خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات دی‌ماه ۹۶؛ دادگاه تجدیدنظر سهیل آقازاده را به حبس محکوم کرد

اعتراضات دی‌ماه ۹۶؛ دادگاه تجدیدنظر سهیل آقازاده را به حبس محکوم کرد

خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم صادره علیه سهیل آقازاده، دانشجوی رشته سینما و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دی‌ماه ۹۶ را عینا تایید کرد. سهیل آقازاده پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به ۶ ماه حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم صادره علیه سهیل آقازاده، دانشجوی رشته سینما و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دی‌ماه ۹۶ را عینا تایید کرد.

محمد آقازاده، روزنامه نگار و پدر سهیل آقازاده، عصر امروز با انتشار مطلبی از تایید حکم بدوی پسرش خبر داده و نوشته است: “سهیل در کنکور ارشد کارگردانی رتبه اول شد ولی نتوانست پایان‌نامه‌اش ارائه بدهد و این مدرک را از دست داد. شاید در شرایطی که هنوز در تلخی حوادث آبان ۹۸ زندگی می‌کنیم و کشور در آستانه جنگ ایستاده است. سخن گفتن از ماجرای پسرم به نظر بی‌اهمیت باشد، ولی همین جزئیات است که با انباشت‌شدن کشور را وارد بحران‌های پایان‌ناپذیر کرده‌اند و می‌شد با حل آن‌ها فضا را عادی کرد. تمام سندی که علیه پسرم وجود دارد پیامکی است که به خواست معاون فرهنگی دانشگاه تهران، مجید سرسنگی که نزدیک به چهل سال است هم را می شناسیم، برای او ارسال شد. در این مدت این دغدغه را داشتم که با نوشتن این ماجرای تلخ چه بر سر رابطه مدیریت دانشگاه و دانشجویان می آید!؟”.

سهیل آقازاده پیشتر در تاریخ ۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۶، در جریان اعتراضات سراسری دی ماه توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و نهایتا در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب تهران به ۶ ماه حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

از دلایل صدور حکم علیه این شهروند، ارسال یک پیامک از سوی مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران به او عنوان شده است.

در اعتراضات اواخر سال ۹۶ که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دستکم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”. علی ربیعی، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اعتراضات دی ماه ۹۶ گفت که این اعتراضات ۱۶۰ شهر کل کشور را در بر گرفت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید