خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  استان آذربایجان شرقی؛ حدود ۱۴ هزار ازدواج و ۱۴۰۰ طلاق کودکان در سال ۹۷

استان آذربایجان شرقی؛ حدود ۱۴ هزار ازدواج و ۱۴۰۰ طلاق کودکان در سال ۹۷

خبرگزاری هرانا – معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی گفت “در سال گذشته در این استان، ۱۲ هزار و ۴۹۱ مورد ازدواج مربوط به دختران زیر ۱۸ سال و ۱۲۶۶ مورد نیز ازدواج پسران زیر ۱۸ سال بوده است. طلاق ثبت شده در سال ۹۷ در سنین زیر ۱۸ سال نیز شامل ۱۳۴۳ نفر دختر و ۸۳ نفر پسر بوده است”.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایسنا، فرگل صحاف، معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی گفته است: “استان آذربایجان شرقی درکشور دارای رتبه‌ دوم کودک همسری است”.

فرگل صحاف، در نشست تخصصی با بانوان فرهیخته، مدیران زن و کارآفرینان آذربایجان شرقی، گفت: در سال ۹۷ از کل ۲۹ هزار و ۷۷۰ ازدواج ثبت شده در استان، ۱۲ هزار و ۴۹۱ مورد ازدواج مربوط به دختران زیر ۱۸ سال است.

وی افزود: طی این مدت ازدواج های ثبت شده مربوط به پسران زیر ۱۸ سال ۱۲۶۶ مورد بوده است.

معاون امور اجتماعی بهزیستی آذربایجان شرقی همچنین افزود: “طلاق ثبت شده در سال ۹۷ در این استان ۹هزار و ۸۱۴ نفر بوده که از این تعداد ۱۳۴۳ نفر دختر زیر ۱۸ سال بوده و پسران طلاق گرفته‌ی زیر ۱۸ سال نیز ۸۳ نفر بوده است.

گفتنی است ازدواج کودکان یا کودک همسری در ایران در سال‌های اخیر روز به افزایش است. فعالان حقوق کودک می‌گویند این پدیده در آینده بر سلامت خانواده‌های ایرانی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

آمار بالای ازدواج کودکانی که پیش از رسیدن به بلوغ فکری و ذهنی ازدواج می‌کنند از گستردگی این پدیده در ایران حکایت دارد. سن ازدواج در ایران بر مبنای “بلوغ جنسی” تعیین شده در حالی که به گفته کارشناسان، بلوغ جنسی تنها بخشی از ابعاد بلوغ  کامل انسان است. رشد، آگاهی، آموزش و آزادی در انتخاب، اساسی‌ترین و انسانی ترین شروط برای تشکیل خانواده است.

آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از کودک همسری ضربات جبران ناپذیری را بر روی زندگی دختران به‌ویژه بارداری‌های زیر ۱۸ سال، مرگ‌ومیر مادران، افسردگی، و بعضاً اقدام به خودکشی در کنار آسیب‌هایی مانند طلاق بازماندن از تحصیل و پایداری چرخه فقر فرهنگی و اقتصادی است.

بر اساس آمار منتشر شده بالغ بر ۹۵ هزار مورد طلاق زنان زیر ۱۹ سال در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۴ ثبت شده که حدود ۵ هزار و ۷۶۰ مورد از این طلاق‌ها مربوط به ازدواج‌هایی است که سن زوجین کمتر از ۱۵ سال است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید