خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  اعتراضات آبان؛ مادر، خواهر و عموی پویا بختیاری آزاد شدند

اعتراضات آبان؛ مادر، خواهر و عموی پویا بختیاری آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – مادر، خواهر و یکی از عموهای پویا بختیاری، از کشته شدگان اعتراض‌های آبان آزاد شدند. پدر و تعدادی دیگر از بستگان او همچنان در بازداشت به سر می برند. در تاریخ ۳ دی ماه، نیروهای امنیتی استان البرز با مراجعه به منزل خانواده بختیاری اقدام به بازداشت دستکم ۸ تن از اقوام از جمله پدر و مادر پویا کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایران اینترنشنال، ۳ نفر از اقوام پویا بختیاری که پیشتر بازداشت شده بودند، امروز سه شنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۸، آزاد شدند.

بر اساس این گزارش، بستگان آزاد شده پویا بختیاری، مادر، خواهر و یکی از عموهای وی بوده اند. با توجه به آزادی این شهروندان، مشخص نیست علاوه بر پدر پویا بختیاری، چه تعداد دیگر از بستگان وی در بازداشت هستند.

لازم به ذکر است در تاریخ ۳ دی ماه ۹۸، نیروهای امنیتی استان البرز با مراجعه به منزل خانواده پویا بختیاری، از کشته شدگان اعتراضات آبان، اقدام به بازداشت دستکم ۸ شهروند از جمله پدر و مادر پویا و پسر عموی ۱۱ ساله وی کردند. خواهر، همسر خواهر، دو عمو و دایی پویا بختیاری نیز در این اقدام بازداشت شدند.

روز سه شنبه ۱۰ دی ماه، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، درباره بازداشت خانواده پویا بختیاری با «ضدانقلاب» خواندن این افراد مدعی شد که اتهام مطروحه علیه آنها “اقدام علیه امنیت کشور” است.

خبرگزاری مهر نیز با تایید این خبر آن را تحت عنوان “عناصر فعال در پروژه استمرار اغتشاشات و کشته سازی بازداشت شدند” بازتاب داد.

منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری با هدف برگزاری مراسم چهلم پویا، که مصادف با ۵ دی ماه بود فراخوانی را برای یادبود کشته شدگان اعتراضات ۱۳۹۸ پیشنهاد داد. این فراخوان که با استقبال گسترده ای روبرو شده بود منجر به احضار آقای بختیاری به اداره اطلاعات در روز شنبه شد، نیروهای امنیتی از او خواستند تا مراسم خود را لغو یا محدود کند اما آقای بختیاری این خواسته را نپذیرفت.

پویا بختیاری (زادهٔ ۱۹ شهریور ۱۳۷۱ – درگذشتهٔ ۲۵ آبان ۱۳۹۸ در مهرشهر کرج) یکی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۳۹۸ ایران بود.

منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری اعلام کرد که پسر ۲۷ ساله‌اش در روز ۲۵ آبان ۱۳۹۸، در فاز ۴ مهرشهر کرج به ضرب گلوله کشته شد. به گفتهٔ او، پویا به همراه خواهر و مادرش در دومین روز از اعتراضات مردمی به افزایش قیمت بنزین به راهپیمایی معترضان پیوست که جمجمه‌اش هدف گلوله قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان جان باخت.

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

نسخه کامل گزارش هرانا از این اعتراضات را تحت عنوان “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

هرانا همچنین در تاریخ ۲ دی ماه در گزارشی جداگانه با عنوان “گلوله و عفونت؛ بحران زخمی‌های اعتراضات آبان ماه” به وضعیت شماری از زخمی شدگان در جریان اعتراضات آبان پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید