خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  صد و یکمین شماره از ماهنامه خط صلح منتشر شد

صد و یکمین شماره از ماهنامه خط صلح منتشر شد

خبرگزاری هرانا – صد و یکمین شماره از ماهنامه خط صلح به کوشش مدافعان حقوق بشر و جمعی از کنشگران مدنی منتشر شد.

روز ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریور توسط سازمان ملل متحد، روز جهانی صلح نامگذاری شده است. در ابتدا مفهوم صلح بیشتر به نبود منازعات مسلحانه و درگیری های نظامی اشاره داشت و عمده هدف از تشکیل سازمان ملل پس از جنگ جهانی دوم هم به همین خاطر بود اما با گذشت زمان و گسترش گفتمان حقوق بشر، مفهوم صلح دامنه بیشتری از کیفیات اجتماعی را در بر گرفت و امروزه پرداختن به صلح و صلح طلبی بدون در نظرگرفتن میزان رعایت حقوق بشر در یک اجتماع انسانی، امری نارسا و ناقص قلمداد می شود. در واقع صلح و حقوق بشر لازم و ملزوم همدیگر بوده و در جامعه ای که هرچند از منازعات مسلحانه به دور باشد اگر حقوق بشر نقض شود، نمی توان گفت صلح در معنای حقیقی آن برقرار است. با استنباط هایی که امروزه از حقوق بشر و صلح می شود باید گفت که سرحدات به تکامل رسیدن این مفاهیم، وجود “آزادی بیانِ” بدون قید و شرط و تعامل پویای طیف های مختلف یک جامعه به دور از هر نوع خشونت و سلطه است. به همین جهت با توجه به مناسبت روز جهانی صلح و البته با نگاهی به وضعیت فعلی ایران و نقض بی سابقه حقوق بشر در ماه های اخیر، صدور احکام سنگین برای فعالین این عرصه، کارگران و زنان، پرونده ویژه این شماره از خط صلح به موضوع “صلح و آزادی بیان” اختصاص داده شده است.

در این رابطه گفتگویی با پروانه سلحشوری نماینده مجلس با محوریت احکام سنگین صادر شده علیه فعالین مدنی توسط دستگاه قضایی و میزان توانایی مجلس در خصوص پیگیری این نحوه برخوردها، انجام شده است. وی نهایت توان مجلس و نمایندگان مردم را تذکر و یادآوری دانست و اعلام کرد که مجلس نمی تواند از قوه قضاییه پاسخگویی بطلبد.
در همین خصوص گفتگویی با صالح نیک بخت حقوق دان و وکیل نام آشنا صورت گرفت و ساز و کار حقوقی ای که به دستگاه قضایی ایران اجازه می دهد که چنین برخوردی با فعالان مدنی، حقوق بشر، کارگران و زنان داشته باشد، به بحث گذاشته شد. وی تاکید می کند که اجرای قانون و مُرّ قانون تنها ضمانتی است که موجب بقای یک مملکت و حکومت در قدرت خواهد بود. اگر از این مسیر خارج شود خود نظام بیشتر از آن ضرر می کند.

در ادامه گفتگویی با میثم آل مهدی یکی از کارگران شرکت فولاد اهواز ترتیب داده شده است، با این هدف که بی واسطه رسانه ها، بتوان از نقطه نظرات و وضعیت کارگران معترض آگاه شد. وی تاکید می کند که «کارگر کنونی، آن کارگر یدی سابق که برای جابه جایی بار از او استفاده می کردند، نیست. کارگر امروز، مطالبات مشخصی دارد و تشکل می خواهد. من مطمئن هستم که در آینده اتفاقات خوب و بزرگی برای جامعه کارگری ایران خواهد افتاد. علت هم این است که کارگر امروز، کارگر آگاهی است».

صد و یکمین شماره خط صلح همچنین همراه است با مطالب و یادداشت هایی از: مصطفی عزیزی، رضوانه محمدی، محمد مهدی پور، مهدی صادقی، جواد عباسی توللی، امین قضایی، فرزاد صیفی کاران، پیمان یاریان، سولماز ایکدر، ماری محمدی، رضا علیجانی، سیمین روزگرد، محمد محبی، معین خزائلی و جمعی دیگر از مدافعان حقوق بشر.

لینک دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه خط صلح:
https://www.peace-mark.org/wp-content/uploads/2019/…/۱۰۱.pdf

وبسایت خط صلح:
https://www.peace-mark.org

در این شماره می‌خوانید:

در مجلس نمی توانیم از قوه قضائیه پاسخگویی بطلبیم؛ در گفتگو با پروانه سلحشوری نماینده مجلس/ گفتگو از علی کلائی
مجازات شلاق برای کارگران و زنان موجب تشدید ستیز اجتماعی می شود؛ در گفتگو با صالح نیک بخت حقوق دان و وکیل دادگستری/گفتگو از سیامک ملامحمدی
نگاهی به فشارهای اخیر بر کارگران در اهواز؛ در گفتگو با میثم آل مهدی/گفتگو از سیمین روزگرد
گفتگوی ناکام در عرصه عمومی ایران/رضا علیجانی
فعال حقوق بشر، استوار بر آرمان/مرتضی هامونیان
سازمان ملل متحد؛ صلح و امنیت جهانی از اراده تا عملکرد/فرزاد صیفی کاران
آیا تمرکززدایی به تقویت صلح کمک می کند؟/امین قضایی
سلطه نیروهای نظامی بر هستی اجتماعی ایرانیان/سولماز ایکدر
محرومیت مسیحیان فارسی زبان از کلیسا؛ برخلاف نص صریح قانون اساسی/ماری محمدی
واکاوی صلح و جنگ طلبی در ادبیات فارسی/پیمان یاریان
«میزان حداقل دستمزد کارگران»؛ نرخ وزارت کار برای زیر خط فقر بودن/معین خزائلی
حق توسعه و آزادی ملت، و نقد کلیشه «خلایق هرچه لایق»/محمد محبی
خانه سینما زیر سایه سنگین سانسور، رانت و باندبازی/مصطفی عزیزی
رویکردهای مختلف در برخورد با کار جنسی؛ وضعیت اقلیت های جنسی در این عرصه/رضوانه محمدی
گزارشی از وضعیت صنعت چاپ در ایران؛ گفتگو با یک ناشر/جواد عباسی توللی
شعر: جنون های ادواری/محمد مهدی پور
کارتون ماه – مهدی صادقی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید