خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > فرهنگی  >  فیلم «خانه پدری» رفع توقیف شد

فیلم «خانه پدری» رفع توقیف شد

خبرگزاری هرانا – یکی از معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی ایران، از رفع توقیف فیلم “خانه پدری” ساخته کیانوش عیاری برای دومین بار خبر داد. این فیلم که قتل های ناموسی و خشونت علیه زنان را برجسته می کند، در حالی در تاریخ ۶ آبان ماه با دستور مستقیم دادستانی توقیف شده بود که تنها ۵ روز پیش از آن پس از حدود یک دهه توقیف، با رده‌بندی سنی بالای ۱۵ سال به صورت محدود در سینما نمایش داده شده بود. پیشتر یکی از مقامات مسئول در پلیس آگاهی ایران افشا کرده بود که ۶۳ درصد قتل‌های زنان، قتل‌ناموسی است، این واقعیت انتقادهای بیشتری را به ماده ۶۳۰ قانون مجازات اسلامی که سالهاست مورد اعتراض نهادهای حقوق بشری است، وارد کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، امروز چهارشنبه ۲۲ آبان‌ماه ۱۳۹۸، فیلم “خانه پدری” ساخته کیانوش عیاری برای دومین بار رفع توقیف شد.

سید محمد مهدی طباطبایی نژاد، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی ایران با اعلام این خبر گفت: “امروز نامه دادستانی تهران مبنی بر رفع توقیف این فیلم را دریافت کردیم”.

وی افزود: “از اولین ساعاتی که اکران فیلم متوقف شد، با رایزنی‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس قوه قضائیه دستور پیگیری صادر شد و نهایتا امروز به نتیجه رسید. از آقای کیانوش عیاری هم سپاسگزاریم که در سه چهار روز اخیر همراهی‌های لازم را معمول داشتند که به اکران مجدد فیلم کمک کرد”.

وی ادامه داد: “نمایش «خانه پدری» مثل سابق با رده‌بندی سنی ۱۵+ و محدودیت سالن نمایش از امشب ادامه پیدا می کند و بلیت فروشی این فیلم از ساعاتی دیگر مجددا در سامانه فروش برخط بلیت، فعال خواهد شد”.

لازم به ذکر است که این فیلم پیشتر در ۶ آبان ماه، علیرغم دریافت تمامی مجوز های لازم پس از یک دهه توقیف، با گذشت تنها چهار روز از اکران آن، با دستور مستقیم دادستانی توقیف شده بود. 

گفتنی است که توقیف فیلم خانه پدری که خشونت علیه زنان در جامعه مردسالارانه ایران را به تصویر می‌کشد، با ایراد از دقایق ابتدایی آن که نمایشی از صحنه یک قتل ناموسی است، در حالی با دستور مستقیم دادستانی صورت گرفته بود که طبق گفته معاون ارزشیابی سازمان سینمایی ایران امروز قوه قضاییه با توجه به اینکه توقیف آن واکنش های زیادی را برانگیخته بود، دستور توقیف آن را نقض کرده اما ممکن است که فیلم برای اکران مجدد دچار اصلاحات دیگری هم شده باشد.

ساخت «خانه پدری» در سال ۱۳۸۹ به اتمام رسید و پس از سه سال در جشنواره فیلم فجر نمایش داده شد. این فیلم در سال ۱۳۹۳ مجوز نمایش گرفت ولی همان روز نخست از پرده پایین کشیده شد.

این فیلم که قصه اتفاق‌های یک خانه قدیمی را از سال ۱۳۰۸ (اوایل حکومت رضا شاه) تا ۱۳۷۹ روایت می‌کند با بازیگرانی همچون متین کتکی، مهدی هاشمی، شهاب حسینی و مهران رجبی، ناصر هاشمی، مینا ساداتی، نازنین فراهانی و… در چند اپیزود ساخته شده است.

داستان فیلم روایت یک خانواده است که دختر خانواده به واسطه سوءظن رابطه خارج از ازدواج با جوانی از سوی پدر و برادرش در زیرزمین کشته و چال می‌شود و این شروع یک داستان پر پیچ و خم در سه دوره زمانی است.

کیانوش عیاری، در فیلم دیگرش «کاناپه» هم به خاطر ابتکار در استفاده از کلاه گیس برای زنان از نمایش در جشنواره فیلم فجر بازماند و این اثرش نیز به فهرست فیلم‌های بلاتکلیف پیوست.

ممیزی به معنای سانسور از طریق ایراد خطا و دستور تغییر و یا حذف توسط نهادهای مربوطه از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،شورای پروانه نمایش و سازمان صدا و سیما و بعضاً توسط نهادهای قضایی و امنیتی در ایران صورت می‌گیرد.

پیشتر یکی از مقامات مسئول در پلیس آگاهی ایران افشا کرده بود که ۶۳ درصد قتل‌های زنان، قتل‌ناموسی است، این واقعیت انتقادهای بیشتری را به ماده ۶۳۰ قانون مجازات اسلامی که سالهاست مورد اعتراض نهادهای حقوق بشری است، وارد کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید