خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت زرتشت احمدی راغب در زندان اوین

گزارشی از آخرین وضعیت زرتشت احمدی راغب در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی بازداشتی در زندان اوین که از اواخر آبان ماه امسال در اعتراض به ادامه بازداشت موقت و بلاتکلیفی خود دست به اعتصاب غذا زده بود، کماکان در اعتصاب غذا به سر می‌برد. وزن آقای احمدی راغب در این مدت به ۵۷ کیلوگرم کاهش پیدا کرده و در شرایط جسمی نامناسبی بسر می‌برد. این فعال مدنی در تاریخ ۵ شهریورماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و اواخر مهرماه با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی این زندان منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸، زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی با گذشت بیش از یک ماه کماکان در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

زرتشت احمدی راغب از هفته آخر آبان ماه امسال در اعتراض به ادامه بازداشت موقت، حضور نیروهای امنیتی مسلح در منزل و اخراج وی از محل کار دست به اعتصاب غذا زده بود. اعتصاب آقای احمدی راغب در حالی ادامه دارد که او با مشکلات جسمی متعددی مواجه شده و وزن وی به ۵۷ کیلوگرم کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر این فعال مدنی طی هفته گذشته در اعتراض به سرکوب معترضان در جریان اعتراضات آبان موی سر خود را تراشیده است.

اتهامات مطرح شده علیه این فعال مدنی، “تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و توهین به روسای قوای سه گانه” مطرح شده است. به گفته نزدیکان آقای احمدی راغب قرار بازداشت او اخیرا با اتهام “توهین به رهبری” تمدید شده است.

از سوی دیگر یک منبع نزدیک به خانواده آقای احمدی راغب امروز دوشنبه به گزارشگر هرانا گفت: “خانواده آقای احمدی راغب امروز برای ملاقات حضوری به زندان مراجعه کرده بودند که متوجه شدند بنا به دستور رئیس زندان ایشان از داشتن ملاقات حضوری محروم شده و تنها توانستند ملاقات کابینی داشته باشند”.

یک منبع مطلع پیشتر به گزارشگر هرانا گفته بود: “روز چهارشنبه ۲۲ آبان ماه ۹۸، شعبه ۳ بازپرسی دادسرای اوین علیرغم تامین قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از سوی خانواده با آزادی موقت زرتشت احمدی راغب مخالفت کرده و اعلام کرد که او دارای ۲ پرونده در جریان است”. این منبع مطلع همچنین از تداوم اعتصاب غذای زرتشت احمدی راغب، خونریزی روده و کاهش وزن وی از ۷۱ به ۶۱ کیلوگرم خبر داده بود.

روز شنبه ۱۸ آبان ماه قرار بازداشت وی طی ابلاغیه ای که توسط شعبه ۳ بازپرسی دادگاه انقلاب شهریار صادر شده بود و در زندان به او ابلاغ شد.

گفتنی است زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی علیرغم گذشت بیش از ۱۰۰ روز از زمان بازداشت کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان اوین به سر می برد.

این فعال مدنی در تاریخ ۵ شهریورماه ۹۸، توسط  ۵ مامور مسلح نیروهای امنیتی که با در دست داشتن حکم تفتیش منزل و بازداشت وارد منزل وی شده بودند بازداشت شد. مامورین پس از تفتیش منزل و ضبط تعدادی از لوازم از جمله مودم اینترنت و تلفن همراه آقای احمدی راغب و همسرش، وی را نیز با دستبند و چشم بند بازداشت کرده و با خود برده بودند. وی یک روز پس از بازداشت و انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بازپرسی منتقل شده و در همان محل اعلام اعتصاب غذا کرده بود. وی نهایتا اواسط مهرماه پس از انتقال به اندرزگاه ۸ زندان اوین به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

اواسط مردادماه امسال نامه ای با امضای ۱۴ تن مبنی بر استعفای آیت الله خامنه ای منتشر شد. با انتشار این نامه شماری از امضاکنندگان بازداشت و برخی دیگر نیز تحت فشار قرار گرفتند. گمان این می رود بازداشت آقای احمدی راغب در رابطه با نامه مذکور باشد، هر چند هنوز هیچ منبعی ارتباط بین بازداشت آقای احمدی راغب و نامه مورد اشاره را تایید نکرده است.

زرتشت (اسماعیل) احمدی راغب، پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی دارد. او در اردیبهشت‌ماه و تیرماه سال جاری در حالی که در اعتراض به اخراجش از کار در مقابل دفتر شهرداری فردوسیه دست به تحصن یک نفره زده بود، بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شده بود. آقای احمدی راغب، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهریار به اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۹ ماه حبس محکوم شده بود. این فعال مدنی به فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق اقداماتی چون نشر محتوا در فضای مجازی و حضور در تجمعات متهم شده بود.

او در در بهمن ماه سال ۹۴ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهریار به اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق نشر مطالب انتقاد آمیز در صفحه شخصی خود در فیسبوک” به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

زرتشت احمدی راغب، آتش نشانی است که پس از ۱۷ سال سابقه کار به دلیل فعالیت های مدنی و منتقدانه از کار اخراج شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید