خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل: «تصویری که از ایران نمایان شده است بسیار آزاردهنده است»

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل: «تصویری که از ایران نمایان شده است بسیار آزاردهنده است»

خبرگزاری هرانا – کمیسر عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد در گزارشی در خصوص اعتراضات اخیر ایران از برخورد خشونت آمیز با معترضین و بازداشت شدگان و نقض حق دادرسی عادلانه در خصوص آنان ابراز نگرانی کرد. «میشل باچله» همچنین در مورد تداوم عدم شفافیت در مورد تعداد کشته‌شدگان و تدوام دستگیری‌های گزارش شده در سراسر ایران هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، کمیسر عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد، میشل باچله امروز جمعه ۱۵ آذرماه ۹۸، با انتشار گزارشی از دولت ایران میخواهد به نقض‌های متعدد حقوق بشر در جریان اعتراضات اخیر رسیدگی کند.

“ژنو ( ۶دسامبر – ۲۰۱۹) با درز تدریجی اطلاعات بیشتر به بیرون از ایران در مورد اعتراضات اخیر، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، میشل باچله در روز جمعه در مورد تداوم عدم شفافیت در مورد تعداد کشته‌شدگان و شیوه برخورد با هزاران بازداشتی و همچنین تدوام دستگیری‌های گزارش شده در سراسر ایران هشدار داد.

بنا بر گزارش‌ها از شروع اعتراضات گسترده در ۱۵نوامبر، دست کم ۷۰۰۰نفر در ۲۸استان از ۳۱استان ایران بازداشت شده‌اند. کمیسر عالی حقوق بشر نگرانی شدید خویش را نسبت به «برخورد فیزیکی با بازداشت‌شدگان و نقض حق بر دادرسی منصفانه آنان» اظهار کرد. «همچنین علاوه بر نگرانی در مورد شرایطی که تحت بازداشت هستند، این احتمال وجود دارد که تعداد زیادی از آنان به جرایمی متهم شوند که مجازات اعدام در پی داشته باشد.»

طبق منابع رسمی دولتی، در طی ۵ روز ۱۲۰هزار تا ۲۰۰هزار معترض در تظاهرات شرکت داشتند. بنا بر اطلاعاتی که به دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل رسیده در جریان این اعتراضات، دست کم ۲۰۸ نفر، از جمله ۱۳زن و ۱۲کودک کشته شده‌اند. گزارش‌های دیگر، که دفتر حقوق بشر سازمان ملل تا این لحظه قادر به ارزیابی و تأیید صحت آن نشده است، تعداد کشته شده‌ها را تا بیش از دو برابر رقم ذکر شده می‌داند.

به گفتهی باچله: «لازم است که در چنین شرایطی یا این تعداد زیاد کشته‌شدگان گزارش شده، مقامات با شفافیت بیشتری عمل کنند. آنان باید فورا نسبت به تمامی نقض‌های صورت گرفته از جمله کشتن معترضان، و مرگ‌های گزارش شده و سوءرفتار در بازداشتگاه‌ها اقدام به تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه کنند و افراد مسئول باید مورد
بازخواست قرار بگیرند. به نظر میرسد که حقوق مندرج در کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران هم آن را تصویب کرده و ملزم به رعایت آن است در موارد متعددی نقض شده است.»

نیروهای امنیتی با ماشین آبپاش، گاز اشک‌آور و باتوم به اعتراض‌ها واکنش نشان دادند و در برخی موارد به معترضان غیر مسلح که هیچگونه تهدید فوری جانی یا آسیب جدی محسوب نمی‌شده‌اند تیراندازی کردند. بنابر گزارش‌ها، نیروهای بسیج و نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تیراندازی علیه معترضان نقش داشته‌اند.

«تصاویر تأییدشده نشان می‌دهد خشونت شدیدی علیه معترضین اعمال شده است، از جمله اینکه نیروهای امنیتی با اسلحه از پشتبام ساختمان دادگستری در یک شهر، و از هلیکوپتر در شهر دیگر به معترضان تیراندازی کرده‌اند.» به گفته‌ی باچله «همچنین تصاویری دریافت کرده‌ایم که به نظر می‌رسد نشان می‌دهد نیروهای امنیتی به معترضین در حال فرار از پشت سر تیراندازی می‌کنند، و یا اینکه مستقیم به صورت و یا اعضای حیاتی معترضین تیراندازی می‌کنند، به عبارت دیگر تیراندازی به قصد کشتن.

این موارد نقض آشکار تعهدات و اصول بین المللی استفاده از زور، و نقض جدی حقوق بشراست.»

به گفته‌ی کمیسر عالی حقوق بشر، دفتر وی در مورد یکی از احتمالاً بدترین وقایع مربوط به اعتراضات که در ۱۸نوامبر اتفاق افتاده است اطلاعاتی دریافت کرده که تا حدودی بر گزارشها صحه می‌گذارد. طبق این اطلاعات، در میدان جراحی در ماهشهر نیروهای امنیتی ایران علیه تظاهرکنندگان – از جمله افرادی که در حال فرار بودند و افرادی که در نیزار نزدیکی میدان پنهان شده بودند – از سلاحهای سنگین استفاده کردند که به کشته شدن دست کم ۲۳نفر، و احتمالاً بسیار بیش از آن منجر شده است.

گزارش شده است که در جریان واقعه‌ی ماهشهر علاوه بر معترضان، افرادی که در خیابان یا از خانه‌هایشان ناظر اتفاقات بوده‌اند هم مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند. به گفته‌ی باچله: «گزارشهای ضد و نقیضی در موردحضور یک یا بیش از یک نفر مسلح میان معترضان وجود دارد. اما این مسأله به هیچ عنوان چنین واکنش وحشتناک و مرگباری را از جانب نیروهای امنیتی، بدون تفاوت قائل شدن میان افراد مسلح و غیر مسلح توجیه نمی‌کند.»

دفتر حقوق بشر سازمان ملل گزارش‌های متعددی در مورد سوءرفتار با افراد بازداشتی دریافت کرده است، که از جمله با هدف آشکار گرفتن اعترافات اجباری است. تلویزیون رسمی “اعترافات” بعضی از بازداشت‌شدگان را پخش کرده است که ادعا شده رهبر تظاهرات و وابسته به گروه‌های مخالف حکومت و دولت‌های بیگانه هستند. بنا بر اظهارات جانشین فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، افرادی که “با صراحت اعتراف کرده‌اند که مزدوری انجام می‌دادند” با اشد مجازات روبرو خواهند شد.

به گفته‌ی باچله «بسیاری از معترضان بازداشت‌شده به وکیل دسترسی نداشته‌اند که به این معناست که دادرسی منصفانه رعایت نشده است. همچنین گزارش‌هایی به ما رسیده است که نشان دهنده‌ی ازدحام بیش از حد جمعیت در بازداشتگاه‌ها و شرایط وخیم آنها و استفاده از پادگان‌های نظامی، سالن‌های ورزشی و مدارس علاوه بر بازداشتگاه‌های رسمی است.

گزارش‌هایی هم نشان می‌دهند که از دسترسی به مراقبت‌های درمانی برای افرادی که در جریان سرکوب زخمی شده و یا آسیب دیده‌اند، خودداری می‌شود.»

وی همچنین نسبت به گزارش‌های دریافت شده مبنی بر تهدید و ارعاب خبرنگارانی که در داخل یا خارج از ایران تلاش می‌کردند در مورد وضعیت گزارش بدهند ابراز نگرانی کرد. از جمله نسبت به گزارش‌هایی مبنی بر اینکه اعضای خانواده خبرنگاران شاغل در شبکه‌های خبری بیرون از ایران توسط مقامات امنیتی احضار و تهدید شده‌اند.

باچله گفت «در کل تصویری که از ایران در حال نمایان شده است بسیار آزاردهنده است. من از مقامات خواستارم که فوراً نسبت به آزادی همه‌ی معترضانی که خودسرانه از آزادیشان محروم و بازداشت شده‌اند اقدام کنند، و در مرحله‌ی رسیدگی به پرونده بازداشت‌شدگان، حق دادرسی منصفانه، از جمله دسترسی به وکیل به انتخاب خودشان تضمین شود. از دولت می‌خواهم در صورت ادامه‌ی تظاهرات، به حق بر آزادی بیان و آزادی تجمعات و تشکلات مسالمت‌آمیز مردم ایران احترام بگذارد. همچنین، نسبت به نقض‌هایی که تا کنون صورت گرفته تحقیقات لازم را به عمل آورد، و استفاده از زور را به کمترین میزان ممکن مطابق اصول و استانداردهای بین‌المللی محدود کند.».

از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند در مجلس مدعی شد این اعتراضات در بیش از ۵۰۰ نقطه کشور رخ داده و بیش از ۱۳۰ نفر طی آن کشته شده‌اند. اما محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه هرانا در رابطه با این اعتراضات نسخه دوم گزارش جمع بندی خود را منتشر کرد. تعداد ۷۱۳۳ بازداشت در جریان اعتراضات آبان از حاصل جمع بندی منابع دولتی و غیردولتی در این گزارش مستند شده است؛ هر چند با توجه به گستره اعتراضات و میزان خشونت ها رقم واقعی دستگیر شدگان تا چند برابر این رقم قابل تصور باشد. در خصوص کشته شدگان این اعتراضات نیز مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه نوع آمار را در نظر گرفته است، آمار نخست که صرفا تخمین های کلی است و منابع آن نهادها یا رسانه های غیردولتی هستند که طی گزارشات مختلفی جمعا از حدود ۴۳۰ کشته در کشور روایت می کنند. روند شناسایی و راستی آزمایی جان باختگان توسط هرانا کماکان ادامه دارد. همچنین لیست اسامی ۲۲۷ نفر از کشته شدگان که هرانا تا زمان تنظیم این گزارش موفق به گردآوری آن شده است در نسخه دوم گزارش جمع بندی اعتراضات خونین آبان منتشر شده است. از سوی دیگر تعدادی که هرانا مستقلا قادر به تایید آنها تاکنون شده است ۸۸ تن را در بر می‌گیرد.

نسخه کامل این گزارش را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید. گزارش جمع بندی اولیه هرانا را نیز در این لینک می‌توانید مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید