خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, سایر گروهها  >  اعتراضات به مرگ مشکوک یک شاعر معترض محلی در اهواز؛ احراز هویت ۲۱ تن دیگر از بازداشت شدگان

اعتراضات به مرگ مشکوک یک شاعر معترض محلی در اهواز؛ احراز هویت ۲۱ تن دیگر از بازداشت شدگان

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۱۹ آبان حسن حیدری شاعر معترض محلی در پی وخامت حال به بیمارستانی در اهواز منتقل شد و جان خود را از دست داد. برخی از شهروندان اهوازی مرگ حسن حیدری را مشکوک خوانده و در روزهای گذشته با حضور در خیابان های اهواز، دست به تجمع اعتراضی زدند. در جریان این تجمعات و همچنین در جریان برگزاری مراسم خاکسپاری این شاعر معترض محلی تعداد پرشماری از شهروندان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شدند. هرانا پیشتر در گزارشی هویت یکی از بازداشت شدگان را به نام عباس سحاگی احراز کرده بود. شرح بازداشت و هویت ۲۱ تن دیگر از این افراد که طی روزهای اخیر در اهواز بازداشت شده‌اند، در ادامه می‌آید.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روزهای دوشنبه ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۸ تاکنون بیش از ۲۲ شهروند در اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

روز یکشنبه ۱۹ آبان حسن حیدری شاعر معترض محلی در پی وخامت حال به بیمارستانی در اهواز منتقل شد و جان خود را از دست داد. برخی از شهروندان اهوازی مرگ حسن حیدری را مشکوک خوانده و در روزهای گذشته با حضور در خیابان های اهواز، دست به تجمع اعتراضی زدند.

در جریان این تجمعات و همچنین در جریان برگزاری مراسم خاکسپاری این شاعر معترض محلی تعداد پرشماری از شهروندان در مناطقی ازجمله درویشیه، شکاره ۲، شکاره ۳، قلعه کنعان و کوی علوی در اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شدند.

تاکنون هویت ۲۲ تن از شهروندان بازداشت شده توسط هرانا احراز شده است؛ با این حال منابع محلی شمار بازداشت شدگان را بیش از این تعداد عنوان کرده‌اند.

هویت افراد بازداشت شده که تا زمان تنظیم این گزارش برای هرانا احراز شده است، به شرح ادامه است:

١- ابراهیم حیدری، فرزند خنجر، ۳۰ ساله ‏٢- یوسف حیدری، فرزند خنجر، ۲۵ ساله ‏٣- قاسم حیدری، ۵۴ ساله ‏۴- حسن سواری، ۳۹ ساله ۵- رضا امیری ۶- رحیم امیری ٧- محمد امیری ٨- منصور امیری ٩- علی مجدم ١٠- محمد ناصری ١١- خلیل ناصری ١٢- علی ناصری ۱۳- کریم ناصری ١۴- رضا بالدی ١۵- سید عبدالله غرابی ۱۶- ناصر سواری ١٧- طارق ناصری، فرزند فیصل ١٨- هانی جابری ١٩- ایاد جابری ٢٠- علی جابری ۲۱- آقای جابری (نام کوچک احراز نشده است).

روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه نیز هرانا از بازداشت عباس سحاگی، خواننده محلی اهل اهواز در جریان برگزاری مراسم خاکسپاری حسن حیدری توسط نیروهای امنیتی خبر داده بود.

همچنین، امروز سه‌شنبه فرمانده انتظامی استان خوزستان با ادعای اینکه جمعیتی حدود هزار نفر در کوت‌ عبدالله و مقابل منزل حسن حیدری برای شرکت در مراسم تشییع تجمع کردند، افزود: تعدادی افراد سودجو در بین جمعیت با سنگ پرانی به یکی از بانک‌های این شهرستان و به آتش کشیدن چند حلقه لاستیک موجب اخلال در عبور و مرور شدند. موضوع با کمترین خسارت مالی و بدون خسارت جانی پایان یافت و هم‌اکنون اوضاع آرام و تعدادی از عوامل محرک ناآرامی را شناسایی دستگیر کرده‌ایم.

حسن حیدری ۲۶ ساله، مرداد‌ماه ۹۷ توسط ماموران وزارت اطلاعات در اهواز بازداشت و در تاریخ ۲۶ شهریورماه همان سال با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید