی نژاد در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۹۸ برگزار شده بود.

وی در تاریخ ۳۰ مهرماه ۹۸ در ارتباط با اتهاماتی به دادگاه انقلاب شیراز احضار شده و پس از حضور در این دادگاه پس از رد اتهامات، با افزایش قرار کفالت آزاد شده است.

این شهروند مسیحی ۶۴ سال سن دارد و به دلیل باور خود بارها از سوی نهادهای امنیتی حکومت ایران بارها تحت فشار قرار گرفته است. او پیشتر نیز در تاریخ ۵ بهمن‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

ماموران امنیتی پس از بازداشت اسماعیل مغربی‌نژاد او را با خود به محل زندگی‌اش برده و پس از تفتیش خانه، وسایل شخصی او مانند لپ‌تاپ، تلفن همراه، کتاب‌های مسیحی و نوشته‌های روزانه او را ضبط کرده و با خود برده بودند. ماموران امنیتی مدعی شده بودند که حکم جلب به همراه دارند ولی درخواست اسماعیل مغربی‌نژاد برای مشاهده آن را رد کردند.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد. همچنین اصل بیست و ششم قانون اساسی به صراحت بر آزادی فعالیت اقلیت‌های دینی تاکید شده و در این اصل آمده است: “احزاب، جمعیت‌‏ها، انجمن‌‏های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته‌شده آزادند، مشروط به این که اصول استقلال، آزادی، وحدت ملی، موازین اسلامی و اساس جمهوری اسلامی را نقض نکنند. هیچ‌کس را نمی‌توان از شرکت در آنها منع کرد یا به شرکت در یکی از آنها مجبور ساخت”.

اسماعیل مغربی‌نژاد

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید