خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  بازداشت بیش از هزار شکارچی متخلف همزمان با محکومیت ۷ تن دیگر

بازداشت بیش از هزار شکارچی متخلف همزمان با محکومیت ۷ تن دیگر

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر، پرونده هفت متخلف محیط زیستی در شیروان، قم و دره شهر ایلام، بررسی شد. بر اساس احکام صادره دو نفر در شیروان به یک سال حبس و جزای نقدی، سه نفر دیگر در همین شهر به پرداخت جزای نقدی و یک شکارچی متخلف در قم به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین یک قاضی در دره شهر ایلام با صدور حکم جایگزین حبس، شکارچی متخلف را که به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، به یک‌سال پاکسازی طبیعت و غذا دادن به حیوانات در فصل سرد محکوم کرد. طی هفته گذشته مسئولان حوزه محیط زیست در نقاط مختلف ایران از بازداشت ۱۰۰ شکارچی متخلف خبر دادند. گفتنی است طی نیمه نخست سال جاری در استان های زنجان، سمنان، اصفهان، خراسان شمالی، خوزستان و قزوین مجموعا ۱۱۳۵ متخلف محیط زیستی بازداشت و به مراجع قضایی تحویل داده شده اند. همچنین، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان درگز از بازداشت ۲۰۰ متخلف شکار و صید ظرف ۲ سال اخیر در این شهرستان خبر داد. بنا بر خبری دیگر برای ۱۵ واحد آلاینده زیست محیطی در شهرستان گچساران اخطاریه صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، پنج شکارچی در شیروان که بارها اقدام به شکار غیرمجاز وحوش در منطقه حفاظت شده “گلیل” کرده بودند، هفته جاری دستگیر و ۲ نفر از آنها به زندان محکوم شدند.

حسن پهلوان، مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: ” از این تعداد یک نفر علاوه بر تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم به ابطال جواز حمل سلاح دو قبضه اسلحه گلوله زنی و ساچمه زنی دولول شد. یک نفر دیگر نیز به یک سال حبس تعزیری محکوم شد و سه نفر دیگر هم هر کدام به مبلغ ۵۰ میلیون ریال جریمه در حق دولت محکوم شدند”.

وی افزود: ” این شکارچیان همچنین باید مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال جریمه کیفری بابت شکار غیر مجاز یک راس قوچ پرداخت کنند”.

یک شکارچی متخلف به جرم تمرد از فرمان محیط‌بانان در قم به تحمل یک‌سال حبس محکوم شد

به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران، طیب احمدی فرمانده یگان محیط زیست استان قم در این باره گفت: “فروردین‌ماه سال جاری همزمان با ایام نوروز نیروهای یگان محیط زیست قم حین پایش در سطح شهر متوجه متخلفی شدند که مشغول فروش جانوران وحشی ازجمله لاک‌پشت و مار بود. محیط‌بانان جهت برخورد قانونی با متهم وارد عمل شدند اما وی ضمن تمرد با مامورین درگیر شد”.

فرمانده یگان محیط زیست استان قم افزود: “محیط‌بانان کلیه جانوران وحشی درحال فروش را توقیف نموده و متهم نیز شناسایی و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی گردید.”.

وی اعلام کرد: “در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری قم، قاضی پرونده با توجه به گزارش نیروهای محیط زیست و سایر محتویات پرونده، بزهکاری متهم را محرز دانسته و وی را به تحمل یک‌سال حبس به جرم تمرد از فرمان مامورین حین انجام وظیفه و  پرداخت یک میلیون ریال جزای نقدی بابت فروش جانوران وحشی محکوم نمود”.

صدور حکم جایگزین حبس برای یک شکارچی متخلف در دره شهر ایلام

به گزارش فارس، قاضی دره‌شهری شکارچی متخلف را به یک‌سال پاکسازی طبیعت و غذا دادن به حیوانات در فصل سرد محکوم کرد.

داریوش پیری، قاضی شعبه ۱۰۱ کیفری دره‌شهر، شکارچی متخلف را که به ۶ ماه حبس محکوم شده بود، طی صدور حکمی محیط زیستی به یک سال پاکسازی طبیعت کبیرکوه در ایام تعطیلات و حفاظت از حیات وحش به خصوص تغذیه حیوانات در فصل سرد، با هماهنگی اداره محیط زیست شهرستان دره‌شهر محکوم کرد.

در این حکم تاکید شده؛ چنانچه رعایت مفاد حکم دادگاه از سوی محکوم حاکی از اصلاح رفتار وی باشد دادگاه می‌تواند به پیشنهاد قاضی اجرای احکام کیفری بقیه مجازات را به نصف تقلیل و در صورت تخلف محکوم به پیشنهاد قاضی اجرایی احکام و رای دادگاه برای بار اول یک چهارم تا یک دوم به مجازات مورد حکم افزوده می‌شود و در صورت تکرار مجازات حبس اجرا می‌شود.

بازداشت یک شکارچی متخلف در شهرستان خوسف

به گزارش صدا و سیما، ماموران یگان حفاظت محیط زیست خوسف با همکاری ماموران انتظامی، هنگام  گشت و کنترل مناطق آزاد یک شکارچی متخلف را بازداشت کردند.

رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان خوسف گفت: “از متهم لاشه یک قطعه کوکر شکم سیاه، یک قبضه سلاح شکاری ساچمه زنی و یازده فشنگ ساچمه زنی ضبط شده و  متهم به مراجع قضایی تحویل داده شد”.

بازداشت یک شکارچی غیرمجاز  در تالش

به گزارش ایرنا، عارف شادکام، رئیس اداره حفاظت محیط زیست تالش از کشف یک قبضه سلاح شکاری تک‌لول و لاشه چهار پرنده خوتکا و دستگیری یک شکارچی غیرمجاز خبر داد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تالش گفت: “در ادامه برخورد با سازندگان کومه نما در اراضی تحت نظر اداره حفاظت محیط زیست تالش، ماموران این اداره و یگان حفاظت پاسگاه محیط زیست دهستان جوکندان، دو کومه نما را در روستاهای بلوطه و سوراپشت شناسایی و تخریب کردند.

وی افزود: “سلاح شکاری و لاشه های پرندگان در یکی از کومه نماها کشف و عامل این تخلف زیست محیطی، دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شد”.

بازداشت ۴ شکارچی غیرمجاز در جیرفت

به گزارش رکنا، محسن کردستانی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست جیرفت اعلام کرد: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان حین گشت زنی در عرصه‌های منابع طبیعی بخش اسفندقه موفق به دستگیری چهار شکارچی شدند”.

وی افزود: ” چهار قطعه پرنده تیهو به همراه یک قبضه اسلحه شکاری ۲ لول و مقداری فشنگ به طور جداگانه از یک شکارچی کشف و ضبط شد”.

کردستانی ادامه داد: “سه شکارچی غیرمجاز دیگر قبل از ارتکاب جرم در شکارگاه با سه قبضه اسلحه شکاری دستگیر شدند و بدین ترتیب از صید و شکار غیرمجاز جلوگیری به عمل آمد”.

وی افزود: “چهار پرونده جداگانه برای انجام مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شد”.

بارداشت ۲ متخلف شکار پرندگان در شهرستان اقلید 

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اقلید گفت: “ماموران یگان حفاظت هنگام گشت و کنترل در منطقه سیف آباد روستای شهرمیان بخش مرکزی اقلید، دو متخلف حرفه‌ای را به همراه دو بهله پرنده شکاری دلیجه و چهار قطعه پرنده قمری دستگیر کردند”.

وی افزود: این متخلفان اقدام به حفر گودال یا اصطلاحا کوه خط برای به دام انداختن پرندگان شکاری می‌کردند که در این حین دستگیر شدند”.

وی ادامه داد: “پرونده متخلفان برای رسیدگی به مراجع قضایی شهرستان ارسال شد”.

بازداشت ۳ شکارچی متخلف در گلستان

به گزارش ایرنا، ناصر جعفری، مسوول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان از دستگیری شکارچیان غیرمجاز سه راس کَل وحشی در ارتفاعات علی آباد کتول خبر داد.

ناصر جعفری گفت: “پس از دریافت گزارشی مبنی بر ورود چند شکارچی به منطقه “سیاهمرزکوه” علی آباد، گشت یگان اجرایی محیط زیست وارد منطقه شد و محیط بانان پس از ساعت ها تلاش و رد زنی موفق به دستگیری هر سه شکارچی شدند”.

وی افزود: “در بازرسی از این افراد سه کله و پاچه بز وحشی و ۱۰ کیلوگرم گوشت حیوان حفاظت شده کَل و بز و یک قبضه سلاح شکاری گلوله زنی کشف شد”.

بازداشت ۳ شکارچی غیرمجاز در شاهرود

به گزارش مهر، علی‌اکبر قربانلو، رئیس اداره محیط‌ زیست شاهرود از دستگیری شکارچیان در منطقه پناهگاه حیات‌وحش خوش ییلاق این شهرستان خبر داد و گفت: “از این متخلفان ۱۳ قطعه لاشه کبک کشف شد”.

وی بابیان اینکه بعد از تعقیب و گریز درنهایت مأموران موفق به دستگیری شکارچیان می‌شوند، افزود: “از این سه متخلف، سه قبضه سلاح ساچمه زنی دولول و تک لول مجاز به همراه تعداد زیادی فشنگ ساچمه زنی و ۱۳ قطعه لاشه کبک کشف و ضبط شد”.

بازداشت ۵ شکارچی غیرمجاز در سرخه سمنان

به گزارش مهر، امیر عبدوس،مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان از دستگیری باند پنج نفره شکارچیان در منطقه شکارممنوع خنار سرخه، طی عملیات شبانه یگان حفاظت سرخه  خبر داد و گفت: “متأسفانه شکارچیان غیربومی باراهنمایی و هدایت یک فرد بومی از روستای امامزاده عبدالله در منطقه شکارممنوع خنار در اقدامی بی‌رحمانه و غیرانسانی دو رأس قوچ و دو رأس میش وحشی را  به‌صورت غیرمجاز شکار کردند”.

وی افزود: “از این متخلفان یک قبضه اسلحه گلوله‌زنی، یک قبضه اسلحه ساچمه زنی قاچاق و مقداری مهمات کشف و ضبط شد و متخلفان نیز برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شدند”

بازداشت ۳ شکارچی غیرمجاز در علی آباد کتول

به گزارش رکنا، محمدرضا کنعانی، مدیرکل محیط‌زیست گلستان از دستگیری شکارچیان غیرمجاز در ارتفاعات شهرستان علی آبادکتول به همراه ۳ راس بز کوهی خبرداد.

کنعانی گفت: “محیط‌بانان شهرستان علی آبادکتول در عملیاتی در منطقه کوهستانی “گنجو” محمدآباد این شهرستان، موفق به دستگیری سه شکارچی متخلف شدند و به همراه این شکارچیان متخلف، لاشه ۳ راس بز کوهی کشف و ضبط شد”.

مدیرکل محیط‌زیست گلستان با اشاره به کشف یک اسلحه غیرمجاز گلوله‌زنی به همراه این شکارچیان، ادامه داد: “پرونده این متخلفین تشکیل و جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارسال شد”.

بازداشت یک شکارچی متخلف در پارک ملی گلستان 

به گزارش مهر، محیط بانان پارک ملی گلستان موفق به کشف یک قبضه اسلحه شکاری غیرمجاز در حاشیه پارک ملی گلستان شدند. محیط بانان پس از بررسی منطقه یک فرد متخلف را به همراه یک قبضه اسلحه دولول غیرمجاز شکاری و چند تیر فشنگ ساچمه دستگیر کردند.

پرونده این متخلف پس از تنظیم صورت مجلس جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی شهرستان گالیکش ارجاع شد.

بارداشت ۴ شکاچی متخلف در روستای ناچیت کورانلو 

به گزارش رکنا، شکارچیان غیرمجاز در روستای ناچیت کورانلو درداخل منطقه حفاظت شده چاراویماق دستگیر شدند.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان چاراویماق گفت:”پیروگشت و کنترل وجلوگیری از تخلفات احتمالی شکار و صید در داخل منطقه حفاظت شده، مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان چاراویماق، ۴ شکارچی متخلف رادستگیر و از آن‌ها تعداد ۵ قطعه کبک،۴ قبضه اسلحه شکاری و مقادیری فشنگ ضبط شد. پس از اخذجرائم ازمتهمین پرونده جهت رسیدگی به مراجع ذیصلاح قضایی ارسال گردید”.

بازداشت ۲ صیاد غیرمجاز در بیجار

به گزارش ایرنا، علی اصغر هدایت زاده،  رئیس اداره حفاظت محیط زیست بیجار گفت: “مامورین اجرایی یگان حفاظت این اداره، در جریان گشت و کنترل منابع آبی شهرستان، موفق به دستگیری صیادان متخلف شدند. پس از تکمیل پرونده جهت رسیدگی و صدور حکم به مراجع قضایی ارجاع داده شدند”.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست افزود: “از این دو نفر که غیر بومی هستند، علاوه بر تعداد ۵٠ قطعه ماهی، ۵ رشته تور دیواری و یک قایق ماهیگیری نیز کشف و ضبط شد”.

بازداشت یک مغازه‌دار متهم به زنده گیری و فروش کبک در سردشت

به گزارش ایرنا، خالد بایزیدی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست سردشت گفت: “یک مغازه‌دار اهل این شهرستان به خاطر محبوس کردن ۲۳ قطعه کبک شناسایی و دستگیر شد”.

بایزیدی افزود: “این تعداد کبک که به‌ صورت غیرمجاز توسط فردی زنده‌گیری و در قفس محبوس شده بودند، با اخذ دستور قضایی، ضبط و به اداره حفاظت محیط زیست سردشت انتقال داده شدند”.

بازداشت یک شکارچی غیرمجاز پرندگان شکاری در سرخس

به گزارش صدا و سیما، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سرخس گفت: “با توجه به گزارشهای دریافتی از همیاران محیط زیست مبنی بر حضور یک شکارچی غیرمجاز پرندگان شکاری کمیاب (بالابان و شاهین) در منطقه تخته گلداد سرخس، مامورین یگان حفاظت محیط زیست عازم منطقه‌ شدند. ماموران فرد متخلف را هنگام خروج از منطقه دستگیر و از وی یک بهله دلیجه، یک قطعه کبوتر اهلی و یک قطعه یا کریم کشف و ضبط کردند”.

رییس اداره محیط زیست سرخس افزود: “صیاد متخلف با اعتراف به استفاده از رو‌ش صید “کوخت” (چاله صید پرندگان شکاری) و دام گذاری تور، ماموران را به محل موردنظر هدایت کرد که از این محل تعداد دو رشته تور، طناب و سایر ادوات صید کشف و متخلف به دستور مقام قضایی روانه بازداشتگاه شد”.

بازداشت یک شکارچی متخلف در شهرستان تفت 

به گزارش ایرنا، حسین عباسیان، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تفت از دستگیری یک شکارچی سابقه‌دار در کوهستان شیرکوه از سوی ماموران با همکاری همیاران محیط زیست و دوستداران حیات وحش خبر داد.

عباسیان افزود: “ماموران پس از ساعت‌ها پیاده‌روی در کوه متوجه حضور متخلفان در شکارگاه شدند و پس از انسداد مسیر و کنترل جاده، با اقدام به موقع  موفق به دستگیری شکارچی شدند. یک قبضه سلاح، ۲ دستگاه دوربین چشمی ضبط و با تشکیل پرونده متهم برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شد”.

بازداشت دو شکارچی غیرمجاز در سمنان 

به گزارش عصر ایران، جواد شاه‌حسینی، رئیس اداره محیط‌زیست آرادان،  از کشف گوشت قوچ وحشی در منطقه شکارممنوع خنار این شهرستان خبر داد و گفت: “در این رابطه دو متهم بازداشت و پس از تشکیل پرونده برای رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند”.

شاه‌حسینی ادامه داد: “بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط‌زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ یا میش وحشی معادل یک‌صد میلیون ریال تعیین‌شده است که متهمان می‌بایست این مبلغ را به‌حساب دولت واریز کنند. همچنین متهمان در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی محکوم خواهند شد”.

بازداشت شش شکارچی متخلف در مراغه

به گزارش صدا و سیما، غلامرضا زارع، رئیس اداره حفاظت محیط زیست مراغه گفت: “محیط بانان این اداره با همکاری همیاران محیط زیست روستای “کُردده”، ۶ تن را موقع شکارشبانه خرگوش دستگیر کردند. همچنین در این رابطه دو دستگاه خودروی مورد استفاده در شکار توقیف ، پرونده تخلف برای شکارچیان تشکیل و به مراجع قضایی معرفی شدند”.

زارع افزود: “ازشکارچیان موقع دستگیری لاشه ۲۳ سرخرگوش ، دو قبضه اسلحه شکاری ، ۲۰ عدد فشنگ ، ۴ عدد نور افکن و شش عدد چاقو کشف شد”.

بازداشت ۷ شکارچی متخلف در دامغان 

به گزارش ایرنا، علی آذرپور، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دامغان گفت: “چهار شکارچی متخلف در منطقه شکار ممنوع سفید کوه آرسک و تالو شیربند، به دلیل حمل سلاح و شکار غیرمجاز دستگیر شدند. پرونده این چهار فرد متخلف جهت بررسی بیشتر به مراجع قضایی شهرستان ارسال و در حال رسیدگی است”.

 آذرپور افزود: “در روزهای گذشته، ۲ شکارچی غیر مجاز به دلیل شکار در منطقه گیوتنگه سفیدکوه آرسک، توسط نیروهای گشت محیط زیست دستگیر شدند. از این شکارچیان در منطقه سفید کوه آرسک، یک قبضه سلاح شکاری تک لول کشف شده است. این ۲ شکارچی باتوجه به خسارت های وارده، مبلغ ۱۴ میلیون ریال جریمه نقدی می‌شوند”.

وی ادامه داد:”سه شکارچی دیگر در منطقه تالو شیربند با یک قبضه سلاح شکاری دولول و یک قبضه سلاح گلوله زنی رویت شدند که پس از اقدام به دستگیری، یک نفر متواری و ۲ نفر دیگر دستگیر شدند”.

وی اعلام کرد:”در ماه گذشته نیز، یک شکارچی در منطقه لارکوه دیباج و ۲ شکارچی در زِراوه قوشه دستگیر شدند”.

بازداشت دو شکارچی غیرمجاز در آستانه اشرفیه

به گزارش رکنا، جعفر میرزایی، رییس اداره محیط زیست آستانه اشرفیه از دستگیری دو شکارچی غیر مجاز پرنده های حفاظت و حمایت شده قرقاول در روستای کیسم بخش مرکزی این شهرستان خبر داد.

بازداشت یک شکارچی متخلف در مشگین شهر

به گزارش ایرنا، یوسف محمدی، رئیس اداره حفاظت محیط‌ زیست شهرستان مشگین‌شهر از دستگیری شکارچی پرندگان خبر داد و گفت: “از این شکارچی یک قطعه کبک و یک قبضه اسلحه شکاری کشف و  فرد متخلف پس از تشکیل پرونده برای رسیدگی به ارگان قضایی معرفی شد”.

وی افزود: “با توجه به تکرار تخلف، این شکارچی چهار میلیون ریال جریمه در حق دولت و ۲ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محکوم شد”.

بازداشت ۶ شکارچی غیرمجاز در استان کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش ایرنا، اسدالله هاشمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: “در عملیات‌های گشت و کنترل تخلفات شکار و صید توسط یگان حفاظت محیط زیست استان ظرف سه روز گذشته تاکنون ۶ نفر متخلف شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند”.

وی افزود: “این متخلفان در کهگیلویه و بویراحمد چهار قبضه اسلحه و لاشه پنج قطعه کبک را با خود به همراه داشتند که موارد مذکور توسط یگان حفاظت محیط زیست از آن ها مصادره شدند”.

بازداشت یک شکارچی متخلف در کرمان

به گزارش ایرنا، مهدی افشار پور، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرمان از دستگیری متخلف شکار آهو و کشف و ضبط یک قبضه اسلحه تک لول، تفنگ بادی و ادوات مربوط به شکار و صید توسط ماموران یگان این اداره خبر داد.

وی گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان کرمان در بازرسی از منزل متخلف، موفق به کشف و ضبط لاشه یک راس آهو، یک قبضه اسلحه تک لول و همچنین یک قبضه اسلحه بادی و ادوات مربوط به شکار و صید شدند”.

بازداشت یک شکارچی پرنده در بیله‌سوار مغان

به گزارش ایرنا، بهنام برزگر، رئیس نمایندگی حفاظت محیط‌ زیست بیله‌سوار مغان گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط‌زیست این شهرستان با گشت و کنترل و جلوگیری از شکار و صید غیرمجاز، شکارچی متخلف صید غیرمجاز پرنده سهره طلایی را شناسایی و دستگیر کردند”.

وی ادامه داد: “این شکارچی با پهن کردن تور تله‌ای اقدام به صید غیرمجاز پرنده سهره طلایی می‌کرد که دستگیر و ادوات جرم شامل یک عدد قفسه تله‌ای، یک عدد قفسه نگهداری پرندگان، یک رشته تور دامی مخصوص صید پرندگان و یک دستگاه پخش صوت پرندگان ضبط شد”.

بازداشت یک شکارچی متخلف در شهرستان بندرخمیر

به گزارش صداوسیما، کاظم شریفی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست بندرخمیر گفت: “یک شکارچی پس از گزارش‌های مردمی در یکی از زیستگاه‌های حیات وحش در بندرخمیر بازداشت شد”.
کاظم شریفی افزود: “از این متهم یک قبضه سلاح گلوله زنی به همراه چهار فشنگ بدست آمد”.
بازداشت شکارچی غیرمجاز لک لک در بوکان
به گزارش ایرنا، رحیم عبدالکریمی، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: “فردی که اقدام به کشتن چهار قطعه لک‌لک در شهرستان بوکان کرده و تصاویر این اقدام خود را نیز در فضای مجازی منتشر کرده بود، شناسایی و دستگیر شد”.

وی با بیان اینکه شهروندان بوکانی خواستار بررسی فوری این حادثه به عنوان یک حیوان‌آزاری و برخورد با متخلف و یا متخلفان آن شده‌اند، افزود: “براساس بررسی های انجام شده تیراندازی به این چهار قطعه لک‌لک در یکی از مناطق شهر بوکان روی داده است و فرد متخلف به بهانه مزاحمت این لک‌لک‌ها که در جلو در آنها روی تیر چراغ‌برق آشیانه ساخته بودند با تفنگ ساچمه‌ای اقدام به کشتن آنها می‌کرده که با تلاش ماموران این اداره این فرد متخلف شناسایی و پس از دستگیری و تشکیل پرونده تحویل مقامات قضایی این شهرستان شد”.

بازداشت یک شکارچی غیرمجاز در خلخال

به گزارش ایرنا، مهدی کسایی، سرپرست اداره حفاظت محیط‌زیست خلخال از دستگیری یک شکارچی پرندگان در خلخال و کشف یک قبضه اسلحه شکاری قاچاق در اراضی روستای گندم‌آباد این شهرستان خبر داد.

وی افزود: “ماموران یگان حفاظت محیط‌ زیست این شهرستان هنگام گشت و کنترل مناطق آزاد در اراضی روستای “گندم‌آباد” واقع در منتهی‌الیه جنوب این شهرستان و هم‌مرز با استان زنجان یک قبضه اسلحه قاچاق را کشف و ضبط کردند”.

بازداشت ۳۹ متخلف زیست محیطی در استان فارس

به گزارش صدا و سیما، حمید ظهرابی، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: “با تلاش ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان فارس، این متخلفان زیست محیطی هفته اول مهر ماه امسال دستگیر و پرونده آن‌ها به مقامات قضایی ارجاع شده است”.

ظهرابی ادامه داد: “با تلاش و کوشش محیط بانان استان از این متخلفان ۳۵ قبضه سلاح شامل ۲۷ قبضه سلاح مجاز و ۷ قبضه سلاح غیر مجاز کشف و ضبط شد”.

وی تاکید کرد: “آمار تخلفات شکار و صید در استان فارس بالا است و این موضوع یکی از چالش‌های اساسی استان است”.

دستگیری ۱۲۵ متخلف زیست محیطی در استان فارس

به گزارش فارس، حمید ظهرابی، مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس از دستگیری ۱۲۵ نفر متخلف زیست محیطی در شهریور ماه سال ۹۸ در این استان خبر داد.

ظهرابی گفت: “در جهت برخورد قاطع با شکارچیان و پیشگیری از وقوع جرم، تعداد۹۲ قبضه اسلحه از متخلفین کشف و ضبط شده که شامل ۷۲ قبضه اسلحه مجاز ، ۱۸ قبضه اسلحه غیر مجاز و ۲ قبضه اسلحه جنگی بوده است”.

در نیمه نخست امسال؛ بازداشت ۱۲۶ شکارچی متخلف در زنجان

به گزارش فارس، اسماعیل قلی‌زاده، فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان از دستگیری ۱۲۶ شکارچی غیرمجاز در زنجان طی سال‌ جاری خبر داد.

 قلی‌زاده با اشاره به اینکه در ۶ ماهه گذشته از سال‌جاری ۴۸ قطعه ماهی رودخانه‌ای در زنجان به صورت غیرمجاز صید شده است، گفت: “۱۲ قطعه شکار غیر مجاز پرندگان هم طی امسال ثبت شده است”.

وی همچنین از شکار ۱۴ رأس انواع پستانداران در زنجان طی سال‌جاری خبر داد و افزود: ” ۱۷ مورد شروع به شکار و  نیز ۱۲۶ مورد زنده‌گیری پرندگان در زنجان ثبت شده است”.

در نیمه نخست امسال؛ بازداشت ۹۷ شکارچی متخلف در اصفهان

به گزارش ایرنا، مرتضی جمشیدیان، فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان گفت: “در ۶ ماه نخست سال‌جاری شکارچیان متخلف ۱۲ راس کَل، ۹ راس قوچ، چهار راس گراز، هفت راس آهو و ۲ سر خرگوش را شکار کردند. در این مدت ۴۲ مورد شکار و زنده‌گیری پستانداران و همچنین ۳۴۹ مورد شکار و زنده‌گیری پرندگان در عرصه های منطقه  انجام شد که این آمار نسبت به سال گذشته افزایش داشته است”.

وی افزود: “از ابتدای امسال تاکنون ۳۲۸ قطعه پرنده سهره طلایی و پنج قطعه بلدرچین توسط متخلفان در عرصه های طبیعی استان شکار و صید زنده‌گیری شد”.

وی به شناسایی و دستگیری ۹۷ شکارچی متخلف به همراه لوازم صیادی در زیستگاه‌های طبیعی  اصفهان در این مدت اشاره کرد و ادامه داد: “از این افراد یک هزار و ۷۶ لوازم صیادی شامل قفس، تور ماهیگیری، انواع فشنگ، چاقو، دوربین چشمی و سایر ادوات از شکارچیان و صیادان متخلف کشف و ضبط شد”.

جمشیدیان گفت: “از این تعداد متخلفان ۲۲ قبضه سلاح غیرمجاز، ۲۲ قبضه سلاح مجاز و یک قبضه سلاح جنگی کشف شد”.

در نیمه نخست امسال؛ بازداشت ۱۸۶ شکارچی متخلف در خراسان شمالی

به گزارش ایرنا، اصغر مطهری، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: ” در نیمه نخست امسال با ارتکاب ۱۲۲ تخلف، بیش از ۶ میلیارد ریال به محیط زیست خراسان شمالی خسارت وارد کرده‌اند”.

وی با اشاره به در دست رسیدگی بودن برخی از پرونده های تخلف سال قبل، افزود: “ظرف این مدت، ۱۸۶ متخلف در حوزه های مختلف محیط زیست این استان شناسایی شده‌اند. از ابتدای امسال نیز ۱۰۵ فقره پرونده تخلف زیست‌محیطی مختومه شده و ۱۲۲ فقره پرونده در جریان است.

وی ادامه داد: “۴۴۶ وسیله و ادوات شکار هم از متخلفان کشف شده که شامل تور و ادوات زنده‌گیری، چاقو و غلاف، فشنگ غیرمجاز جنگی سازمانی نیروهای نظامی، کوله پشتی، باروت، فشنگ ریز دست‌ساز، چاشنی برای ساخت فشنگ، تور زنده‌گیری پرنده، وسیله تولید صدای پرنده و موتورسیکلت است”.

طی نیمه نخست سال جاری؛ بارداشت ۴۱۲ متخلف شکار و صید در خوزستان
به گزارش صدا و سیما، در شش ماهه اول سال ۹۸، تعداد ۴۱۲ متخلف شکار و صید در استان خوزستان دستگیر شدند.
محمد جواد اشرفی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: “تعداد کل تخلفات در این مدت در حوزه یگان ۲۲۷ مورد بوده که نسبت به سال گذشته نزدیک به ۲۰ درصد کاهش داشته است”.
محمد جواد اشرفی افزود: “در این مدت ۴۷ قبضه اسلحه کشف شده که از این تعداد ۷ قبضه غیرمجاز و تعداد ۴۲۹ مورد ادوات و وسایل شکار و صید نیز از متخلفین نیز کشف و ضبط گردید”.

طی نیمه نخست سال جاری؛ بازداشت ۱۵۷ شکارچی متخلف در استان سمنان 

به گزارش ایرنا، حسن قاضی نژاد، فرمانده یگان محیط‌زیست استان سمنان بابیان اینکه ۱۱۱ مورد کشف تخلف زیست‌محیطی طی شش‌ماهه اول سال جاری در استان انجام شد، گفت: ” طی این مدت ۱۵۷ شکارچی دستگیر شدند”.

وی افزود: “طی شش‌ماهه نخست سال جاری ۱۱ قطعه تیهو، ۱۲ قطعه کبک، ۳۵ رأس حیوان چهارپا، ۲۳ قطعه پرنده و هفت بهله پرنده شکاری توسط شکارچیان شکار شدند که باید گفت علیرغم دستگیری این افراد و رسیدگی به پرونده تخلف آن‌ها در محاکم قضایی اما ضرر و زیان وارده به محیط‌زیست در پی شکار حیات‌وحش قابل جبران نیست”.

طی نیمه نخست سال جاری؛ بازداشت ۱۵۷ شکارچی متخلف در استان قزوین

به گزارش ایرنا، مهدی طاهری، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست قزوین از بازداشت ۱۴۹ متخلف زیست محیطی در ۶ ماهه سال جاری  و ارجاع آنها به مراجع قضایی خبر داد.

وی به تشکیل ۱۳۴ فقره پرونده تخلف زیست محیطی در این مدت اشاره کرد و گفت: “بیشترین این تخلفات به ترتیب شامل ۵۷ فقره آلودگی محیط زیست، ۲۰ فقره آتش سوزی، ۱۹ فقره تخریب جاده و قطع درختان و ۱۲ فقره چرای غیرمجاز دام است”.

بازداشت ۲۰۰ متخلف شکار و صید طی دو سال اخیر در شهرستان درگز

به گزارش ایرنا، ۲۰۰ فرد متخلف شکار و صید ظرف دو سال اخیر در شهرستان درگز و پارک ملی تندوره واقع در شمال خراسان رضوی توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست دستگیر و تحویل مرجع قضایی شده‌اند.

حسین اصلاحی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان درگز با اعلام این خبر گفت: “در این رابطه ۸۵ پرونده تخلف تشکیل و میزان خسارت وارد شده به محیط زیست به واسطه تخلف این افراد هشت میلیارد و ۹۴۰ میلیون ریال برآورد شده است. همچنین در این مدت ۶۰ قبضه سلاح شکاری از متخلفان کشف شده است که ۴۰ قبضه مجاز و بقیه غیر مجاز بوده است”.

وی ادامه داد: “از متخلفان بیش از ۵۴ لاشه قوچ و میش، چهار لاشه کل و بز، هشت لاشه گزار، ۱۲ قطعه قرقاول، ۱۲ بهله پرندگان شکاری، ۱۵۰ قطعه ماهی و  ۲۶۰ قطعه مینا کشف، ضبط و تحویل مراجع قضایی شده است”.

صدور اخطاریه محیط زیستی برای ۱۵ واحد آلاینده در گچساران

به گزارش ایرنا، ولی رمضانی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران گفت: ” ۱۵ واحد تولیدی و صنعتی آلاینده در این شهرستان امسال به دلیل رعایت نکردن مسائل زیست محیطی اخطار گرفتند. اخطار به این واحدها در راستای اجرای مفاد قانون مدیریت پسماند و به دلیل پراکنده شدن ضایعات این واحدها در محیط زیست داده شد.

وی افزود: “در صورتی ‌که واحدهای تولیدی و صنعتی نسبت به اصلاح و بازسازی سامانه تصفیه پسماند اقدام نکنند، برابر قانون از فعالیت آنها جلوگیری می‌شود.

رمضانی اعلام کرد: “۲۰ واحد تولیدی آلاینده سال گذشته در گچساران اخطار زیست محیطی گرفتند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید