خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  بازداشت بیش از ۳۱۰ شکارچی غیرمجاز و قاچاقچی چوب

بازداشت بیش از ۳۱۰ شکارچی غیرمجاز و قاچاقچی چوب

خبرگزاری هرانا – مسئولان حوزه محیط زیست در نقاط مختلف ایران از بازداشت بیش از ۹۰ شکارچی متخلف و قاچاقچی چوب خبر دادند. همچنین طی خبری دیگر در استان اردبیل طی سال جاری ۲۲۰ شکارچی غیر مجاز بازداشت شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایسنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری از دستگیری ۲ متخلف، به همراه ۱۰۰ کیلوگرم چوب جنگلی بلوط قاچاق در منطقه حفاظت شده هلن خبر داد.

وی افزود: “متخلفین پس از تشکیل پرونده برای طی مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شدند”.

منطقه حفاظت شده “هلن” با ۴۰ هزار هکتار وسعت در فاصله تقریبی ۱۱۰ کیلومتری از مرکز استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

بازداشت یک شکارچی غیر مجاز در زرند

به گزارش ایرنا، رحیم منتظر، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زرند از بازداشت یک شکارچی متخلف پرندگان در این شهرستان خبر داد.

وی افزود: “از این متخلف تعداد ۱۴ قطعه کبک، ۲۰۰ عدد فشنگ برنو، حدود ۴۰۰ پوکه فشنگ، ۲ عدد سلاح شکاری و یک عدد دستگاه فشنگ پر کن کشف و ضبط شد”.

“زرند” از شهرهای استان کرمان در جنوب شرق ایران است.

بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در تالش

به گزارش ایرنا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست تالش از بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در این شهرستان خبر داد.

عارف شادکام، گفت: “یکی از متخلفان به علت شکار سهره در خارج از روز تعیین شده برای صید این پرنده بازداشت شد و از این صیاد ۱۰ قطعه سهره که سه قطعه آن تلف شده بود، کشف و به رهاسازی هفت قطعه زنده در طبیعت محل اقدام شد”.

وی افزود: “بر اساس پروانه های صادره برای شکارچیان مجاز، روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه برای شکار سهره تعیین شده و شکار در سایر ایام هفته ممنوع و جرم است”.

شادکام ادامه داد: “همچنین ماموران پاسگاه محیط بانی جوکندان به محض شنیدن صدای شلیک از تالاب جوکندان، به سرعت در محل حضور یافته و شکارچی متخلف را که یک پرنده خوتکا شکار کرده بود، دستگیر کردند”.

وی تصریح کرد: “ادوات شکار وی ضبط و متخلف جهت سیر مراحل قانونی و دریافت ضرر و زیان وارده به محیط زیست، به مراجع قضایی معرفی شد”.

بازداشت شکارچیان غیر مجاز در جغتای

به گزارش ایرنا، شکارچیان متخلف ۴ راس قوچ وحشی در شهرستان جغتای بازداشت شدند.

مصطفی کلات، رئیس اداره حفاظت محیط زیست جغتای در این خصوص گفت: “این شکارچیان، چهار راس قوچ وحشی را در منطقه شکار ممنوع این شهرستان شکار کرده بودند که با پیگیری ماموران یگان حفاظت و دستگاه قضایی بازداشت شدند و مجوز اسلحه شکاری این متخلفان ضبط و به نیروی انتظامی تحویل داده شد”.

وی اضافه کرد: “بر مبنای مصوبه شورای عالی محیط زیست، این متخلفان به پرداخت ۴۰۰ میلیون ریال برای جبران خسارت وارده به محیط زیست محکوم شدند که باید به حساب خزانه واریز کنند”.

منطقه شکار ممنوع “ریوند” در محدوده شهرستان‌های سبزوار، جغتای، جوین و داورزن با وسعت ۷۵ هزار و ۱۰۸ هکتار در استان خراسان رضوی قرار دارد.

بازداشت ۳ شکارچی غیر مجاز در خرم آباد

به گزارش مهر، مسئول منطقه حفاظت‌ شده سفید کوه خرم‌آباد از بازداشت ۳ شکارچی متخلف در این منطقه خبر داد و گفت: “پرونده این متخلفین پس از تنظیم صورتجلسه تخلف، برای رسیدگی به مراجع قضایی ارجاع شد؛ که این متخلفین با دستور مقام قضایی روانه زندان شدند”.

وی افزود: “از این متخلفین دو قبضه اسلحه غیر مجاز ژ۳، ۳۰۰ عدد فشنگ و دو دستگاه دوربین شکاری کشف و ضبط شد”.

منطقه حفاظت‌ شده “سفید کوه” با مساحتی برابر با ۶۹ هزار و ۵۰۰ هکتار در مناطق کوهستانی استان لرستان قرار دارد.

بازداشت ۳ گروه شکارچی غیر مجاز در شوشتر

به گزارش ایرنا، روز چهارشنبه ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۸، بهروز نجاتی، رئیس اداره محیط زیست شهرستان شوشتر گفت: “سه گروه شکارچی متخلف پرنده در این شهرستان بازداشت شدند که بعد از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی می‌شوند”.

وی افزود: “از این متخلفین ۲ اسلحه شکاری، یک اسلحه بادی و تعداد ۲۵ لاشه پرنده دراج، کبوتر و گنجشک ضبط و کشف شد و متخلفان به ازای شکار هر قطعه دراج ۲میلیون ریال و گنجشک و کبوتر نیز ۱۰۰ هزار ریال جریمه نقدی می شوند”.

“شوشتر” از شهرهای شمالی خوزستان محسوب می شود.

بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در عنبر آباد

به گزارش ایرنا، نرگس افشارمنش، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان عنبرآباد از بازداشت ۲ متخلف شکار در این شهرستان خبر داد.

وی افزود: “متخلفان شکار در حال تیراندازی بودند که ماموران آنها را قبل از هرگونه آسیب رساندن به حیات وحش دستگیر کردند”.

افشارمنش خاطر نشان کرد: “از متخلفان ۲ قبضه سلاح شکاری برنو و ساچمه زنی به همراه ۱۰ عدد فشنگ گلوله زنی و ۱۵ عدد فشنگ ساچمه زنی نیز کشف و ضبط شد”.

“عنبرآباد” یکی از شهرهای استان کرمان است.

بازداشت ۲ شکارچی متخلف در فریدن 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۲ متخلف شکار پرندگان جنگلی و چاهی در شهرستان فریدن شناسایی و بازداشت شدند.

حسین خلیلی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست فریدن در این خصوص گفت: “از این متخلفان شکار دو قبضه سلاح شکاری، لاشه پنج قطعه کبوتر جنگلی، دو کبوتر چاهی، یک خوتکا کشف و جمع آوری شد و متخلفین به مراجع قضایی معرفی شدند”.

شهرستان “فریدن” یکی از شهرستانهای استان اصفهان در مرکز ایران است.

بازداشت یک شکارچی غیر مجاز در قزوین

به گزارش ایرنا، اکبر کشت پرور، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قزوین گفت: “یک شکارچی در پشت سد منجیل در منطقه طارم سفلی در حال شکار پرنده ها بود که توسط نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شناسایی و دستگیر شد”.

وی افزود: “از این شکارچی لاشه ۳ قطعه کبوتر چاهی، یک قطعه کبک و یک قبضه سلاح شکاری نیز کشف و به مراجع انتظامی تحویل گردید”.

منطقه شکار ممنوع “طارم سفلی” در شمال شرقی شهرستان قزوین و در مجاورت منطقه الموت در استان قزوین قرار دارد.

بازداشت ۵ شکارچی غیر مجاز در فیروزکوه

به گزارش ایرنا، ۵ شکارچی غیر مجاز در مناطق حفاظت شده فیروزکوه توسط محیط بانان این منطقه بازداشت شدند.

فرشاد فیروزنیا، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست فیروزکوه در این باره اظهار داشت: “ماموران حین تعقیب خودروی یک مظنون به شکار غیر مجاز، متوجه مخفی کردن لاشه شکار توسط متخلف در مسیر جاده کاوه ده به پیرده شدند که منجر به بازداشت وی و توقیف خودروی متخلف شد”.

وی گفت: “پس از بازجویی اولیه، متهم اقرار به شکار و اعلام محل لاشه شکار کرد و همچنین پس از تکمیل تحقیقات، سر یک راس قوچ وحشی و یک قبضه اسلحه کمرشکن دولول غیرمجاز از شکارچی کشف و ضبط شد و متخلف ضمن پرداخت مبلغ ده میلیون تومان برای ضرر و زیان وارده به محیط زیست و تکمیل پرونده به مراجع قضایی شهرستان معرفی شد”.

وی افزود: “همچنین در بازرسی از منزل یک شکارچی غیرمجاز با حکم قضایی در منطقه حفاظت شده کاوه ده، مقداری گوشت شکار یک راس قوچ وحشی و یک قبضه اسلحه کمرشکن از متخلف کشف و ضبط شد و متهم پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد”.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه در ادامه از بازداشت یک شکارچی غیرمجاز قبل از اقدام به شکار با محیط بانان منطقه سایه ده در کاوه ده اشاره کرد و گفت: “از این متخلف تعداد یک قبضه سلاح ساچمه زنی دولول و پنج تیر فشنگ مربوطه کشف و ضبط شد”.

فیروزنیا از بازداشت یک شکارچی متخلف دیگر در منطقه شن دره خبر داد و افزود: “از متهم یک قبضه سلاح کمرشکن دولول و تعداد ده تیر فشنگ مربوطه و یک قطعه مرغابی کشف و ضبط شد و متهم ضمن پرداخت مبلغ ۴ میلیون ریال برای ضرر و زیان وارده به محیط زیست و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی شهرستان معرفی شد”.

وی با اشاره به اینکه ماموران حین گشت و کنترل منطقه تنگه واشی موفق به دستگیری یک نفر شکارچی غیرمجاز دیگر شدند، اظهار داشت: “از این شکارچی غیرمجاز لاشه یک راس کل وحشی به همراه یک قبضه اسلحه برنو مجاز و یک عدد دوربین چشمی کشف و ضبط شد و متهم پس از پرداخت مبلغ صد میلیون ریال خسارت ناشی از شکار یک راس کل وحشی و تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد”.

بازداشت ۴ شکارچی غیر مجاز در شاهرود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۴ شکارچی غیر مجاز در پناهگاه حیات وحش خوش‌ ییلاق بازداشت شدند.

امیر عبدوس، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: “یگان حفاظت پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق با گشت و کنترل مناطق شمالی، ۴ نفر از اهالی استان گلستان را به همراه لاشه هفت قطعه کبک، بازداشت کردند که پس از تکمیل پرونده تحویل نیروی انتظامی آزادشهر استان گلستان شدند”.

وی افزود: “این شکارچیان چهار قبضه سلاح ساچمه زنی دولول هم داشتند که یکی از تفنگ ها مجوز نداشت”.
پناهگاه حیات وحش “خوش ییلاق” به مساحت حدود ۱۵۰ هکتار در شمال شرقی شهرستان شاهرود در استان سمنان واقع است.

بازداشت ۴ شکارچی غیر مجاز در شوش

به گزارش ایرنا، رئیس پارک ملی دز از بازداشت ۴ شکارچی متخلف که در این منطقه اقدام به شکار پرندگان و حیوانات می کردند، خبر داد.
رضا قپانچی پور گفت: “یک شکارچی متخلف که اقدام به شکار ۱۲ قطعه پرنده وحشی دراج در پارک ملی دز کرده بود بعد از متواری شدن از دست محیط بانان، شناسایی و دستگیر شد”.
وی افزود: “همچنین ۲ شکارچی دیگر که اقدام به شکار ۱۶ کبوتر وحشی کرده بودند، توسط پاسگاه محیط بانی میانرود در پارک ملی دز شناسایی و به مراجع قضایی تحویل داده شدند”.
قپانچی پور تصریح کرد: “از این شکارچیان یک قبضه سلاح بادی و ۱۲ قطعه لاشه پرنده کشف و ضبط شد و متخلفین با تنظیم شکایت به مراجع قضایی تحویل داده شدند”.
وی همچنین از شناسایی و دستگیری شکارچی یک قلاده کفتار در پارک ملی دز خبر داد و گفت: “طی گزارش های رسیده از همیاران منطقه حفاظت شده مبنی بر شکار گونه کفتار به منظور فروش اعضای بدن این حیوان محیط بانان این اداره فرد مورد نظر را شناسایی و با دستیابی به مستندات لازم او را بازداشت کردند و به دادگاه بخش شاوور تحویل دادند”.
پارک ملی “دز” یکی از پارک‌ های ملی ایران است که در شمال استان خوزستان و در محدوده شهرستان شوش واقع است.

بازداشت ۳ شکارچی غیر مجاز در مشگین‌شهر

به گزارش ایرنا، یوسف محمدی، رئیس اداره حفاظت محیط‌ زیست مشگین‌ شهر از دستگیری ۳ شکارچی متخلف پرندگان در این شهرستان خبر داد.

وی گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست هنگام گشت و کنترل مناطق شکار ممنوع انزان، ۲ شکارچی متخلف را که اقدام به شکار کبک کرده بودند، دستگیر کردند و از این شکارچیان لاشه ۶ قطعه کبک و یک قبضه اسلحه شکاری کشف و ضبط شد و متخلفان پس از تشکیل پرونده برای رسیدگی به ارگان قضایی معرفی شدند”.

محمدی افزود: “در ماموریتی دیگر بنا به گزارش‌ های مردمی مبنی بر حضور یک شکارچی متخلف در اراضی سد سبلان ماموران یگان حفاظت محیط زیست به منطقه اعزام و شکارچی متخلف را بهمراه لاشه ۲ قطعه کبک کشف و ضبط و متخلف را برای جبران خسارت وارده به محیط زیست با تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی دادند”.

“مشگین شهر” یکی از شهرهای استان اردبیل است.

بازداشت ۴ شکارچی غیر مجاز در پردیس

به گزارش فارس، عزیز میکائیلی، رئیس اداره محیط‌ زیست شهرستان پردیس از بازداشت ۴ شکارچی غیر مجاز قبل از هرگونه شکار حیات‌ وحش طی هفته گذشته خبر داد.

وی افزود: “از این متخلفین تعداد ۲ قبضه اسلحه شکاری دولول، یک قبضه اسلحه تک لول کالیبر ۱۲ به همراه حدود ۴۷ عدد انواع فشنگ‌های شکاری کشف و ضبط شد که طی صورت‌ جلسه در اختیار مقام قضایی قرار گرفت”.

بازداشت ۷ متخلف محیط زیست در چهارمحال و بختیاری

به گزارش ایرنا، شهرام احمدی، مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری از شناسایی و دستگیری ۷ متخلف زیست محیطی در مناطق حفاظت شده این استان خبر داد.

وی گفت: “با تلاش ماموران یگان حفاظت محیط زیست و دستور مقام قضایی و همکاری نیروی انتظامی ۵ متخلف شکار غیرمجاز در بخش لاران شهرستان شهرکرد شناسایی و دستگیر شدند”.

احمدی افزود: “از این متخلفان ۴ قبضه اسلحه شکاری و لاشه ۷ قطعه کبک شکار شده کشف و ضبط شد و متخلفان پس از تشکیل پرونده جهت طی مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شدند”.

وی ادامه داد: “در عملیاتی جداگانه با تلاش ماموران یگان حفاظت محیط زیست، یک نفر متخلف حمل چوب جنگلی با خودروی سواری در منطقه حفاظت شده هلن و یک نفر متخلف احداث کوره زغال در حاشیه این منطقه در شهرستان کیار شناسایی و دستگیر شدند”.

همچنین به گزارش ایسنا، احمدی از بازداشت یک شکارچی متخلف دیگر درشهرکرد خبر داد و افزود: “با تلاش ماموران یگان حفاظت محیط زیست و شناسایی یک متخلف شکار غیرمجاز، ماموران با دستور مقام قضایی و همکاری نیروی انتظامی پس از ورود به منزل این متخلف در شهرکرد، موفق به کشف و ضبط لاشه ۴ سر تشی شکار شده، شدند و پس از تشکیل پرونده برای متخلف، جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع شد”.

بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در آوج

به گزارش رکنا، ۲ شکارچی خرگوش در مناطق شکار ممنوع شهرستان آوج در استان قزوین بازداشت کردند.

مجتبی خاکپور، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آوج گفت: “نیروهای این سازمان به همراه شکارچیان، ۲ قبضه سلاح شکاری غیرمجاز را کشف و ضبط کرده و آنها را برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی کردند”.

بازداشت ۳ شکارچی غیر مجاز در شیروان

به گزارش ایرنا، مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی از بازداشت ۳ شکارچی غیر مجاز در شیروان خبر داد و افزود: “این افراد پارسال به جرم شکار یک راس کل وحشی بازداشت شده بودند، امسال هم به جرم شکار یک راس قوچ دیگر دستگیر شدند”.

حسن پهلوان اظهار داشت: “این شکارچیان متخلف با دو قبضه اسلحه گلوله زنی و ساچمه زنی اقدام به شکار یک راس قوچ ۲ ساله کرده بودند که ۲ نفر از آنان در منطقه حفاظت شده گلیل دستگیر شدند و نفر سوم هم چند ساعت پس از متواری شدن بازداشت شد”.

پهلوان گفت: “از متخلفان لاشه یک راس قوچ، یک قبضه اسلحه تک لول متعلق به غیر، سه عدد فشنگ غیر مجاز دست ساز، یک دستگاه دوربین شکاری و سایر ادوات شکار و صید کشف و ضبط شد و این افراد برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شدند”.

استان اردبیل؛ بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز و بازداشت ۲۲۰ شکارچی متخلف طی سال جاری

به گزارش فارس، ۲ شکارچی غیر مجاز که در منطقه طبیعی ملی سبلان بر خلاف قوانین و مقررات، اقدام به شکار غیرمجاز مرغابی نموده بودند بازداشت شدند.

محمد مجرد، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تشریح کرد: “از متخلفان دو قبضه اسلحه شکاری، ۱۲۷ عدد فشنگ، ۱۰ عدد ماکت مرغابی مخصوص شکار، دو عدد فوکا، یک دستگاه دوربین دو چشمی، دو دستگاه چراغ قوه و یک حلقه تیوب کشف و ضبط شد”.

وی افزود: “متخلفان دستگیر شده پس از تشکیل پرونده تخلف، به منظور اعمال قانون به مراجع قضایی معرفی شدند”.

همچنین به گزارش ایرنا، سعید شهند، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: “امسال ۱۶۸ مورد تخلف زیست محیطی در استان رسیدگی شده و ۲۲۰ نفر به دلیل تخلف در این حوزه شناسایی، دستگیر و با تشکیل پرونده به مقام‌های قضایی معرفی شدند”.

شهند افزود: “در این مدت هفت قبضه اسلحه شکاری غیرمجاز و ۲۶ قبضه اسلحه شکاری مجاز از متخلفان شکار و صید کشف و ضبط شد”.

بازداشت ۷ شکارچی غیر مجاز در ابهر

به گزارش ایسنا، محمدهادی کاظمی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست ابهر گفت: “محیط‌بانان این شهرستان ۳ فرد متخلف را به جرم شکار کبک و شروع به شکار در سلطانیه دستگیر کردند”.

کاظمی افزود: “محیط‌بانان ۲ فرد متخلف را در حین شکار کبک در اراضی روستای ویرآباد بخش حلی سلطانیه دستگیر و از شکارچیان متخلف، لاشه یک قطعه کبک به همراه یک قبضه سلاح شکاری، ۱۰ تیر فشنگ ساچمه‌ای، یک قبضه چاقو و یک رشته قطار فشنگ کشف و ضبط شد”.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ابهر افزود: “همچنین یک فرد متخلف دیگر در حین شروع به شکار پرنده در اراضی روستای ویرآباد بخش حلی سلطانیه دستگیر شد و از وی یک قبضه سلاح شکاری، ۳ تیر فشنگ ساچمه‌ای به همراه یک رشته قطار فشنگ کشف و ضبط شد”.

همچنین به گزارش ابرنا، کاظمی از بازداشت ۲ متخلف شکار که یک سر خرگوش را در منطقه ممنوعه شکار مرده بودند خبر داد و افزود: “از متخلفین تعداد ۲۹ تیر فشنگ ساچمه پر، ۱ تیر فشنگ چارپاره، ۱ عدد پوکه خالی و یک رشته قطار فشنگ چرمی از این افراد در اراضی روستای خراسانلو از توابع بخش باغ مرکزی شهرستان ابهر، داخل منطقه شکار ممنوع ضبط شد”.

وی خاطرنشان کرد: “همچنین ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان ابهر، یک متخلف دیگر که شروع به شکار و حمل سلاح بصورت غیر مجاز کرده بود را دستگیر کردند”.

وی افزود: “از این متخلف مهمات غیر مجاز، یک قبضه سلاح شکاری ساچمه زنی ته پر دو لول کنار هم مدل کوسه کالیبر ۱۲ ساخت ایران به همراه ۱۲ تیر فشنگ ساچمه پر، ۷ تیر فشنگ چارپاره، یک دستگاه پروژکتور و یک رشته قطار فشنگ چرمی همراه داشت، کشف و ضبط شد”.

وی تصریح کرد: “ساعت ۱۰ صبح جمعه ۱۸ آبان نیز ماموران محیط زیست ابهر، یک متخلف شکار غیر مجاز پرندگان را با یک قبضه سلاح شکاری ساچمه زنی ته پر دو لول روی هم مدل کوسه کالیبر ۱۲ ساخت ایتالیا در حاشیه سد کینه ورس و زمین های روستای چالچوق از توابع بخش مرکزی شهرستان ابهر دستگیر کردند”.

کاظمی با بیان اینکه این شخص اقدام به شکار غیر مجاز یک قطعه اردک وحشی در فصل ممنوعه کرده بود، افزود: “ضرر و زیان متعلقه به میزان ۴ میلیون ریال دریافت و پرونده وی تکمیل و به دادگستری شهرستان ابهر ارسال شد”.

بازداشت ۳ شکارچی غیر مجاز در ساوجبلاغ

به گزارش تابناک، بایرام محمودی، رئیس اداره حفاظت محیط‌‌ زیست شهرستان ساوجبلاغ از دستگیری ۳ شکارچی غیرمجاز در منطقه سرخه واقع در ساوجبلاغ توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست خبر داد.

وی افزود: “یک قبضه اسلحه گلوله‌زنی، دو قبضه اسلحه ساچمه‌زنی، ۶۴ تیر ساچمه و ۲۶ تیر گلوله از این سه شکارچی غیرمجاز کشف و ضبط شد”.

“ساوُجبُلاغ” یکی از شهرستان‌های استان البرز است.

بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در بردسکن

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۲ متخلف شکار و صید در بردسکن دستگیر شدند.

مظلوم پناه، رئیس اداره حفاظت محیط زیست بردسکن گفت: “ماموران اجرایی این اداره حین گشت و کنترل منطقه حفاظت شده درونه بردسکن متخلفی را حین شکار پرندگان وحشی دستگیر کردند و از این متخلف متخلف لاشه ۲ قطعه کبک وحشی و یک قبضه سلاح شکاری ساچمه زنی کشف و ضبط شد”.

وی افزود: “ماموران محیط زیست در عملیات دیگر متخلفی که اقدام به شکار و نگهداری ۴ قطعه کبک نموده بود شناسایی و دستگیر کردند که برای وی اعمال قانون شد”.

منطقه حفاظت‌ شده “درونه” با وسعت بیش از ۶۶ هزار هکتار در غرب شهرستان بردسکن در استان خراسان رضوی واقع شده است.

بازداشت بک شکارچی غیر مجاز در خلخال

به گزارش ایرنا، مهدی کسایی، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست خلخال گفت: “یکی از افراد گروه شکارچیان متخلف که بصورت غیر مجاز اقدام به شکار پرندگان در این شهرستان می‌کردند، شناسایی و دستگیر شد”.

وی تشریح کرد: “شکارچیان در منطقه حفاظت شده آق‌داغ با مشاهده خودرو یگان حفاظت محیط زیست و محیط‌بانان متواری و یکی از شکارچیان متخلف، شناسایی و پس کسب تکلیف از مراجع قضایی، محیط‌بانان به همراه عوامل انتظامی شکارچی مورد نظر را بازرسی و لاشه ۵ قطعه کبک تازه شکار شده را کشف و ضبط کردند”.

منطقه حفاظت شده “آق داغ” در جنوب شرقی شهرستان خلخال واقع در جنوب استان اردبیل است.

بازداشت بک شکارچی غیر مجاز در مشهد

به گزارش ایرنا، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از دستگیری شکارچی دو رأس قوچ وحشی در مشهد خبر داد.

ابوالفضل شعبانی گفت: “بر اساس گزارش‌های دریافتی مردمی مبنی بر نگهداری و شکار جانوران وحشی در یک منزل مسکونی حوالی منطقه شاهنامه مشهد، یگان حفاظت محیط زیست استان با همراهی کارشناسان حقوقی این اداره، منزل متخلف را بازرسی کردند”.

وی افزود: “در این بازرسی که با هماهنگی معاون دادستان دادسرای انقلاب ناحیه ۶ مشهد انجام شد، اجزای متعلق به ۲ رأس قوچ وحشی، یک قطعه پرنده وحشی مینا و ۱۶ قطعه پرنده سهره کشف و ضبط شد و متهم به مرجع قضایی معرفی گردید”.

بازداشت بک شکارچی غیر مجاز در اسفراین

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، یک شکارچی متخلف که اقدام به زنده گیری پرندگان می‌کرد، در اسفراین دستگیر شد.

حبیبی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین گفت: “شخصی بعد از زنده گیری پرندگان به فروش آن‌ها اقدام می‌کرد که بعد از بازرسی از منزل وی محیط بانان موفق به کشف ۳۵ قطعه کبک زنده شدند”.

وی با بیان این که شکارچی به مراجع قضایی معرفی شد، افزود: “از متخلف علاوه بر کبک زنده ۹ قطعه لاشه کبک، دو عدد تور دستی مخصوص صید پرنده و یک عدد قفس نیز کشف و ضبط شد”.

بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در شهرضا

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۲ متخلف شکار وصید در منطقه شکار ممنوع زرچشمه شهرستان شهرضا دستگیر شدند.

باقر یعقوبی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شهرضا گفت: “محیط بانان این اداره ۲ متخلف شکار و صید را در منطقه شکار ممنوع زرچشمه که با استتار کامل در کمین پرندگان وحشی بودند، شناسایی و دستگیر کردند”.

وی افزود: “از این متخلفان اسلحه دو لول و یک رشته قطار حاوی ۲۱ عدد فشنگ چارپاره و ساچمه کشف و ضبط شد و متخلفان به مراجع قضایی معرفی شدند”.

“شهرضا” از شهرهای استان اصفهان ایران در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان است.

بازداشت یک شکارچی غیر مجاز در همدان

به گزارش فارس، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان همدان از بازداشت یک شکارچی متخلف که ۳ راس گراز وحشی را در منطقه حفاظت شده ملوسان نهاوند شکار کرده بود، خبر داد.

وی افزود: “در این عملیات سه لاشه گونه خوک وحشی به همراه تعدادی مهمات، سلاح شکاری و خودروی متعلق به متهم، کشف و ضبط شد”.

منطقه حفاظت شده “ملوسان” با حدود ۱۰ هزار هکتار وسعت در ۲۴ کیلومتری شمال غربی نهاوند در استان همدان واقع شده است.

بازداشت یک شکارچی غیر مجاز در بوکان

به گزارش رکنا، آوات بازیار، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست بوکان اظهار داشت:‍ “در پی دریافت گزارش‌هایی مبنی بر نگهداری کبک توسط فردی متخلف در این شهرستان، ماموران با دستور دادستان و همکاری عوامل انتظامی منزل این فرد را شناسایی کردند و موفق به دستگیری وی شدند”.

وی افزود: “ماموران یگان حفاظت این اداره با همکاری عوامل انتظامی از مخفیگاه این متخلف ۱۲ قطعه کبک به همراه ۷ رشته دام زنده‌گیری و ۲۰ عدد قفس چوبی نگهداری پرندگان را کشف و ضبط کردند”.

وی با بیان اینکه این کبک‌ها در یکی از زیستگاه‌های این پرندگان رها شدند، اضافه کرد: “برای این متخلف پرونده‌ای تشکیل و به مراجع قضایی این شهرستان تحویل داده شد”.

شهرستان “بوکان” از شهرستان های استان آذربایجان غربی است.

بازداشت یک شکارچی غیر مجاز در سیستان و بلوچستان

به گزارش ایرنا، وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: “۳ بهله پرنده شکاری در زاهدان کشف و یک نفر متخلف نیز در این زمینه بازداشت شد”.

وی با بیان اینکه از این متخلف ۲ بهله دلیجه و یک بهله عقاب استپ نابالغ کشف شد، افزود: “پس از تنظیم تخلف فرد مذکور به جرم شکار و صید پرندگان شکاری حمایت شده، وی به مراجع قضایی تحویل داده شد”.

بازداشت ۲ تیم شکارچی غیر مجاز در استان البرز

به گزارش ایرنا، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز از بازداشت ۲ تیم شکارچی غیرمجاز چهار راس کل و بز وحشی در ارتفاعات منطقه حفاظت شده البرز مرکزی خبر داد.

بر اساس این گزارش، این شکارچیان در مجموع اقدام به شکار چهار راس کل و بز وحشی کرده بودند که پس از دستگیری ضمن ضبط لاشه ها، ادوات شکار نیز توقیف و ضبط شد.

منطقه حفاظت شده “البرز مرکزی” در مجاورت و شمال تهران بزرگ بین استانهای مازندران و تهران واقع شده است.

بازداشت ۶ شکارچی غیر مجاز در تهران

به گزارش ایسنا، ۶ شکارچی غیرمجاز در جریان عملیات گشت و پایش محیط بانان در مناطق تحت مدیریت استان تهران بازداشت بازداشت شدند.

محمدرضا خویشتندار، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در جریان گشت و کنترل مناطق آزاد و تحت مدیریت سازمان محیط زیست، به یک دستگاه خودرو مشکوک شدند، که پس از متوقف کردن خودرو و بازرسی آن، ماموران ۴ اسلحه شکاری از ۴ متخلف کشف و ضبط کردند”.

همچنین فرشاد فیروزنیا، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه، گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان حین گشت و کنترل منطقه حفاظت شده کاوه‌ده در روستای حصاربن به ۲ نفر از اهالی روستا که قصد شکار داشتند برخورد کردند، که ماموران بلافاصله اقدام به دستگیری متخلفان کردند و یک قبضه اسلحه کمرشکن و تعداد ۴ تیر فشنگ سلاح مربوطه و یک دستگاه دوربین چشمی از آن‌ها کشف و ضبط شد”.

بازداشت ۶ شکارچی غیر مجاز در تربت جام

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مامورین یگان حفاظت محیط زیست تربت جام شش شکارچی غیرمجاز را که در حال شکار پرندگان وحشی در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع مرزی هریرود بودند، دستگیر کردند.

دامن پاک، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست تربت جام گفت: “از این متخلفین، ۳ قبضه سلاح ساچمه زنی کالیبر ۱۲و۱۶ و مهمات مربوطه و لاشه ۲ قطعه کبک و یک قطعه تیهو کشف کردند”.

وی ادامه داد: “با تشکیل پرونده تخلف، موضوع به دادگستری شهرستان صالح آباد ارجاع و متخلفین با واریز ۶میلیون ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست در انتظار حکم دادگاه خواهند بود”.

شهرستان “تربت جام” از شهرستانهای تابع استان خراسان رضوی است .

بازداشت شکارچیان غیر مجاز در پاسارگاد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی اکبر کشاورز، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پاسارگاد از بازداشت شکارچیان غیر مجاز در این شهرستان خبر داد.

بر اساس این گزارش ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان پس از مشاهده یک خودرو که سرنشینان آن مشغول به تیراندازی و شکار پرندگان وحشی می‌کردند اقدام به بازداشت سرنشینان خودرو کردند و در بازرسی از خودرو یک قبضه سلاح ساچمه زنی تک لول و مهمات مربوطه و نیز ۱۱ قطعه کبک وحشی کشف و ضبط شد.

همچنین ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان پاسارگاد، در ارتفاعات منطقه سرپنیران یک فرد متخلف که در حال شکار پرندگان وحشی بود ، بازداشت کردند و از وی یک قبضه سلاح ساچمه زنی تک لول، مهمات و ادوات شکار کشف شد.

شهرستان “پاسارگاد” یکی از شهرستان‌های استان فارس ایران است.

بازداشت ۳ شکارچی غیر مجاز در نیشابور

به گزارش ایرنا، محمد مهدی نوربخش، رئیس اداره حفاظت محیط زیست نیشابور گفت: “۲ شکارچی غیرمجاز قوچ و میش در روستای بقیع این شهرستان شناسائی و دستگیر شدند”.

نوربخش در تشریح کرد: “پس از دریافت گزارش‌های مردمی مبنی شکار غیرمجاز قوچ و میش اوریال در روستای بقیع واقع در حاشیه پناهگاه حیات وحش حیدری شهرستان نیشابور ماموران یگان حفاظت به منزل این متهمان مراجعه کردن و پس از بازرسی منازل متهمان ۱۲کیلوگرم گوشت قوچ و میش وحشی کشف و ضبط شد”.

وی افزود: “متهمان پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند”.

همچنین به گزارش ایلنا، محمد مهدی نوربخش، از بازداشت یک شکارچی پرندگان وحشی توسط محیط بانان خبر داد.

وی افزود: “متخلف مذکور که در حال زنده گیری پرندگان وحشی همچون باقرقره بود به همراه یک دستگاه خودرو سواری دستگیر شد”.

نوربخش تصریح کرد: “از این شکارچی غیر مجاز ادوات زنده گیری پرندگان وحشی ٢ رشته تور پرنده‌گیری کشف و ضبط شد و همچنین پرونده مربوطه جهت سیر مراحل قانونی به دادگستری بخش زبرخان ارجاع شد”.

شهرستان “نیشابور” در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید