خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  عامل قتل “علیرضا شیرمحمدعلی” در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد

عامل قتل “علیرضا شیرمحمدعلی” در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۷ آذرماه دستکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد. این زندانی به همراه تعدادی دیگر طی روزهای اخیر از اندرزگاه‌های مختلف زندان رجایی شهر جهت اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی منتقل شده بودند. زندانی اعدام شده محمدرضا خلیل زاده نام دارد که پیش تر در ماجرای قتل زندانی سیاسی “علیرضا شیرمحمدعلی” در زندان تهران بزرگ مجرم شناخته شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه ۱۳۹۸، حکم اعدام دستکم یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

هویت زندانی اعدام شده “محمدرضا خلیل زاده از اندرزگاه ۶ سالن ۱۷” توسط هرانا احراز شده است.

آقای خلیل زاده پیشتر در تاریخ ۱۰ آذرماه امسال نیز جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد و در تاریخ ۱۳ آذرماه با اخذ مهلت از اولیای دم به سلول انفرادی بازگشته بود.

محمدرضا خلیل زاده حدود ۱۶ سال قبل به اتهام آدم ربایی بازداشت و حبس طولانی محکوم شده بود. او در خردادماه سال جاری در زندان فشافویه به قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی مبادرت کرد و از این منظر محکومیت به اعدام را نیز دریافت کرد.

مادر علیرضا شیرمحمدعلی بر پیکر او سوگواری می کند

علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی در ساعات پایانی شب دوشنبه ۲۰ خردادماه امسال توسط دو زندانی به نام‌های محمدرضا خلیل زاده و حمیدرضا شجاعی زواره با ضربات متعدد چاقو در ناحیه شاهرگ و شکم به شدت به قتل رسید. در تاریخ ۱ مردادماه ۹۸، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه از صدور حکم این دو زندانی خبر داد. بر اساس این حکم متهم ردیف اول به اتهام مشارکت در قتل عمد به اعدام و پرداخت دیه صدمات غیرموثر در قتل و متهم ردیف دوم نیز به اتهام معاونت در قتل عمد به ۲۵ سال حبس و پرداخت دیه صدمات غیرموثر در قتل محکوم شد. این درحالی است که مادر علیرضا شیرمحمدعلی که در این پرونده در جایگاه شاکی قرار دارد علاوه بر مجازات این دو زندانی، خواهان مجازات عاملین و مسببین اصلی این قتل شده بود. این حکم نهایتا در اواخر شهریورماه امسال در دیوان عالی کشور تایید شده بود.

در تاریخ ۲۸ مردادماه ۱۳۹۸، محمدهادی عرفانیان کاسب از اعتراض به حکم صادره در دادگاه بدوی خبر داده و گفته بود: مساله این است که متاسفانه علی‌رغم اینکه ما لایحه داده بودیم و درخواست کرده بودیم که به تقصیر مقصرین -مسوولان وقت زندان یا افراد مرتبط دیگر- هم رسیدگی شود متاسفانه دادگاه بدوی به این توجهی نکرد.

مهناز کدخدایی سراب، مادر علیرضا شیرمحمدعلی نیز پیشتر به گزارشگر هرانا گفته بود: “علیرغم اینکه توسط وکلای بنده از قاضی بابایی خواسته شده بود عاملین و مسببین دیگر قتل فرزندم از جمله رئیس زندان تهران بزرگ، افسر نگهبان شیفت شب، مسئول شب و مدیر کل زندانها نیز در جلسه جهت پاسخ‌دهی حضور داشته باشند با این حال جلسه بدون حضور این افراد برگزار شد و صرفا اظهارات دو زندانی که مرتکب قتل شده بودند شنیده شد”.

لازم به ذکر است که اعدام این زندانی تاکنون توسط رسانه‌های رسمی داخل ایران اعلام نشده است.

این زندانی طی روزهای اخیر همراه با چند زندانی دیگر از جمله «منوچهر ایرانشاهی، از اندرزگاه ۱ سالن ۲ زندان رجایی شهر کرج»  جهت اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی این زندان منتقل شده بودند.

آقای ایرانشاهی حدود ۱۰ سال پیش به اتهام قتل بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

از وضعیت این زندانیان تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست و این امر کماکان توسط هرانا در دست بررسی است.

 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ تا ۸ اکتبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۲ شهروند اعدام شدند و ۱۳۴ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۵ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۶ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید