خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  اعتصاب غذای کایلی مورگیلبرت و فریبا عادلخواه در زندان اوین

اعتصاب غذای کایلی مورگیلبرت و فریبا عادلخواه در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – کایلی مور-گیلبرت شهروند استرالیایی و فریبا عادل خواه شهروند ایرانی-فرانسوی محبوس در زندان اوین طی یک نامه سرگشاده از اعتصاب غذای خود خبر دادند و گفته‌اند که در مدت بازداشت تحت شکنجه‌های روانی قرار داشته‌ و از بسیاری حقوق ابتدایی خود محروم بوده‌اند. کایلی مور-گیلبرت حدود ۱۵ ماه و فریبا عادل خواه حدود ۷ ماه پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. اتهام مطروحه علیه این افراد “جاسوسی” عنوان شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از دویچه وله فارسی، کایلی مور-گیلبرت و فریبا عادل‌خواه دو شهروند محبوس در زندان اوین در نامه‌ای سرگشاده از اعتصاب غذای خود خبر دادند.

در این نامه از تحمل شکنجه های روانی در این دوران خبر دادند و بیان داشتند که از بسیاری حقوق ابتدایی خود نیز محروم بوده‌اند. این شهروندان همچنین از خانواده و حامیان خود خواسته‌اند برای حمایت از آزادی آکادمیک به این اعتصاب غذا بپیوندند.

کایلی مور-گیلبرت شهروند استرالیایی استادیار دانشگاه ملبورن و کارشناس مسائل سیاسی در امور خاورمیانه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و دانش‌آموخته دانشگاه کمبریج است و علاوه بر شهروندی استرالیا، دارای تابعیت بریتانیایی نیز است.

این استاد دانشگاه از ماه ها پیش بازداشت و در زندان اوین به سر می برد با این حال اطلاعی از وضعیت فعلی و محل نگهداری دقیق وی در دست نیست.

سخنگوی قوه قضاییه در تاریخ ۲۶ شهریورماه ضمن تائید خبر بازداشت این شهروند استرالیایی مدعی شده است که “پرونده وی امنیتی و جاسوسی است که البته برای کشور دیگری غیر از کشور متبوع آن فرد انجام شده است. به هر ترتیب کیفرخواست صادر شده و در نوبت رسیدگی دادگاه و صدور رأی است”.

خانم فریبا عادل‌خواه محقق ایرانی-فرانسوی در تاریخ ۱۷ خردادماه توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شده بود.

این شهروند در رشته جامعه شناسی در دانشگاه استراسبورگ در شرق فرانسه آموزش دیده و دکترای خود را در “مردم شناسی اجتماعی و قوم شناسی” از مدرسه “مطالعات عالی علوم اجتماعی” در پاریس دریافت کرده است و پژوهش‌های وی عمدتاً درباره مسائل زنان و دیگر آسیب‌ها و پدیده‌های اجتماعی در افغانستان و ایران بوده است.

وی نویسنده کتاب‌هایی مانند “انقلاب باحجاب: زن مسلمان ایرانی” و “مدرن بودن در ایران” است و سال گذشته هم کتاب دیگری با نام “هزار و یک مرز ایران: سفر و هویت” از او منتشر شد. این کتاب‌ها به زبان فرانسوی منتشر شده است.

در آبان ماه سال جاری سعید دهقان، وکیل مدافع فریبا عادل خواه اتهام مطروحه علیه این شهروند را جاسوسی عنوان کرده و گفت که تاکنون هیچ ادله ای برای اتهامات مطروحه علیه این شهروند به وی ارائه نشده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید