خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  اعتراضات آبان؛ بازداشت تعدادی از شهروندان در استان های خوزستان و تهران تحت عنوان «عوامل اغتشاشات»

اعتراضات آبان؛ بازداشت تعدادی از شهروندان در استان های خوزستان و تهران تحت عنوان «عوامل اغتشاشات»

خبرگزاری هرانا – سپاه ولیعصر خوزستان، رئیس پلیس تهران و فرمانده انتظامی غرب استان تهران از بازداشت تعدادی از شهروندان معترض تحت عناوینی از جمله “لیدر و عامل اغتشاشات” خبر دادند. استفاده از این عنوان در خصوص مردم معترض بازداشت شده در حالی است که پیشتر روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده آیت الله خامنه‌ای منتشر می‌شود، با تاکید بر اینکه «مراجع قضایی مجازات اعدام با طناب دار را برای لیدرهای آشوب اخیر قطعی می‌دانند»، نوشت: «اقدام آشوبگران مصداق بغی است و مجازات قانونی و شرعی آن‌ها اعدام است.»

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از فارس، سپاه ولیعصر خوزستان از بازداشت تعدادی از شهروندان خبر داد.

بر اساس این گزارش،‌ این نهاد نظامی بدون اعلام تعداد بازداشت شدگان، این شهروندان را آشوبگر خوانده و مدعی شده است که این شهروندان از عوامل اعتراضات در شهرستان ماهشهر بودند.

همچنین به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران از بازداشت ۶ شهروند در ارتباط با اعتراضات آبان‌ماه خبر داد.

رحیمی این شهروندان را متهم به تخریب ایستگاه پلیس محله گل‌حصار، اعلام کرد.

در خبری دیگر به گزارش میزان، روز شنبه ۳۰ آذرماه ۹۸، فرمانده انتظامی غرب استان تهران از بازداشت یک شهروند در ارتباط با اعتراضات آبان‌ماه در شهر قدس خبر دادند.

وی مدعی شد: “این فرد اقدام به تخریب و آتش زدن اموال و اماکن عمومی کرده بود که طی یک عملیات شناسایی و بازداشت شد”.

استفاده از این عناوین در خصوص مردم معترض بازداشت شده در حالی است که پیشتر روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده آیت الله خامنه‌ای منتشر می‌شود، با تاکید بر اینکه «مراجع قضایی مجازات اعدام با طناب دار را برای لیدرهای آشوب اخیر قطعی می‌دانند»، نوشت: «اقدام آشوبگران مصداق بغی است و مجازات قانونی و شرعی آن‌ها اعدام است.»

از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند در مجلس مدعی شد این اعتراضات در بیش از ۵۰۰ نقطه کشور رخ داده و بیش از ۱۳۰ نفر طی آن کشته شده‌اند. اما محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه هرانا در رابطه با این اعتراضات نسخه دوم گزارش جمع بندی خود را منتشر کرد. تعداد ۷۱۳۳ بازداشت در جریان اعتراضات آبان از حاصل جمع بندی منابع دولتی و غیردولتی در این گزارش مستند شده است؛ هر چند با توجه به گستره اعتراضات و میزان خشونت ها رقم واقعی دستگیر شدگان تا چند برابر این رقم قابل تصور باشد. در خصوص کشته شدگان این اعتراضات نیز مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه نوع آمار را در نظر گرفته است، آمار نخست که صرفا تخمین های کلی است و منابع آن نهادها یا رسانه های غیردولتی هستند که طی گزارشات مختلفی جمعا از حدود ۴۳۰ کشته در کشور روایت می کنند. روند شناسایی و راستی آزمایی جان باختگان توسط هرانا کماکان ادامه دارد. همچنین لیست اسامی ۲۲۷ نفر از کشته شدگان که هرانا تا زمان تنظیم این گزارش موفق به گردآوری آن شده است در نسخه دوم گزارش جمع بندی اعتراضات خونین آبان منتشر شده است. از سوی دیگر تعدادی که هرانا مستقلا قادر به تایید آنها تاکنون شده است ۸۸ تن را در بر می‌گیرد.

نسخه کامل این گزارش را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید. گزارش جمع بندی اولیه هرانا را نیز در این لینک می‌توانید مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید