خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  مژگان احمدزاده (فدایی)، شهروند بهایی به حبس محکوم شد

مژگان احمدزاده (فدایی)، شهروند بهایی به حبس محکوم شد

برگزاری هرانا – مژگان احمدزاده (فدایی) شهروند بهائی ساکن شهرستان قائم‌شهر توسط دادگاه انقلاب این شهر به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم روز دوشنبه ۱۱ آذرماه به خانم فدایی ابلاغ شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مژگان احمدزاده (فدایی)، شهروند بهائی ساکن شهرستان قائم‌شهر توسط دادگاه انقلاب این شهر به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم روز دوشنبه ۱۱ آذرماه ۱۳۹۸ به خانم فدایی ابلاغ شده است.

مژگان احمدزاده در تاریخ ۵ دی ماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات کچویی شهر ساری منتقل شد.

خانم احمدزاده ساعت ده صبح در حالی که همراه با خانواده‌شان به باغ خانوادگی‌شان در یکی از روستاهای اطراف قائم شهر رفته بودند، توسط ۴ ماشین محاصره شده و همراه با ماموران امنیتی به منزلشان در قائم شهر منتقل شدند. در زمان بازداشت ۸ نفر از مامورین منزل ایشان را تفتیش کرده و تعدادی از وسایل شخصی وی و اعضای خانواده ازجمله سه دستگاه تلفن همراه، یک دستگاه تبلت، کیس کامپیوتر. چند عدد مموری استیک، سی دی، کتاب مناجات، عکس های دسته جمعی اطفال و تصاویر مذهبی را ضبط کرده با خود بردند.

این شهروند بهایی در تاریخ ۱۲ دی‌ماه ۹۷ پس از یک هفته بازجویی با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

جلسه دادگاه مژگان فدایی در تاریخ ۵ آذرماه ۱۳۹۸ برگزار شد و روز دوشنبه ۱۱ آذرماه ۱۳۹۸ حکم صادره مبنی بر ۶ ماه حبس تعزیری از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به وی ابلاغ شد.

مژگان احمدزاده(فدایی) مادر سه فرزند است که کوچکترین آنها دانش‌آموز کلاس اول دبستان است.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید