خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  صد و پنجمین شماره از ماهنامه خط صلح منتشر شد

صد و پنجمین شماره از ماهنامه خط صلح منتشر شد

خبرگزاری هرانا – صد و پنجمین شماره از ماهنامه خط صلح به کوشش مدافعان حقوق بشر و جمعی از کنشگران مدنی منتشر شد.

مفهوم کار به عنوان اصلی ترین حلقه اتصال فرد و جامعه، تضمین کننده منافع فرد و توامان نیروی محرکه جامعه است. در دوره معاصر با همه گیر شدن حقوق بشر، استانداردی نو از زیست انسان ها شکل گرفته و مورد توافق نهادهای بین المللی قرار گرفته است. در پی این استانداردهای نو، مفهوم کار نیز به تاسی از حقوق بشر باید کیفیاتی داشته باشد که در خور کرامت انسان و شکوفایی هر چه بیشتر فرد و جامعه شود. کار استاندارد، کاری است که فرد به واسطه آن بتواند استقلال فردی خود را حفظ کند و توانا به پیگیری و رسیدگی امیال و آرزوهایش باشد که آزادانه حق انتخاب آن ها را دارد، در واقع برنامه ای برای آینده خود داشته باشد. تضمین وجود چنین شرایطی مستلزم ساز و کاری است که قطعا بدون درگیر شدن مدیریت کلان یک جامعه و باورمندی سیستماتیک این مدیریت به حقوق اولیه بشر میسر نخواهد بود.

جامعه ما، امروزه با گسترش فقر اقتصادی فراگیر، نبود سیستم حقوقی کارآمد منطبق با استانداردهای پذیرفته شده جهانی، ضعف مدیریتی و فساد ساختاری، هرچه سریعتر در حال دور شدن از کیفیات کار استاندارد و شاهد گسترش انواع کار غیر استاندارد هستیم؛ نبود ساعات کاری مشخص و معقول، عدم عقد قرارداد قانونی و یا عقد قراردادهای کوتاه مدت و موقتی، نبود بیمه های حمایتی، نادیده گرفته شدن بیمه بیکاری، و همچنین گسترش کار کودکان، تجارت جنسی کنترل نشده، دستفروشی، کولبری و سوختبری و از سوی دیگر عدم وجود نظارت قانونی بر کارفرمایان و خودقانونگذاری آن ها در محیط های کاری، همه و همه باعث شده است که هر چه بیشتر شاهد بروز مصادیق کار اجباری یعنی کاری که نه از روی انتخاب بلکه از روی ناچاری و فقر اقتصادی و یا بعضا زور باشد و نیز استثمار روزافزون کارگرانی باشیم که در بازار کار ناعادلانه کارشان به غارت سودجویان می رود. نبود تشکل های کارگری نیز خود مزیدی بر علت شده و آسیب دیدگان و استثمارشدگان پناهی برای دادخواهی نمی یابند.

از این رو «خط صلح» پرونده ویژه خود را تحت عنوان «استثمار و کار اجباری» به وضعیت امروز ایران در این زمینه اختصاص داده است.
در این راستا گفتگویی با دکتر احمدعلوی، اقتصاددان صورت گرفته است، به باور وی کار خوب کاری است که با هشت ساعت کار بتواند زندگی یک فرد شاغل را تامین کند. منظور از زندگی هم حد متعارفی است که شامل خوراک، مسکن، آموزش و اموری از این قبیل است و همزمان می تواند بازنشستگی و تامین اجتماعی را برای فرد فراهم آورد. دکتر علوی معتقد است که کارگران با نبود سندیکا و تشکل های متعلق به خود قادر نخواهند بود به استیفای حقوق از دست رفته خود مبادرت ورزند و حتی در چنین وضعی قوانین فعلی کار نیز نمی توانند موثر واقع شوند.

صد و پنجمین شماره خط صلح همچنین همراه است با مطالب و یادداشت هایی از: الهه امانی، غزاله محمدی، مهران مصدق نیا، محمد محبی، آرشام رضایی، روناک فرجی، مهوش شفیعی، پرویز فغفوری، رضا شیرازی، پیمان یاریان، معین خزائلی، کیومرث امیری، پانیذ قهرمانی، پروا آتی، آبان پرتویی، مرتضی هامونیان و تعداد دیگری از کنشگران مدنی.

لینک دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه خط صلح:
https://www.peace-mark.org/wp-content/uploads/2020/01/105.pdf
وبسایت خط صلح:
https://www.peace-mark.org/

در این شماره می خوانید:

سندیکای مستقل نباشد، قوانین هم معطل می مانند؛ در گفتگو با دکتر احمد علوی/گفتگو از علی کلائی
نقد و بررسی زمینه های حقوقی استثمار نیروی کار در ایران/مهران مصدق نیا
دنیای کودکان کار؛ از زیرزمین و مترو تا سر چهارراه ها/پرویز فغفوری
بودجه نظامی ایدئولوژیک؛ بودجه۹۹!/مرتضی هامونیان
کارنامه مردود ایران ۲۵ سال پس از کنفرانس پکن در مورد کودکان دختر/الهه امانی
اعتراضات تاریخ ساز آبان ۹۸ به مثابه طغیان نیروی کار علیه استثمار و استبداد/رضا شیرازی
مشاهدات زندان؛ بیگاری و استثمار زندانیان فرودست در اوین/آرشام رضایی
ازدواج کودکان، به مثابه بردگی جنسی/محمد محبی
شکاف جنسیتی دستمزد؛ بهرهکشی از زنان در بازار کار/آبان پرتویی
خاطرات یک خبرنگار؛ نقش مخرب حسین شریعتمداری در نابودی موسسه بزرگ کیهان/کیومرث امیری کله جوبی
تکدی گری کودکان؛ معضلی که پایان ندارد/معین خزائلی
کار خانگی؛ سهم گمشده زنان از تولید و اقتصاد/پانیذ قهرمانی
کولبر؛ ناشهروندی با بار جان بر شانه/روناک فرجی
اگر زندگی در تابوت «بردگی جنسی» تشییع شود!/پیمان یاریان
تکدی گری گره گاه چندین معضل اجتماعی/مهوش شفیعی
تحلیل گفتمان «روز اول قبر» صادق چوبک/غزاله محمدی
داستان کوتاه: نفست از کجا درمیآید؟/پروا آتی
کارتون ماه – کاری از مهدی صادقی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید