خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، جمعی از بازنشستگان دانشگاه فردوسی مشهد در مقابل ساختمان استانداری خراسان رضوی، تعدادی از اهالی منطقه فولادمحله سمنان و مازندرانی های مقیم این شهر در مقابل استانداری سمنان، شماری از کارکنان پارک پردیسان قزوین در مقابل ساختمان کلینیک حیات وحش پردیسان، عده ای از ورزشکاران جانباز جنگ و معلول گنبد کاووس در مقابل ساختمان فرمانداری این شهر، شماری از کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه در مقابل ساختمان دفتر مدیریت این شرکت و جمعی از کارگران پتروشیمی فارابی خوزستان در داخل ساختمان این شرکت، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، امروز سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸، جمعی از بازنشستگان دانشگاه فردوسی مشهد در اعتراض به عدم واگذاری زمین های خریداری شده خود طی دوران اشتغال به کارشان، در مقابل ساختمان استانداری خراسان رضوی دست به تجمع زدند.

یکی از نمایندگان کارکنان و بازنشستگان مذکور گفت: “از سال ۱۳۷۱ هزار و ۸۰۰ نفر از کارمندان و اعضای هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد بر اساس ۱۴ اطلاعیه دانشگاه زمین‌هایی در قطعات ۵۰۰، هزار و هزار و ۵۰۰ متر مربعی در ۴۵۰ هکتار از منطقه شاندیز را خریداری کردند”.
جواد بخشی زاده افزود: “بهای زمین‌ها نیز از فیش حقوقی کارکنان در اقساط مختلف کسر شده است اما هم اینک بعد از گذشت ۲۸ سال و بارها پیگیری در دانشگاه و مکاتبه با مسئولان،  کسی پاسخگوی ما نیست”.
وی ادامه داد: “دانشگاه فردوسی مشهد می گوید مسئولیتی در برابر ما ندارد اما اگر دانشگاه مسئول نیست چگونه اطلاعیه خرید زمین را منتشر  و بهای آن را از فیش های حقوقی ما کسر کرده‌اند؟”
وی اضافه کرد: “مشخص نیست چرا و چگونه زمین‌هایی که کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد به این شیوه خریداری کردند به شرکت تعاونی بذر شاندیز منتقل شده است و هم اینک بعد از گذشت ۲۸ سال زمینی در کار نیست که به دست ما برسد”.
بخشی زاده گفت: “دانشگاه فردوسی مشهد در شهر گلبهار و بلوار پیروزی مشهد هم زمین دارد و درخواست ما این است که دست کم قطعاتی از این زمین‌ها به شکل بلاعوض و با همان قیمت زمین‌های ما جایگزین شود”.
وی افزود: “امروز با حضور در مقابل استانداری خراسان رضوی با یکی از مسئولان صحبت کردیم و قرار بر این شده است گزارشی از اسناد مدارک و اقدامات انجام شده تهیه و در اختیار استانداری قرار بگیرد و مکاتبات بایگانی شده نیز به جریان بیفتد تا به نتیجه برسیم”.
یکی دیگر از این بازنشستگان هم گفت: “خواسته ما این است که هر چه زودتر تعیین تکلیف شویم چون در طول این ۲۸ سال برخی از همکاران ما و خریداران این زمین‌ها فوت کرده‌اند و عده زیادی بازنشسته شده‌اند و برخی هم به استان‌های دیگر رفته‌اند و مجبورند برای احقاق حق خود مسیرهای طولانی به مشهد را سفر کنند”.
مریم غلامی تاکید کرد: “ما از دانشگاه زمین طلبکار هستیم اما مشکلی با کسی نداریم بلکه خواهان اعمال حق خود هستیم و بسیاری از این بازنشستگان مشکلات فراوان دارند، مستأجر هستند و گرفتارند و آسیب‌های فراوانی در این مدت دیده‌اند”.
یکی دیگر از افرادی که در این جمع حضور داشت هم گفت: “هر بار که بنا می شود به شکل جمعی این مساله پیگیری شود برای احقاق حقوق خود و فرزندانم از استان بوشهر به مشهد می آیم و با هر ارگانی هم که لازم بوده مکاتبه کرده‌ایم و پیگیر شده‌ایم ولی بی نتیجه بوده است تا به این نتیجه رسیدیم که بیاییم و صدای خود را به گوش مسئولان استانداری خراسان رضوی برسانیم”.
او که نامش را بیان نکرد افزود: “مسئولان دانشگاه فردوسی مشهد هم حرفی نمی‌زنند اما چیزی که مشخص است این است که مسئولان گذشته این دانشگاه سهل انگاری کرده‌اند و یک شرکت دیگر تحت هر عنوانی زمین‌های ما را گرفته است و مدارک آن هم موجود است”.

تجمع اهالی منطقه فولادمحله سمنان و مازندرانی های مقیم این شهر

به گزارش تسنیم، امروز سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸، تعدادی از اهالی منطقه فولادمحله سمنان و مازندرانی های مقیم این شهر در اعتراض به دفن مجدد زباله در محدوده گویچاله (منطقه مرزی استان های سمنان و مازندران)، در مقابل استانداری سمنان دست به تجمع زدند.

معترضان توقف همیشگی فرایند دفن زباله در این منطقه و بازگرداندن زباله‌های موجود دفن شده از محدوده گویچاله را خواستار شدند.

باقری یکی از افراد حاضر در این تجمع با اشاره به لزوم برخورد مدیران استان سمنان با دفن مجدد زباله در منطقه مرزی این استان با مازندران گفت: “تبعات زیست محیطی این اقدام به حدی است که حتی یک روز دفن این زباله‌ها می‌تواند اثرات جبران ناپذیری داشته باشد”.

وی افزود: “از استاندار، مدیرکل محیط زیست و نماینده مردم حوزه انتخابیه مرکز استان سمنان می‌خواهیم تا هرچه سریع‌تر به موضوع رسیدگی کرده و مانع از انتقال زباله شهر ساری به این منطقه شوند؛ چراکه اثرات مستقیم این موضوع بر سلامت مردم منطقه آشکار و مبرهن است”.

تجمع کارکنان پارک پردیسان قزوین

به گزارش آنا، روز گذشته ۱ مهر ۱۳۹۸، شماری از کارکنان پارک پردیسان قزوین، در اعتراض به هجوم عوامل دهکده طبیعت باراجین این شهر به کلینیک حیات وحش پردیسان جهت  انتقال ۴ قلاده خرس از این پارک، درمقابل ساختمان کلینیک حیات وحش پردیسان دست به تجمع زدند.

مدیرکل حفاظت و مدیریت حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت:  “شاید علت این نگرانی، کاهش حیوانات در مرکز باراجین باشد که به زعم تجمع‌کنندگان منجر به تعدیل نیرو خواهد شد”.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: “از دیرباز روال این‌گونه بود که هرگاه جانور یا حیوانی به مرکز پردیسان منتقل می‌شد پس از درمان و تیمار، حیوان رهاسازی شده و یا به‌شکل امانی در اختیار مراکز متقاضی نگهداری حیات وحش قرار داده می‌شد؛ مرکز باراجین هم یکی از مراکز مورد تأیید ما است که ضوابط و استاندارهای لازم را در خصوص نگهداری حیوانات دارد.

منتظمی تأکید کرد: “سازمان حفاظت محیط زیست باغ‌وحش‌دار نیست و تنها مرکز پردیسان به عنوان مرکز قرنطینه، درمان، بازپروری است و هر اقدامی در آن صورت می‌گیرد بر اساس ارزیابی‌هایی است که در کمیته‌ای که در این خصوص تشکیل شده تصمیم‌گیری می‌شود”.

وی با تاکید مجدد بر اینکه تجمع در مقابل کلینیک حیات وحش پردیسان کارگری است، اذعان کرد: “اگر چنین اتفاقی افتاده باشد کاری نسنجیده و غیرحرفه‌ای است چون سازمان حفاظت محیط زیست هیچ‌گاه حرمت کارگرانی که در این منطقه کار کردند را نادیده نگرفته و اگر هم قرار است از جمعیت کارکنان این مجموعه کاسته شود حتماً سازمان تدبیری در این خصوص خواهد اندیشید”.

شایان ذکر است بنابر ادعای برخی از رسانه‌ها عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پیش از این در ارتباط با ساماندهی کلینیک پردیسان گفته بود این مجموعه باید ساماندهی شده و همه گونه‌های حیات وحش آن به مراکز دیگر به ویژه باراجین منتقل شود.

تجمع ورزشکاران جانباز جنگ و معلول گنبد کاووس

به گزازش ایرنا، امروز سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸، عده ای از ورزشکاران جانباز جنگ و معلول گنبد کاووس، در اعتراض به واگذاری تنها سالن ورزشی آنان به بخش خصوصی، در مقابل ساختمان فرمانداری ویژه این شهر دست به تجمع زدند.

در این تجمع که روز سه شنبه برگزار و حدود نیم ساعت طول کشید، ورزشکاران جانباز و معلول گنبدکاووس که در بین آنها برخی قهرمانان کشوری و بین‌المللی نیز حضور داشتند، خواستار واگذار نشدن تنها سالن ورزشی و محل تمرین آنها به برنده مزایده (بخش خصوصی) شدند.

نماینده ورزشکاران معترض و دبیر هیات ورزش جانبازان و معلولان گنبدکاووس در این خصوص، گفت: “سالن ورزشی محله چای بویین این شهر از زمان افتتاح در ۱۳ یا ۱۴ سال گذشته به صورت اختصاصی و در قالب اجاره در اختیار این هیات و ورزشکاران آن قرار داشت”.

فرشید عاشوری افزود: “متاسفانه امسال یک فرد از بخش خصوصی که گفته می‌شود، حوزه فعالیت آن در صنف معاملات خودرو است، بدون کار کارشناسی رقمی بالاتر از مبلغ پیشنهادی هیات ورزش جانبازان و معلولان در مزایده شرکت کرده و برنده شد و اکنون به دنبال تحویل گرفتن سالن است”.

وی اضافه کرد: “سالن ورزشی چای بویین گنبدکاووس تنها امید و مکان تمرین ورزشکاران جانباز و معلول این شهرستان است که در بین آنها تعداد قابل توجه‌ی ملی پوش در رشته‌های مختلف از جمله والیبال نشسته آقایان و بانوان، بسکتبال با ویلچر مردان، دو و میدانی و تنیس روی میز و یا مربی هستند که همه آنان در مسابقات آسیایی، جهانی و پارالمپیک برای کشور و استان گلستان و این شهرستان افتخار کسب کرده‌اند”.

عاشوری تصریح کرد: “چندین بار موضوع را از طریق رییس ورزش و جوانان و فرمانداری ویژه پیگیری کردیم و قرار شد این مشکل رفع شود اما متاسفانه امروز برنده مزایده برای تحویل سالن آمده بود که ورزشکاران جانباز و معلول شهرستان از ورود آنان ممانعت کردند.”

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت در شرق استان گلستان واقع است.

تجمع کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه

به گزارش ایلنا امروز سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸، شماری از کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، در اعتراض به تعدیل ۲۰ نفر از همکارانشان، در مقابل ساختمان دفتر مدیریت این شرکت دست به تجمع زدند.

برخی منابع کارگری گفتند: “دو روز از تعدیل ۲۰ کارگر مجتمع کشت و صنعت هفت تپه می‌گذرد و کارگران معترض که شمار آنها به حدود ۳۰۰ نفر می‌رسد، هنوز منتظرند تا کارفرمای مجتمع همکارانشان را به کار سابق آنها بازگرداند”.

روز گذشته مسئولان اداره کار شهرستان شوش با وعده رسیدگی به وضعیت کارگران بیکار شده، به میان کارگران معترض آمدند و کارگران در نهایت به اعتراض خود پایان دادند با این حال کارگران می‌گویند تاکنون هیچ اقدامی برای بازگشت کارگران تعدیلی صورت نگرفته است.

به گفته یکی از کارگران، بعداز ظهر روز گذشته معاون اجرایی شرکت در جمع کارگران حاضر شد و هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای تعدیل این تعداد کارگر به معترضان ارائه نکرد.

این کارگر با تاکید بر اینکه مسئولان از خواسته‌های به حق کارگران هفت تپه مطلع هستند، افزود: “مسئولان شهرستان شوش به همراه کارفرمای مجتمع کشت و صنعت هفت تپه هنوز توجهی به خواسته‌های ما نکرده‌اند”.

تعداد ۲۰ نفر از کارگر مجتمع کشت و صنعت هفت تپه که در بخش تولید اشتغال دارند از بامداد روز دوشنبه (یکم مهرماه) با اتمام قرارداد کار اجازه ورود به محل کار خود را ندارند.

تجمع کارگران پتروشیمی فارابی خوزستان

به گزارش ایلنا، امروز سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸، جمعی از کارگران پتروشیمی فارابی خوزستان، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در داخل ساختمان این شرکت دست به اعتصاب و تجمع زدند.

کارگران معترض گفتند که خواهان اجرای طرح طبقه بندی مشاغل هستند که قبلا وعده اجرای آن از سوی مدیران این شرکت داده شده بود.

گفتنی است، پتروشیمی فارابی زیر مجموعه هلدینگ تاپیکو است که مدتهاست با مشکلات کارگری از قبیل اخراج کارگران، عدم اجرای مصوبات سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در یکسان سازی پرداختها و طرح طبقه بندی مشاغل هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید