خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, اندیشه و بیان  >  افزایش شمار شهروندان بهایی بازداشتی در بهارستان اصفهان همزمان با بازداشت یک شهروند بهایی در امیدیه

افزایش شمار شهروندان بهایی بازداشتی در بهارستان اصفهان همزمان با بازداشت یک شهروند بهایی در امیدیه

خبرگزاری هرانا – در ادامه بازرسی منازل و بازداشت ۹ شهروند بهایی در شهر بهارستان اصفهان، روز شنبه ۸ آذرماه یک شهروند بهایی دیگر نام سروش آزادی به عنوان دهمین شهروند بهایی توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. همزمان در همین روز یک شهروند بهایی دیگر در شهرستان امیدیه به نام بردیا فرزانه توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. ماموران در حین بازداشت اقدام به تفتیش منزل این شهروند کرده و برخی از وسایل شخصی او را نیز ضبط کرده و با خود بردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح روز شنبه ۹ آذرماه ۱۳۹۸ بردیا فرزانه، شهروند بهایی ساکن شهرستان امیدیه توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

به گفته یک منبع مطلع بازداشت بردیا فرزانه روز شنبه ۸ آذرماه در منزل شخصی‌اش در شهرستان امیدیه در استان خوزستان توسط مامورین وزارت اطلاعات صورت گرفته است. این منبع مطلع در ادامه به هرانا گفت “ماموران بازداشت کننده ساعت ۴ صبح به منزل این شهروند رفته و پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی ایشان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند”.

همچنین در ادامه بازرسی منازل و بازداشت ۹ شهروند بهایی در شهر بهارستان اصفهان، روز شنبه ۹ آذرماه یک شهروند بهایی دیگر نام سروش آزادی توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

با احتساب بازداشت سروش آزادی، شمار شهروندان بهایی بازداشت شده در شهر بهارستان به ۱۰ تن رسید.

هرانا پیشتر در گزارشی از بازداشت دستکم ۹ شهروند ⁧بهایی ساکن بهارستان اصفهان توسط نیروهای امنیتی در تاریخ ۸ آذرماه خبر داده بود.

هویت این شهروندان شهاب فردوسیان، نسیم جابری، مهران الله دادی، شهباز باشی، وحیده نیازمند، ناصر لطفی، قدوس لطفی، ساغر منوچهرزاده و هما منوچهرزاده توسط هرانا احراز شده بود.

گفته می‌شود ماموران در حین بازداشت اقدام به تفتیش منزل این شهروندان کرده و برخی وسایل شخصی آنها را نیز ضبط کرده و با خود بردند.

لازم به ذکر است که هفته گذشته تعدادی از مسئولان انتظامی و قضایی در استان‌های اصفهان از بازداشت تعدادی از شهروندان ساکن این استان طی اعتراضات مردمی اخیر در این استان خبر داده بودند. در این گزارش آمده بود که این شهروندان تحت عنوان “لیدر و عامل اغتشاشات” شناسایی و بازداشت شدند.

استفاده از این عنوان در خصوص مردم معترض بازداشت شده در حالی است که پیشتر روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده آیت الله خامنه‌ای منتشر می‌شود، با تاکید بر اینکه «مراجع قضایی مجازات اعدام با طناب دار را برای لیدرهای آشوب اخیر قطعی می‌دانند»، نوشت: «اقدام آشوبگران مصداق بغی است و مجازات قانونی و شرعی آن‌ها اعدام است.»

روز شنبه ٢۵ آبان ماه امسال نیز یک شهروند بهایی در کرج به نام نصر رجب پس از تفتیش منزل و صبط برخی لوازم شخصی از قبیل موبایل و کارت شناسائی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

از روز جمعه ۲۴ آبان ماه در واکنش به افزایش قیمت بنزین، تجمعات اعتراضی در بسیاری از نقاط کشور برگزار شد. گمان این می رود بازداشت این شهروندان بهایی در شهرهای امیدیه و بهارستان در رابطه با اعتراضات مذکور باشد، هر چند هنوز هیچ منبعی ارتباط بین بازداشت این شهروندان بهایی و اعتراضات مورد اشاره را تایید نکرده است.

به گفته قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند در مجلس، این اعتراضات در بیش از ۵۰۰ نقطه کشور رخ داده و بیش از ۱۳۰ نفر طی آن کشته شده‌اند.

سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

هرانا در رابطه با این اعتراضات گزارش جمع بندی اولیه منتشر کرده است که می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید