خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  بازداشت ۲۵ شکارچی متخلف و محکومیت ۵ تن به جزای نقدی/ حیوان آزار بهشهری بازداشت شد

بازداشت ۲۵ شکارچی متخلف و محکومیت ۵ تن به جزای نقدی/ حیوان آزار بهشهری بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – طی سال جاری ۱۹ شکارچی متخلف با ۱۹ قبضه سلاح شکاری در شهرستان گچساران بازداشت شدند. همچنین یک شکارچی متخلف پرندگان در منطقه حفاظت شده سرخ‌ آباد طارم بازداشت شد. در گزارشی دیگر ۵ شکارچی متخلف که در شهرستان زابل دستگیر شده و پنج قبضه سلاح شکاری نیز از آنان کشف شده بود به مراجع قضایی معرفی شدند. از سوی دیگر رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان نیز از صدور رأی قطعی، جزای نقدی و ضبط اسلحه برای چهار نفر از متخلفان شکار و صید در این شهرستان خبر داد. همچنین عامل شکار یک قوچ وحشی در تفرش به جزای نقدی، لغو جواز حمل و مصادره اسلحه شکاری به نفع دولت محکوم شد. از سوی دیگر فرد حیوان آزار در بهشهر که اقدام به بریدن گوش های الاغ کرده بود بازداشت شده است. در ارتفاعات شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز لاشه یک قلاده خرس قهوه‌ ای کشف شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایرنا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران گفت: ۱۹ شکارچی متخلف با ۱۹ قبضه سلاح شکاری در زیستگاه‌های حیات وحش این شهرستان امسال دستگیر شدند.

وی بیان کرد: از این تعداد متخلفان همچنین ۱۹ قبضه سلاح شکاری  کشف شد که ۱۸ قبضه ساچمه زنی و یک مورد گلوله زنی بود.

رمضانی تصریح کرد: ۹۴ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال جریمه شکار غیر مجاز این متخلفان بوده که پرونده این شکارچیان غیر مجاز برای بررسی و صدور حکم، تحویل مراجع قضایی این شهرستان شد.

شهرستان گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

بازداشت یک شکارچی پیش از انجام شکار در طارم

به گزارش ایرانا، شکارچی متخلف پرندگان در ارتفاعات ولیدر واقع در منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد طارم قبل از انجام هرگونه شکار، شناسایی و دستگیرشد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم روز شنبه در این خصوص گفت: این شکارچی حیات وحش، هنگام گشت و کنترل ماموران و کارشناسان محیط زیست در منطقه حفاظت شده سرخ آباد شهرستان طارم در ارتفاعات روستای ولیدر در عملیاتی دقیق و منسجم دستگیر شد.

غلامرضا عباسی اظهار داشت: از این شکارچی متخلف که قصد شکار در ارتفاعات روستای ولیدر را داشت، یک قبضه اسلحه شکاری قاچاق ته‌پر تک لول از نوع پنج تیر به همراه مهمات کشف و ضبط شد و تمامی موارد کشف و ضبط شده بعد از تکمیل پرونده به همراه شکارچیان متخلف به مراجع قضایی شهرستان معرفی و تحویل داده خواهند شد.

 شهرستان طارم در ۹۰ کیلومتری شمال شرقی زنجان واقع شده است.

دستگیری ۵ شکارچی متخلف در شهرستان زابل

به گزارش تابناک سیستان و بلوچستان، حمید ریگی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان گفت: مأمورین اجرایی این اداره کل به اتفاق محیط بانان شهرستان زابل حین گشت زنی در مناطق و عرصه های طبیعی پناهگاه حیات وحش هامون به منظور جلوگیری از شکار و صید غیر مجاز موفق به دستگیری ۵ نفر شکارچی متخلف شدند.

ریگی افزود: در این زمینه پنج نفر متخلف درحین شروع به شکار دستگیر شده و از متخلفین مذکور پنج قبضه سلاح شکاری و سایر ادوات شکار کشف شد. شکارچیان غیر مجاز پس از تشکیل پرونده به جرم شروع به شکار حیوانات وحشی حمایت شده، به مراجع قضایی معرفی شدند.

صدور رای قطعی، جزای نقدی و ضبط اسلحه برای ۴ متخلف شکار و صید در کاشان

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان از صدور رأی قطعی، جزای نقدی و ضبط اسلحه برای چهار نفر از متخلفان شکار و صید در این شهرستان خبر داد.

به گزارش ایسنا، حسین خادمی اظهار کرد: در گزارش اول، متخلفان اقدام به نگهداری و حمل دو قبضه سلاح بدون مجوز در منطقه حفاظت شده قمصر- برزک کرده بودند.

وی در مورد رای دادگاه، گفت: دادگاه بدوی تخلف شکارچیان را با توجه به حمل سلاح به صورت غیرمجاز و دفاع بلاوجه آنها و سایر قرائن اثباتی، بزه‌های انتسابی را محرز دانست و متخلفان با استناد به قانون مجازات قاچاق اسلحه و دارندگان سلاح غیرمجاز به پرداخت ۲۰ میلیون ریال جزای نقدی بابت سلاح شکاری و پرداخت هشت میلیون ریال جزای نقدی بابت سلاح جنگی و ضبط سلاح و مهمات به نفع دولت محکوم شدند.

وی افزود: بعد از درخواست متخلفان مبنی بر تجدیدنظرخواهی، دادگاه تجدید نظر استان اصفهان نیز با بررسی اوراق پرونده و عدم ارائه ادله کافی توسط تجدیدنظر خواه، نسبت به تأیید رأی بدوی و صدور رأی قطعی اقدام کرد.

خادمی گفت: در گزارش دوم نیز متخلفان اقدام به شکار غیرمجاز چهار رأس کل وحشی در زیستگاه های شهرستان کاشان کرده بودند که پس از دستگیری و تنظیم صورتجلسه، پرونده آنها به مراجع قضایی ارجاع داده شد.

وی تصریح کرد: دادگاه، تخلف شکارچیان را با توجه به دفاع بلاوجه متهمان و سایر قرائن اثباتی، بزه های انتسابی به آنها را محرز دانست و با استناد به ماده ۲۶۵ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ با اصلاحات بعدی، حکم قرار جلب به دادرسی برای متهم صادر و اعلام شد.

عامل شکار قوچ وحشی در تفرش محکوم شد

عامل شکار یک قوچ وحشی در تفرش بدون اینکه لاشه شکار از وی‌ کشف شود به ده میلیون تومان جزای نقدی، لغو جواز حمل و مصادره اسلحه شکاری به نفع دولت محکوم شد

رییس اداره محیط زیست شهرستان تفرش در این باره گفت: نیروهای محیط زیست پس از تحقیق و بررسی و با کمک همیاران محلی متوجه شدند شکارچیان پس از شکار یک قوچ وحشی لاشه را به مغازه خود منتقل و سپس پوست کنده و تکه‌تکه کرده‌اند.

علی خسروان اظهار داشت: همچنین تصویری از لاشه شکار در حال خرد کردن به دست نیروهای محیط زیست تفرش رسید و پس از جمع‌آوری اطلاعات و مستندات موضوع را با مقام قضایی مطرح نمودند.

قاضی دادگاه تفرش پس از مشاهده پرونده شخصا به‌همراه نیروهای محیط زیست از محل مغازه مذکور بازدید به‌عمل آوردند.

صاحب مغازه خون و آثار شکار را پاک کرده بود اما در بازرسی از این مکان مقداری موی شکار متعلق به قوچ وحشی کشف شد. همچنین زوایا و مشخصات تصویر به‌دست آمده از پوست کندن قوچ وحشی با زوایا و مشخصات مغازه متهم مطابقت داشته و در بازدید مقامات قضایی این موضوع محرز گردید.

در حین بازدید از محل صاحب مغازه یک قبضه اسلحه شکاری دارای جواز حمل را نیز به مقامات قضایی تحویل داد.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه عمومی تفرش دادگاه با استناد به گزارش و دلایل ارائه شده از سوی اداره حفاظت محیط زیست، گواهی شاهدان عینی و مقایسه تصویر محل پوست کندن شکار با مغازه متهم، بزهکاری وی را محرز و مسلم دانسته و متهم را با استناد به قانون شکار و صید و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی به پرداخت یکصد میلیون ریال جزای نقدی بابت شکار غیرمجاز جانوران وحشی و لغو جواز حمل و مصادره اسلحه متهم به نفع دولت محکوم شد.

با اعتراض وکیل مدافع متهم، پرونده جهت بررسی مجدد به دادگاه تجدید نظر استان مرکزی ارجاع شد و با رد تجدیدنظر خواهی متهم، حکم صادره از دادگاه بدوی را قطعی و لازم الاجرا دانستند.

فرد حیوان آزار در بهشهر که اقدام به بریدن گوش های الاغ کرده بود بازداشت شد

دادستان شهرستان بهشهر از دستگیری عوامل حیوان آزاری در این شهرستان و تشکیل پرونده برای این افراد خبر داد.

به گزارش ایسنا، علی صداقت در این باره اظهار کرد: در پی انتشار فیلمی منزجر کننده از حیوانان آزاری در بهشهر دستور قضایی برای شناسایی عوامل این اقدام صادر شد.

وی افزود: در حال حاضر متهم که اقدام به بریدن گوش‌های الاغ نموده و فردی که از این اقدام فیلمبرداری کرده، دستگیر شده‌اند.

صداقت گفت: متهم اصلی پرونده ۲۸ ساله و دارای سوابق کیفری بوده است.

کشف لاشه یک قلاده خرس قهوه‌ای در ارتفاعات شهرستان دنا

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز کهگیلویه وبویراحمد، رئیس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست این استان گفت: لاشه یک قلاه خرس قهوه‌ای در حوالی باغ‌های کشاورزی پادنا توسط مأموران یگان حفاظت محیط‌زیست کشف شد.

محسن پاکباز افزود: لاشه این خرس قهوه‌ای مربوط به چند روز پیش بوده و به طور کامل متلاشی شده است.

پاکباز عنوان کرد: نزدیک شدن خرس به باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی مردم می‌تواند یکی از دلایل عمده شکار این گونه ارزشمند باشد.

وی ادامه داد: شناسایی عامل یا عاملان شکار این خرس قهوه‌ای در دستور کار قرار گرفته و نتیجه پیگیری‌ها اعلام خواهد شد.

منطقه حفاظت شده دنا یکی از غنی‌ترین مناطق زیستی به لحاظ تنوع گیاهی و جانوری در ایران و دنیا است که در سال  ۲۰۱۰ میلادی از سوی سازمان یونسکو به ثبت رسید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید