خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، جمعی از مالباختگان طلافروشی شادی در تهران، شماری از کارگران شاغل در بخش کشاورزی مجتمع کشت و صنعت هفت تپه در مقابل محل کارشان، گروهی از کارگران فاز ۲ پالایشگاه آبادان در مقابل در ورودی این پالایشگاه و همچنین تعدادی از ساکنان مناطق کوی سعدی و عبودی شادگان در استان خوزستان، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۸، جمعی از مالباختگان طلافروشی شادی، در اعتراض به برآورده ‌نشدن مطالبات خود اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

گفتنی است، طلافروشی “شادی” از حدود ۱۹ سال پیش در شرق تهران فعال بوده است. این طلافروشی، طلای شهروندان را از آنها گرفته و سودشان را تا ۳۰ درصد به مالباختگان پرداخت می‌کرد که نهایتا اقدام به کلاهبرداری از بیش از ۴ هزار نفر کرد.

این فرد با میلیاردها تومان سرمایه در مهرماه سال گذشته در شیراز دستگیر شد اما پول مالباختگان تاکنون به آنان بازگردانده نشده است.

تجمع کارگران بخش کشاورزی مجتمع کشت و صنعت هفت تپه

به گزارش ایلنا، امروز دوشنبه ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران شاغل در بخش کشاورزی مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در مقابل محل کارشان دست به تجمع زدند.

کارگران معترض ضمن تاکید بر عدم دریافت معوقات مزدیشان گفتند: “دو ماه از مطالبات مزدی مربوط به شهریور و مهر ماه سال جاری خود را دریافت نکرده‌ایم و در عین حال مطالبات دیگری نیز از کارفرما طلبکاریم”.

به گفته این کارگران، پرداخت سختی کار و حق سنوات بازنشستگی کارگران مشمول، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، همسان‌سازی حقوق، پرداخت مطالبات بیمه تامین اجتماعی و تامین امنیت شغلی کارگران ازجمله مطالبات قانونی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در هر دوره از اعتراضات کارگران است.

روابط عمومی مجتمع نیشکر هفت تپه، ضمن تایید تجمع صبح امروز کارگران بخش کشاورزی مدعی شد: “درصدد پرداخت حقوق و دستمزد کارگران هستیم. با پرداخت بخشی از مطالبات مزدی کارگران در روزهای آینده، پایان ماه با از سر گیری فعالیت بخش صنعت و تولید شکر با بهبود وضعیت مالی شرکت، باقی مانده مطالبات کارگران هم پرداخت خواهد شد”.

تجمع کارگران فاز ۲ پالایشگاه آبادان

به گزارش ایرنا، امروز دوشنبه ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران فاز ۲ پالایشگاه آبادان در اعتراض به مشکلات متعدد صنفیشان در مقابل درب ورودی این پالایشگاه دست به تجمع زدند.

کارگران معترض با بیان این که در سه ماه گذشته حقوق آن‌ها پرداخت نشده و بسیاری از کارگران این شرکت نیز با تصمیم پیمانکار پروژه اخراج شده‌اند، گفتند: “مدیران فاز ۲ پالایشگاه آبادان باید استخدام نیروهای بومی را در اولویت قرار دهند و از جذب نیروهای غیربومی خودداری کنند اما در چند وقت گذشته نیروهای بومی اخراج و نیروی غیربومی جایگزین شده اند”.

این کارگران که تعدادشان به ۱۵۰ تن می‌رسید، افزودند: “متاسفانه آبادان گرفتار مشکل بیکاری جوانان است و در فاز ۲ پالایشگاه آبادان شاهد استخدام بی رویه نیروهای غیربومی هستیم، در صورتی که نیروهای بومی و متخصص در آبادان وجود دارد. برخلاف قانون، برای جذب نیروهای حراستی فاز ۲ پالایشگاه از پرسنل بازنشسته ناجا و آن هم غیربومی استفاده می‌شود که این یک تخلف آشکار است”.

بیژن ربیعی، معاون سیاسی فرمانداری ویژه آبادان با بیان اینکه اولویت جذب نیروهای بومی بارها به مدیران این پالایشگاه گوشزد شده است، مدعی شد: “مشکلات کارگران فاز ۲ پالایشگاه آبادان که شامل مزایای حقوق و دستمزد است، با تاکید استاندار خوزستان از سوی فرماندار ویژه آبادان و از طریق وزارت نفت در حال پیگیری است”.

تجمع ساکنان مناطق کوی سعدی و عبودی شادگان

به گزارش ایرنا، دیروز یکشنبه ۱۹ آبان‌ماه ۱۳۹۸، جمعی از ساکنان مناطق کوی سعدی و عبودی شادگان در استان خوزستان، در اعتراض به نبود زیرساختهای شهری مناسب در این مناطق، دست به تجمع زدند.

این اعتراض‌ها که در پی وضعیت نابسامان عمرانی این مناطق شکل گرفته است، با دخالت نیروهای انتظامی به ناآرامی و برخورد با معترضین ساکنان این دو منطقه کشیده شد.

سعید حاجیان فرماندار شادگان در این خصوص مدعی شد: “جلسه ویژه ای با حضور مسئولان شهرستان شادگان برای رسیدگی فوری به وضعیت سعدی و عبودی در حال برگزاری است که نتایج آن به اطلاع مردم خواهد رسید”.

شادگان با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۷۰ کیلومتری اهواز مرکز استان خوزستان واقع است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید