خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  بازداشت بیش از هزار شکارچی متخلف همزمان با محکومیت ۴ تن دیگر/ پلمب ۳ واحد آلاینده در شهرری

بازداشت بیش از هزار شکارچی متخلف همزمان با محکومیت ۴ تن دیگر/ پلمب ۳ واحد آلاینده در شهرری

خبرگزاری هرانا – طی دو هفته گذشته، پرونده ۴ متخلف محیط زیستی در شهرهای نطنز، شهریار، بهبهان و تالش بررسی شد. بر اساس احکام صادره، این متخلفان مجموعا به ۴۳ ماه حبس تعزیری و پرداخت ۶۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شدند. طی این مدت مسئولان حوزه محیط زیست در نقاط مختلف ایران از بازداشت ۹۱ شکارچی متخلف خبر دادند. همچنین طی نیمه نخست سال جاری در استان خراسان رضوی، ۴۵۴ شکارچی متخلف و در استان لرستان ۵۴۶ شکارچی غبرمجاز دیگر  دستگیر و سه واحد آلاینده ریخته گری سرب در شهرستان ری نیز پلمب شدند. بنابر خبری دیگر برای ۶۷ واحد صنعتی آلاینده در کاشان  اخطاریه پلمب صادر شد. گفتنی است رئیس اداره حفاظت محیط زیست مشگین‌شهر از کشته شدن یک قلاده خرس قهوه‌ای در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، یوسف محمدی، رئیس اداره حفاظت محیط‌ زیست مشگین‌شهر از کشته شدن یک قلاده خرس قهوه‌ای در این شهرستان خبر داد.

 محمدی با اعلام این خبر گفت: “به دنبال گزارش‌های مردمی در زمینه کشته شدن یک قلاده خرس قهوه‌ای در نواحی روستای “قلچقلو” از توابع شهرستان مشگین‌شهر، گروهی از یگان اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان اردبیل به محل اعزام شدند. پس از بررسی‌های اولیه مشخص شد، خرس با اسلحه شکاری مورد هدف قرار گرفته و کشته شده‌ است”.

وی با اشاره به اینکه تحقیقات برای شناسایی عامل و یا عوامل شکار این حیوان توسط یگان حفاظت اداره کل و حفاظت محیط‌زیست شهرستان مشگین شهر ادامه دارد، افزود: “پرونده مقدماتی برای مظنونین احتمالی این حادثه با همکاری نیروی انتظامی منطقه تشکیل و به مقامات قضایی ارسال شد.

دامنه‌های سبلان زیستگاه اصلی خرس قهوه‌ای در استان اردبیل است”.

مشگین‌شهر در ۹۰ کیلومتری شمال غربی اردبیل قرار دارد.

بازداشت یک شکارچی غیر مجاز کبک در شهرستان فیروزکوه

 به گزارش خبرگزاری مهر، فرشاد فیروزنیا، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه، از دستگیری متخلف شکار غیر مجاز کبک در این شهرستان خبر داد.

 فیروزنیا با اعلام این خبر گفت: “ماموران یگان حفاظت شهرستان فیروزکوه حین گشت و کنترل منطقه آزاد شکارگاه شن دره، به یک نفرشکارچی غیر مجاز برخورد  و نسبت به دستگیری وی اقدام کردند”.

وی با بیان اینکه از متخلف تعداد چهار قطعه لاشه کبک، یک قبضه سلاح کمرشکن و تعداد پنج تیر فشنگ ساچمه زنی کشف و ضبط شد، افزود: “این شکارچی  پس از پرداخت مبلغ هشت میلیون ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست و تکمیل پرونده به مرجع قضایی شهرستان معرفی شد”.

بازداشت یک صیاد غیرمجاز در بیله‌سوار

به گزارش ایرنا، ماموران یگان حفاظت محیط‌ زیست بیله‌سوار مغان هنگام گشت و کنترل و جلوگیری از شکار و صید غیرمجاز یک صیاد غیرمجاز ماهی را دستگیر کردند.

بهنام برزگر، رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست بیله‌سوار مغان گفت: “این صیاد برخلاف قوانین و مقررات و بدون اخذ پروانه صید ماهی، اقدام به صید غیرمجاز یک قطعه ماهی حمایت شده از نوع زردپر و هفت قطعه ماهی کپور کرده بود. از فرد متخلف یک دستگاه لنسر ماهیگیری کشف و ضبط شد و متخلف با تشکیل پروند برای طی مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شد”.

وی افزود: “همچنین در ماموریت دیگری  هنگام گشت و کنترل و پایش شبانه، ماموران یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان بیله‌سوار، ۲ رشته تور دامی بطول ۱۰۰ متر را از منابع آبی شهرستان بیله‌سوار جمع آوری و معدوم کردند”.

شهرستان بیله‌سوار در شمال اردبیل وافع شده است.

بازداشت یک شکارچی متخلف در بوئین زهرا

به گزارش خبرنگار ایلنا، رامین رمضانی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوئین زهرا گفت: “ماموران اجرایی این اداره در حین گشت و کنترل حوزه استحفاظی، یک شکارچی متخلف را که یک قبضه سلاح ساچمه زنی تک لول قاچاق به همراه داشت، قبل از شکار دستگیر کردند”.

رمضانی افزود: “پرونده متخلف برای رسیدگی به مراجع قضایی ارسال شده است”.

بازداشت یک شکارچی غیر مجاز در شهرستان میانه

به گزارش ایسنا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان میانه از دستگیری شکارچی غیر مجاز کبک و روباه در این شهرستان خبر داد.

امیر علی حیدرزاده با اعلام این خبر گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان در حین عملیات گشت و کنترل در منطقه حفاظت شده بزقوش یک شکارچی غیر مجاز را دستگیر کردند”.

وی افزود: “از این شکارچی غیر مجاز لاشه چهار قطعه کبک و دو عدد دم روباه و یک قبضه سلاح شکاری ساچمه زنی کشف شد و پرونده متخلف پس از تکمیل به مراجع قضایی ارسال و ۲۴ میلیون ریال از بابت ضرر و زیان به محیط زیست اخذ و به حساب خزانه واریز شد”.

بازداشت یک شکارچی متخلف در منطقه زرچشمه شهرضا

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، باقر یعقوبی، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شهرضا با اعلام این خبر گفت: “از این متخلف شکار و صید لاشه سه قطعه کبک وحشی و خرگوشی شکار شده به همراه یک قبضه اسلحه تک لول کشف شد”.

منطقه شکارممنوع زر چشمه با حدود ۵۶هزار هکتار در جنوب غرب شهرستان شهرضا، در مجاورت روستای “هونجان” استان اصفهان واقع است. گونه های جانوری شاخص این منطقه  قوچ، میش، کل، بز، خرس، گراز، کبک، تیهو، کبک دری، باقرقره، کبوتر وحشی، پرندگان مهاجر، هوبره و انواع آبزی است.

بازداشت یک شکارچی غیرمجاز کبک در استان کرمانشاه

به گزارش ایرنا، آزاد شیخ ویسی، سرپرست یگان حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه گفت: “شکارچی متخلفی که در ارتفاعات پناهگاه حیات وحش بیستون اقدام به شکار کبک می‌کرد، توسط مأمورین یگان حفاظت منطقه دستگیر شد”.

وی افزود: “مأموران یگان حفاظت محیط زیست پناهگاه حیات وحش بیستون در حین گشت و کنترل ارتفاعات منطقه با یک شکارچی متخلف مواجه شدند که موفق به کشف یک قطعه کبک و ۹ عدد فشنگ ساچمه زنی و سه رشته دام زنده‌گیری از وی شدند. پس از تشکیل پرونده متخلف و تعیین ضرر و زیان وارده به محیط زیست، شکارچی متخلف برای سیر مراحل قانونی به مقامات قضایی معرفی شد”.

بازداشت یک صیاد غیرمجاز در اردبیل

به گزارش ایرنا، یک صیاد که اقدام به صید غیرمجاز ماهی با استفاده از جریان برق می‌کرد، در سد یامچی اردبیل دستگیر شد.

محمد مجرد، فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست اردبیل با اعلام این خبر گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان اردبیل هنگام گشت و کنترل در سطح حوزه استحفاظی این صیاد را در حاشیه رودخانه منتهی به سد یامچی که با استفاده از وسایل ممنوعه در حال صید غیرمجاز ماهی بود، دستگیر کردند”.

وی ادامه داد: “از این متخلف یک دستگاه موتور، سه رشته تور ماهیگیری و ۵۰ قطعه ماهی کشف و ضبط و پرونده متخلف پس از تنظیم صورتجلسه به مراجع قضایی ارسال شد”.

او با اشاره به آسیب‌های استفاده از وسایل الکتریکی به اکوسیستم‌های آبی افزود: “یگان حفاظت محیط‌زیست استان با این گونه جرایم برخورد قاطع و بدون اغماض خواهد داشت”.

بازداشت یک شکارچی غیرمجاز پلنگ در خراسان شمالی

به گزارش ایسنا، حسن پهلوان، مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست خراسان شمالی از دستگیری یک شکارچی پلنگ در این استان خبر داد.

وی با اشاره به اینکه این شکارچی طی ماه گذشته اقدام به شکار یک قلاده پلنگ کرده بود، گفت: “جریمه شکار هر قلاده پلنگ طبق قانون ۸۰ میلیون تومان است که این شکارچی باید آن را به غیر از هزینه های ضرر و زیان وارد کرده، پرداخت کند. فروش پوست این حیوان، هدف اصلی شکار این قلاده پلنگ بوده است”.

وی با اشاره به اینکه خراسان شمالی زیستگاه بسیار مناسبی برای پلنگ است و در بیشتر نقاط استان، این گونه حیوانی مشاهده می شود، افزود: “سن پلنگ مذکور یک سال و نیم بوده است که در منطقه حفاظت شده قورخود در شهرستان مانه و سملقان شکار شده بود”.

بازداشت یک شکارچی متخلف در خلخال

به گزارش ایرنا، ماموران اجرایی پاسگاه محیط‌بانی “برندق” در شهرستان خلخال راننده کامیونی را هنگام شکار در منطقه حفاظت شده آق‌داغ خلخال دستگیر کردند.

مهدی کسایی، سرپرست اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان خلخال با اعلام این خبر  گفت: “بر اساس گزارش‌های رسیده از دوستداران محیط‌ زیست در خصوص اقدام به شکار غیرمجاز توسط راننده کامیون کمپرسی هنگام رانندگی، ماموران اجرایی پاسگاه محیط‌بانی “برندق” بصورت نامحسوس وارد عمل شده و فرد خاطی را دستگیر کردند.

کسایی افزود: “از این شکارچی یک قبضه اسلحه شکاری ، پنج عدد فشنگ ساچمه‌زنی، لاشه قطعه کبک و سایر ادوات شکار کشف و ضبط شد و شکارچی متخلف پس از تکمیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مقام قضایی تحویل داده شد”.

منطقه حفاظت شده آق‌داغ به مساحت ۸۸ هزار هکتار در جنوب اردبیل و در شهرستان خلخال واقع است.

بازداشت یک صیاد متخلف در دریاچه سد کارون چهارمحال و بختیاری

به گزارش خبرگزاری مهر، در پی گشت و کنترل مأموران یگان حفاظت محیط زیست در شهرستان اردل و دریاچه سد کارون استان چهارمحال و بختیاری، یک متخلف صید غیرمجاز در این منطقه شناسایی و دستگیر شد”.

از این صیاد متخلف ۳۵ قطعه ماهی کپور کشف و ضبط شد و پرونده این متخلف برای طی مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شد.

بازداشت ۲ شکارچی متخلف در بوشهر

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، با تلاش محیط‌بانان منطقه حفاظت شده “حله”، در بوشهر، دو متخلف کوخه‌نشینی و شکار دستگیر شدند.

کامبیز عبدالهی، رییس منطقه حفاظت شده حله-کره بند گفت: ” در ۱۰ روز گذشته با تلاش‌های بی وقفه محیط‌بانان تالاب حله، ۹ کوخه شناسایی  و تخریب شد، همچنین ۱۲ رشته تور و طناب زنده‌گیری پرندگان نیز جمع‌آوری شد و دو نفر متخلف کوخه‌نشینی دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند”.

وی افزود: “طی این مدت ۳ بهله دلیجه، ۵ قطعه قمری، یک قطعه بلبل و ۸ قطعه گنجشک نیز از کوخه‌نشینان کشف شد”.

 بازداشت ۲ شکارچی متخلف پرندگان در استان فارس

به گزارش صدا و سیما، ماموران یگان حفاظت محیط زیست فارس، ۲ شکارچی زنده گیر پرندگان شکاری در دریاچه مهارلو را دستگیر کردند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست فارس گفت: “در پی دریافت گزارش‌های مردمی درخصوص حضور صیادان غیرمجاز در زیستگاه‌های طبیعی، محیط بانان اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، دو نفر متخلف صید را دستگیر و به مقامات قضایی معرفی کردند”.
وی افزود: “از متخلفان که اقدام به ساخت کوخه برای زنده گیری پرندگان شکاری کرده بودند، ادوات صید شامل تور و دام، و یک بُهله دلیجه و دو قطعه قمری کشف و ضبط شد که این پرنده‌ها در طبیعت رهاسازی شدند”.

بازداشت ۲ شکارچی متخلف در آستانه اشرفیه

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، جعفر میرزایی، رییس اداره حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه گفت: “ماموران پاسگاه انتظامی “کیسم”،  ۲ شکارچی متخلف را که ۲ طاقه قرقاول شکار کرده بودند شناسایی و دستگیر کردند”.
جعفر میرزایی با اشاره به اینکه از متهمان ۲ تفنگ شکاری دو و تک لول غیرمجاز ، ۱۴ فشنگ کشف و ضبط شد، افزود: “خودروی شکارچیان متخلف به مراجع قضایی تحویل داده شد”.

بازداشت ۲ صیاد غیرمجاز در بابل

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، نعمت الله قنبری، رییس اداره محیط زیست شهرستان بابل گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان، دو صیاد غیرمجاز را هنگام گشت زنی در مناطق تحت مدیریت شناسایی و دستگیر کردند.
وی با بیان اینکه از این متخلفان ۱۱۵ قطعه ماهی و دو رشته تور ماهیگیری کشف شد، افزود: “پرونده این متخلفان برای رسیدگی به مراجع قضایی ارجاع شد”.

بازداشت ۲ شکارچی متخلف در بافت

به گزارش خبر گزاری صداوسیما، ۲ شکارچی متخلف به همراه لاشه یک راس کل کوهی در منطقه ممنوعه پارک ملی خَبْر بافت دستگیر شدند.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان بافت گفت: “از این شکارچیان متخلف ،یک قبضه اسلحه گلوله‌زنی ۲۷۰، همچنین ۲ دستگاه بیسیم دستی و یک مسافت یاب ( رنج فایندر)  کشف و ضبط شد.

بازداشت ۲ شکارچی متخلف در اردستان

به گزارش مهر، حسین شواخی، رئیس محیط زیست اردستان گفت: “دو شکارچی متخلف در زیستگاه روستای اونج اردستان دستگیر شدند”.

شواخی با اعلام این خبر افزود: “از دستگیر شدگان دو قبضه سلاح دولول کالیبر ۱۲، تعداد ۹ تیر فشنگ کالیبر ۱۲ و تعداد هفت لاشه کبک و یک کبوتر وحشی کشف شده و پرونده متهمان تشکیل و برای رسیدگی به دادگستری اردستان ارجاع شده است”.

وی ادامه داد: “ضرر و زیان تعلق گرفته به هر یک از لاشه های کبک وحشی بالغ بر دو میلیون ریال و کبوتر وحشی ۱۰۰ هزار ریال است که طبق ماده ۱۰ و ۱۱ قانون شکار و صید مصوب سال ۴۶ و اصلاحات بعدی جریمه کیفری در صلاحدید قاضی پرونده خواهد بود”.

بازداشت ۲شکارچی متخلف در بردسکن

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد مظلوم پناه، رئیس اداره حفاظت محیط زیست بردسکن از دستگیری دو نفر شکارچی قبل از شروع به شکار حیوانات وحشی در این شهرستان خبر داد.

مظلوم پناه با اعلام این خبر گفت: “مامورین اجرایی این اداره حین گشت و کنترل در عرصه های طبیعی شهرستان صبح زود، به ۲ نفر که به قصد شکار پرندگان وحشی وارد عرصه های طبیعی شهرستان شده بودند برخورد و از آنان یک قبضه سلاح ساچمه زنی دو لول و تعداد ۲۰ فشنگ مربوطه کشف کردند”.

وی افزود: “متخلفین قبل از اینکه مبادرت به شکار حیوانات وحشی نمایند توسط مامورین اجرائی اداره حفاظت محیط زیست بردسکن دستگیر شدند و در این زمینه پرونده ای تشکیل شد”.

بازداشت ۲ شکارچی متخلف در بهاباد

به گزارش ایرنا، علی اصغر شریعتی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست بهاباد گفت: “مأموران یگان حفاظت محیط زیست هنگام گشت و کنترل در مناطق آزاد و حوزه استحفاظی شهرستان بهاباد، ۲ نفر را به اتهام شکار غیرمجاز در یکی از روستاهای شهرستان بهاباد شناسایی و بازداشت کردند” .

به گفته وی مأموران از یکی شکارچیان یک قبضه اسلحه کمرشکن، ۱۷ عدد فشنگ ساچمه‌زنی ، یک عدد دوربین چشمی و از متخلف دیگر یک قبضه اسلحه کمرشکن غیرمجاز، یک دوربین چشمی و ۹ قطعه کبک کشف کردند.

وی افزود: “متخلفان پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند”.

مرکز شهرستان ۲۰ هزار نفری بهاباد در فاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرقی یزد قرار دارد.

بازداشت ۳ شکارچی غیرمجاز در اردستان

به گزارش ایسنا، حسین شواخی، رئیس اداره محیط زیست اردستان گفت: “مأموران یگان حفاظت محیط زیست اردستان طی گشت و کنترل در مناطق آزاد شهرستان به سه نفر متخلف شکار و صید غیرمجاز برخورد کردند”.

وی افزود: “از متخلفان شکار غیرمجاز لاشه دو قطعه فاخته، یک قبضه اسلحه ۲ لول قاچاق، تعداد ۳۰ عدد فشنگ کالیبر ۱۲ و یک عدد چاقو و سایر ادوات شکار کشف و ضبط شد”.

رئیس اداره محیط زیست اردستان با بیان اینکه متخلفان پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل کلانتری بخش زواره شدند، گفت: “بر اساس بند “الف” ماده ۱۰ و بند “ب” ماده ۱۲ قانون شکار و صید و ماده ۳۱ آئین‌نامه اجرایی قانون شکار و صید، شکار حیات وحش بدون داشتن مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست غیرقانونی بوده و پیگرد قضایی دارد”.

بازداشت ۳ شکارچی متخلف در اشنویه

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، فاروق سلیمانی، رییس اداره حفاظت محیط زیست اشنویه گفت: ” سه شکارچی متخلف در محدوده منطقه «بیمضرته _میراباد» که زیستگاه این پرندگان در اشنویه است، توسط گشت و کنترل یگان حفاظت شناسایی و دستگیر شدند”.
وی ادامه داد: “از این شکارچیان متخلف، ۳۸ قطعه سهره طلایی، تعدادی قفس، مقداری تور و ادوات شکار کشف شد”.
اشنویه در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد و بیش از ۷۴هزار نفر جمعیت دارد.

بازداشت ۴ شکارچی متخلف در گیلان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رامین حسین زاده، رییس اداره حفاظت محیط زیست رودبار گفت: “ماموران حفاظت محیط زیست، حین گشت زنی موفق یه دستگیری ۴ شکارچی متخلف در شهرستان رودبار شدند. در بازرسی از محل اسکان این شکارچیان نیز ۵ تفنگ شکاری به همراه لاشه‌ یک خرگوش و یک گراز و مقداری ابزار و مواد اولیه ساخت فشنگ کشف و ضبط شد”.

بازداشت ۴ شکارچی متخلف در قروه

به گزارش تسنیم، توفیق زارعی، رییس اداره محیط زیست قروه از دستگیری چهار شکارچی غیرمجاز در این شهرستان خبر داد.

وی با اعلام این خبر گفت: “مأموران یگان حفاظت محیط‌زیست هنگام بازدید، گشت و کنترل منطقه حفاظت‌شده «بدر و پریشان»، به ۴ متخلف زیست‌محیطی که قصد شکار غیرمجاز از این مناطق را داشتند، برخورد و با همکاری عوامل نیروی انتظامی آنها را دستگیر کردند”.

وی افزود: “از این متخلفان یک قبضه اسلحه شکاری و یک عدد نورافکن کشف و ضبط شد و پرونده متخلفین نیز جهت رسیدگی و صدور حکم به مراجع قضایی ارجاع شده است”.

وی ادامه داد: “در منطقه حفاظت شده بدر و پریشان ۱۲گونه پستاندار، بیش از ۴۲ گونه پرنده، ۸ گونه خزنده و ۳ گونه ماهی شناسایی شده که بارزترین گونه شاخص در میان پرندگان گونه کل و بز است”.

بازداشت ۴ شکارچی غیرمجاز پرندگان در خواف

به گزارش ایرنا، سعید توانا، رئیس اداره محیط زیست شهرستان خواف اعلام کرد: ” یک گروه چهار نفره از متخلفان شکار و صید در این شهرستان دستگیر شدند. جرم این متخلفان زنده گیری شبانه پرندگان وحشی و فروش غیر مجاز آنهاست”.

وی ادامه داد: “در بازرسی از منزل یکی از متهمان تعداد ۳۴ قطعه کبک، دو قطعه تیهو و یک تله گرگی کشف و توقیف شد. متخلفان با قیچی کردن شاهپر پرندگان در بند موجب افزایش زمان تیمار آنها شده‌اند”.

شهرستان خواف در فاصله ۲۷۵ کیلومتری جنوب شرق مشهد قرار دارد.

بازداشت ۵ شکارچی غیر مجاز در استان قزوین

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی طاهری، فرمانده یگان اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: “ماموران این یگان در حین گشت و کنترل موفق شدند در سه عملیات مجزا، پنج شکارچی متخلف را در مناطق الموت غربی ، طارم و قزوین قبل از اقدام به شکار دستگیر کردند”.

وی ادامه داد: ” پرونده متخلفان برای رسیدگی به مراجع قضایی ارسال شده است”.

بازداشت ۶ شکارچی غیر مجاز در مراغه

به گزارش رکنا، غلامرضا زارع، رئیس اداره حفاظت محیط زیست مراغه گفت: “۶ شکارچی غیر مجاز خرگوش در دامنه‌های کوه سهند در مراغه دستگیر شدند. در این رابطه دو دستگاه خودروی مورد استفاده در شکار توقیف و پرونده تخلف برای شکارچیان تشکیل و به مراجع قضایی معرفی شدند”.

وی افزود: “محیط‌بانان این اداره با همکاری همیاران محیط زیست روستای “کُرد ده” این افراد را حین شکار شبانه خرگوش دستگیر کردند. این افراد خرگوش‌ها را شبانه و با استفاده از نورافکن شکار می‌کردند”.

زارع اضافه کرد: “از شکارچیان متخلف دو قبضه اسلحه شکاری، ۲۰ عدد فشنگ، ۴ عدد نور افکن و ۶ عدد چاقو و همچنین لاشه ۲۳  خرگوش کشف شد”.

مراتع سهند در شهرستان مراغه با ۱۲۹ هزار هکتار وسعت زیستگاه، عقاب طلایی، کورکور، کرکس، سارگپه ، سنقر گندمزار، دلیجه، لیل، بالابان، کبک معمولی، چیل، تیهو و خرگوش، خوک و گربه وحشی است.

بازداشت ۷ شکارچی غیر مجاز در سیاهکل

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ،لطیف جواهردشتی، رییس اداره حفاظت محیط زیست سیاهکل گفت: “ماموران یگان حفاظت این اداره در گشت مشترک با نیروی انتطامی در ۴۸ ساعت گذشته موفق شدند ۷ شکارچی متخلف را در عرصه های طبیعی دیلمان و پیرکوه این شهرستان شناسایی و دستگیر کنند”.

وی افزود: “از این شکارچیان ، ۷ تفنگ شکاری پنج  تیر – دولول و تک لول ، ۱۳۷ فشنگ ، لاشه سه قطعه کبک و یک قطعه کبوتر جنگلی کشف و ضبط شد و متخلفان به مراجع قضایی معرفی شدند”.

بازداشت ۷ متخلف صید و شکار در استان بوشهر

به گزارش ایرنا، احسان موسوی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: “با اجرای طرح ۱۰ روزه مقابله با کوخه‌نشینی هفت متخلف صید و شکار در این استان دستگیر شدند”.

 موسوی افزود: “در اجرای این طرح با انجام ۲۷۰ نفر روز ماموریت و عملیات بیش از ۶۰ کوخه کشف و تخریب شد. همچنین در این عملیات ها ۸۰ رشته تور و طناب صید و صیادی، ۱۹ بهله دلیجه و ۴۰ قطعه قمری نیز کشف شد که پس از تیمارداری دردامان طبیعت رهاسازی می‎شود”.

بازداشت ۹ شکارچی متخلف در بندرلنگه

به گزارش ایسنا، ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بندرلنگه، پنج متخلف زنده گیری پرندگاری شکاری را دستگیر کردند.

سامان قاسمی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بندرلنگه با اعلام این خبر گفت: “ده کمینگاه زنده گیری پرندگان شکاری شناسایی و تخریب شد. همچنین هفت بهله دلیجه، سیزده قطعه بلبل خرما، یازده قطعه قمری، چهار بهله لیل ، سه قطعه یاکریم و هیجده رشته تور مخصوص زنده گیری و تجهیزات زنده گیری پرندگان کشف شد”.

در خبری دیگر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، رئیس اداره محیط زیست بندرلنگه با اعلام اینکه چهار متخلف زنده گیری پرندگان شکاری را دستگیر کردند، گفت: “۱۳ کمینگاه زنده گیری پرندگان شکاری هم شناسایی و تخریب شد”.

وی افزود: “از متخلفان ۶ بهله دلیجه، ۱۶قطعه قمری، ۹ بلبل خرما، ۴ قطعه لیل و۲۲رشته تور زنده گیری و نخ مخصوص کواخی کشف شده است”

طی ۶ ماه نخست سال جاری، بازداشت ۴۵۴شکارچی متخلف در استان خراسان رضوی

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، تورج همتی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان طی گشت های مستمر،  ۴۵۴شکارچی غیرمجاز را در قالب ۳۶۴پرونده به قانون سپردند”. همتی افزود: “از این متخلفان لاشه ۶۴ راس پستاندار وحشی کشف و ضبط شد. همچنین ۶۳قبضه اسلحه شکاری و ۲ هزار و ۵۰۰ عدد انواع فشنگ نیز از متهمان طی بازه زمانی یاد شده کشف و ضبط شده است”.

همتی ادامه داد:”همچنین این شکارچیان متخلف ۱۳۷قطعه انواع پرندگان وحشی از جمله کبک، باقرقره، قرقاول، چکاوک، کبوتر و مرغابی و نیز ۱۲۷ قطعه ماهی را از چرخه طبیعت استان حذف کرده اند. قوچ و میش، آهو و کل و بز وحشی وگراز از مهمترین لاشه های کشف شده است”.

صدور ۶۷ اخطاریه به واحدهای صنعتی متخلف در کاشان، همزمان با بازداشت ۱۳ شکارچی غیرمجاز در این شهرستان

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین خادمی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان، ضمن اشاره به صدور ۲۵۴ پروانه بهره‌برداری ویژه واحدهای صنعتی و خدماتی در شش ماهه نخست سال جاری گفت: “در این مدت ۱۹۰ واحد صنعتی مورد پایش زیست محیطی قرار گرفتند و برای ۶۷ واحد در حوزه‌های مختلف زیست محیطی اخطاریه صادر شده ‌و بر همین اساس لیست صنایع آلاینده شهرستان کاشان مورد بازنگری قرار گرفته است”.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان افزود: “طی ۶ ماه نخست سال جاری، ۱۳ شکارچی متخلف در کاشان دستگیر و سه اسلحه مجاز و چهار اسلحه غیرمجاز به همراه ادوات شکار کشف و ضبط شد”.

طی ۶ ماه نخست سال جاری، بازداشت ۵۴۶ شکارچی متخلف  در لرستان

به گزارش ایرنا، مهرداد فتحی بیرانوند، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: “از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۴۶ متخلف زیست محیطی در این استان دستگیر شدند”.

 وی با اشاره به اینکه در این مدت ۴۱۵ پرونده تخلفات زیست محیطی در لرستان تشکیل شده، ادامه داد: “بیشترین تخلف در حوزه صید آبزیان به تعداد یکهزار و ۱۰۴ مورد در منابع آبی استان اتفاق افتاده  که در این راستا ۱۶۶ تور ماهیگیری، ۶ دستگاه موتور برق، ۷۴ قلاب و بیش از یک هزار قطعه ماهی از متخلفان کشف و ضبط شده است”.

وی افزود: “همچنین ۲۵۸ مورد زنده گیری پرندگان در استان ثبت شده که از این مجموع عقاب، کبک، عروس هلندی، مرغ عشق، فنج گلدین، سارگپه، بوف و سهره  بیشترین آمار در استان بودند”.

بیرانوند با بیان اینکه طی این مدت ۲۶۹  میلیون تومان ضرر و زیان در اثر تخلفات زیست محیطی  به محیط زیست استان وارد شده، ادامه داد: ” از این میزان ضرر، ۷۶ میلیون تومان تاکنون وصول شده است. همچنین در جهت برخورد قاطع با شکارچیان و پیشگیری از وقوع جرم تعداد ۷۲ قبضه اسلحه از متخلفان کشف و ضبط شده که از این تعداد پنج قبضه آن ها سلاح بدون مجوز می باشد”.

صدور حکم حبس برای یک متخلف محیط زیست در بهبهان

به گزارش ایرنا، فرخ شیرعلی، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهبهان گفت: “یک شکارچی متخلف در بهبهان به ۶ ماه حبس و ضبط اسلحه و ابطال پروانه حمل سلاح محکوم شد”.

شیرعلی افزود: “این شکارچی متخلف سوابق متعددی مبنی بر شکار پرندگان حمایت شده  را در شهرستان بهبهان داشته است. متهم پس از معرفی به دادگاه، در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان بهبهان به ۶ ماه حبس تعزیری و ضبط اسلحه به نفع دولت و ابطال پروانه حمل سلاح محکوم شد.

صدور حکم قطعی حبس برای یک متخلف محیط زیست در تالش

به گزارش تابناک، عارف شادکام، رئیس اداره حفاظت محیط زیست تالش از محکومیت یک متخلف محیط زیست به سه سال حبس تعزیری از سوی دادگستری این شهرستان خبر داد.

شادکام گفت: “این فرد متخلف، ۵۰۰ متر مربع از اراضی حفاظت شده محیط زیست لیسار را تالش تصرف کرده بود و حکم بدوی محکومیت وی در دادگاه تجدید نظر تایید شد”.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تالش افزود: “در ماه جاری با پیگیری اداره حفاظت محیط زیست تالش، یک کارخانه آلاینده آسفالت تعطیل شده است”.

شادکام همکاری حوزه قضایی بخش کرگانرود تالش در برخورد قاطع با متصرفان طبیعت و تسریع در صدور احکام قضایی را برای کاهش تخلفات زیست محیطی، بسیار تاثیرگذار دانست.

شهرستان تالش با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در بخش های مرکزی، اسالم، حویق و کرگانرود در ۱۱۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.

صدور حکم قضایی برای یک متخلف محیط زیستی در نطنز

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، علیرضا غلامی، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نطنز گفت: “حکم قضایی برای متخلف شکار و صید در منطقه حفاظت شده کرکس به دلیل حمل و نگهداری یک قبضه اسلحه شکاری غیر مجاز و حمل و نگهداری مهمات جنگی صادر شد” .

وی افزود: “دادگاه به استناد بند الف ماده ۶ و ۱۸ قانوان مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و تبصره ۴ ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ متهم را به بیست میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت و ضبط سلاح و مهمات مکشوفه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) محکوم کرد”.

 محکومیت یک متخلف زیست‌محیطی به حبس و جزای نقدی در شهریار

به گزارش خبرگزاری فارس، فاطمه برنا، رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان شهریار از برخورد با یک فرد متخلف محیط‌زیست به پرداخت چهل میلیون ریال جریمه نقدی و یک ماه حبس به دلیل نگهداری غیرقانونی یک بهله عقاب خبر داد.

وی با اعلام این خبر گفت: “در راستای تعامل و همکاری نیروی انتظامی با اداره حفاظت محیط‌زیست، با اعلام یکی از کلانتری‌های شهریار مبنی بر شناسایی و دستگیری یک نفر متخلف زیست‌محیطی به جرم نگهداری غیرقانونی یک بهله عقاب، فرد متخلف با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد. با پیگیری‌های این اداره و طی فرایند قانونی آن، متخلف به پرداخت چهل میلیون ریال جریمه نقدی و یک ماه حبس محکوم شد”.

رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان شهریار افزود: ” این پرنده شکاری در فهرست پرندگان حمایت‌شده ایران قرار دارد و دارای ارزش حفاظتی است، ازاین‌رو، زنده‌گیری و نگهداری آن ممنوع بوده، متأسفانه در سال‌های اخیر تعداد این پرندگان به دلیل خریدوفروش غیرقانونی در کشورهای شیخ‌نشین حاشیه خلیج‌فارس در معرض تهدید قرار دارد”.

طی ۶ ماه نخست سال جاری؛ پلمب سه واحد غیر مجاز ریخته گری سرب در شهرستان ری

به گزارش میزان، زهره عبادتی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرری، از پلمپ ۳ واحد غیر مجاز ریخته گری سرب از باطری‌های فرسوده واقع در شهرستان، با دستور مقام قضائی بخش کهریزک خبر داد.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های قبل تعداد زیادی از واحد‌های بازیافت غیراصولی باطری‌های فرسوده در شهرستان ری شناسایی شده بود که با پیگیری‌های قانونی محیط زیست و دستور قضایی جمع آوری شدند، گفت: “در شش ماهه نخست امسال، سه واحد غیر مجاز ریخته گری سرب از باطری‌های فرسوده در سطح شهرستان شناسایی و پلمب شد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید