خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > فرهنگی  >  فیلم خانه پدری با دستور مستقیم دادستانی توقیف شد

فیلم خانه پدری با دستور مستقیم دادستانی توقیف شد

خبرگزاری هرانا – فیلم «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری که قتل های ناموسی و خشونت علیه زنان را برجسته می کند، با دستور مستقیم دادستانی توقیف شد. این فیلم پس از حدود یک دهه توقیف، از تاریخ ۱ آبان ماه و  و با رده‌بندی سنی بالای ۱۵ سال به صورت محدود در سینما نمایش داده شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدا و سیما، فیلم «خانه پدری» با دستور مستقیم دادستانی توقیف شد.

فیلم «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری که قتل های ناموسی و خشونت علیه زنان را برجسته می کند، پس از حدود یک دهه توقیف، از تاریخ ۱ آبان ماه و  و با رده‌بندی سنی بالای ۱۵ سال به صورت محدود در سینما نمایش داده شده بود.

کیانوش عیاری که در طول این سالها زیر بار حذف و سانسور فیلمش نرفت، پیشتر در گفتگو با روزنامه ایران گفته زهر سکانس قتل دختر جوان در فیلم گرفته شده و در ارتباط تماشاگر با فیلم خللی ایجاد نشده است.

عیاری گفته بود: یک دهه توقیف می‌تواند باعث یک دلشکستگی عمیق و طولانی شود. ولی به هر حال نتیجه‌اش به اتفاق مثبتی منجر شده است. البته امیدوارم فیلم «خانه پدری» مشمول گذر زمان نشده باشد؛ واقعاً امیدوارم! حس امروز من ترکیبی است از خوشحالی، نگرانی و طبیعتاً افسوس؛ افسوس از سوء‌تفاهمی که فیلم را یک دهه گرفتار توقیف کرد.

ساخت «خانه پدری» در سال ۱۳۸۹ به اتمام رسید و پس از سه سال در جشنواره فیلم فجر نمایش داده شد. این فیلم در سال ۱۳۹۳ مجوز نمایش گرفت ولی همان روز نخست از پرده پایین کشیده شد.

این فیلم که قصه اتفاق‌های یک خانه قدیمی را از سال ۱۳۰۸ (اوایل حکومت رضا شاه) تا ۱۳۷۹ روایت می‌کند با بازیگرانی همچون متین کتکی، مهدی هاشمی، شهاب حسینی و مهران رجبی، ناصر هاشمی، مینا ساداتی، نازنین فراهانی و… در چند اپیزود ساخته شده است.

داستان فیلم روایت یک خانواده است که دختر خانواده به واسطه سوءظن رابطه خارج از ازدواج با جوانی از سوی پدر و برادرش در زیرزمین کشته و چال می‌شود و این شروع یک داستان پر پیچ و خم در سه دوره زمانی است.

کیانوش عیاری، در فیلم دیگرش «کاناپه» هم به خاطر ابتکار در استفاده از کلاه گیس برای زنان از نمایش در جشنواره فیلم فجر بازماند و این اثرش نیز به فهرست فیلم‌های بلاتکلیف پیوست.

ممیزی به معنای سانسور از طریق ایراد خطا و دستور تغییر و یا حذف توسط نهادهای مربوطه از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،شورای پروانه نمایش و سازمان صدا و سیما و بعضاً توسط نهادهای قضایی و امنیتی در ایران صورت می‌گیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید