خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کایلی مور-گیلبرت، شهروند استرالیایی به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد

کایلی مور-گیلبرت، شهروند استرالیایی به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد

خبرگزاری هرانا – سخنگوی وزارت خارجه ایران با بیان اینکه کایلی مور-گیلبرت شهروند استرالیایی به اتهام “نقض امنیت ملی ایران” دستگیر شده است از محکومیت ۱۰ ساله وی خبر داد. کایلی مور-گیلبرت حدود ۱۵ ماه قبل توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از فارس، سید عباس موسوی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص مطالب مندرج در برخی رسانه های استرالیایی در مورد وضعیت خانم گیلبرت شهروند استرالیایی اظهار داشت: ایشان به اتهام نقض امنیت ملی ایران دستگیر شده و دادگاه نیز حکم مقتضی صادر کرده است.

وی از محکومیت خانم گیلبرت به ۱۰ سال حبس تعزیری خبر داده و مدعی شده است که “این فرد دوره محکومیت خود را با برخورداری از همه حقوق قانونی طی می کند”.

ادعای سخنگوی وزارت خارجه ایران در خصوص حقوق قانونی این شهروند استرالیایی در حالی مطرح است که کایلی مور-گیلبرت در تاریخ ۳ دی ماه به همراه فریبا عادل‌خواه دیگر شهروند محبوس در زندان اوین در نامه‌ای سرگشاده از اعتصاب غذای خود خبر دادند.

این دو شهروند در این نامه از تحمل شکنجه های روانی در این دوران خبر دادند و بیان داشتند که از بسیاری حقوق ابتدایی خود نیز محروم بوده‌اند. این شهروندان همچنین از خانواده و حامیان خود خواسته‌اند برای حمایت از آزادی آکادمیک به این اعتصاب غذا بپیوندند.

گفتنی است سخنگوی قوه قضاییه در تاریخ ۲۶ شهریورماه ضمن تائید خبر بازداشت این شهروند استرالیایی مدعی شده بود که “پرونده وی امنیتی و جاسوسی است که البته برای کشور دیگری غیر از کشور متبوع آن فرد انجام شده است. به هر ترتیب کیفرخواست صادر شده و در نوبت رسیدگی دادگاه و صدور رأی است”.

کایلی مور-گیلبرت شهروند استرالیایی استادیار دانشگاه ملبورن و کارشناس مسائل سیاسی در امور خاورمیانه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و دانش‌آموخته دانشگاه کمبریج است و علاوه بر شهروندی استرالیا، دارای تابعیت بریتانیایی نیز است.

این استاد دانشگاه از ماه ها پیش بازداشت و در زندان اوین به سر می برد با این حال اطلاعی از وضعیت فعلی و محل نگهداری دقیق وی در دست نیست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید