خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸, 5th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۶/۱۲ ساعت ۰:۰۹:۲۵

    خانه  > اعدام  >  تایید حکم اعدام یک زندانی در دیوان عالی کشور

تایید حکم اعدام یک زندانی در دیوان عالی کشور

خبرگزاری هرانا – حکم محکومیت یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” توسط شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان گیلان به اعدام محکوم شده بود، در دیوان عالی کشور تایید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه شرق، دیوان عالی کشور حکم اعدام متهم به قتل وکیلی را که مقابل دادگستری لنگرود به قتل رسیده بود، تأیید کرد.

بر اساس این گزارش، حدود ساعت ۱۱ صبح یکشنبه ۳۰ اردیبهشت سال گذشته یک وکیل دادگستری به نام فرزانه پوررجبی هنگام خروج از دادگستری لنگرود هدف شلیک دو گلوله قرار گرفت.

پس از آن، تحقیقات درباره مرد مسلح شروع شد و شاهدان ماجرا گفتند: “به محض خروج زن جوان از ساختمان دادگاه، مردی میان‌سال از خودرویی پیاده شد و در حالی که یک قبضه سلاح شکاری در دست داشت، به این وکیل زن نزدیک شد. بعد هم دو گلوله به او شلیک و با انداختن اسلحه با پای پیاده از محل فرار کرد. پس از انتقال زن جوان به بیمارستان، او بر اثر شدت خونریزی جان باخت. با مرگ این وکیل، به دستور بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب لنگرود، تیمی از مأموران آگاهی تحقیقات خود را برای شناسایی متهم فراری آغاز کردند”.

نخستین بررسی‌ها از خودروی به جامانده از متهم به قتل در محل حادثه، نشان می‌داد مالک خودرو مردی ۴۵ساله و دهیار سابق یکی از روستاهای لنگرود است که در گذشته نیز رابطه‌ای کاری با وکیل کشته‌شده داشته است. با توجه به این یافته‌ها، تجسس‌های پلیس برای به دست آوردن ردی از متهم در دستور کار مأموران قرار گرفت. مأموران پلیس همه مکان‌هایی را که احتمال داده می‌شد مرد فراری در آنجا مخفی شده باشد، تحت مراقبت نامحسوس قرار دادند تا اینکه با گذشت حدود ۹ ساعت از شلیک مرگ‌بار، دریافتند متهم در خانه‌ای روستایی حوالی بخش رحیم‌آباد پنهان شده است. به این ترتیب خانه مدنظر از سوی پلیس تحت محاصره قرار گرفت و متهم از سوی پلیس دستگیر شد. متهم در بازجویی‌ها به قتل خانم وکیل اعتراف کرد و مدعی شد از یک سال قبل او را می‌شناخته و به دلیل اختلاف‌های شخصی و کاری تصمیم به قتل او گرفته است. در پی اعتراف متهم، بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب لنگرود دستور قرار بازداشت او را صادر کرد. به این ترتیب بعد از بازسازی و تشریح صحنه قتل از سوی متهم، رسیدگی‌های قضائی درباره سایر جزئیات این پرونده انجام شد.

پرونده با تکمیل تحقیقات و صدور کیفرخواست برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان گیلان فرستاده شد. در ابتدای جلسه، کیفرخواست علیه متهم خوانده شد و سپس عبدالصمد خرمشاهی، وکیل اولیای‌دم، در جایگاه حاضر شد و دفاعیات خود را مطرح کرد و ادله‌ای را به دادگاه ارائه داد که ثابت می‌کرد ضارب مرد متهم بوده است. او همچنین درخواست اولیای‌دم مبنی بر اعدام را هم مطرح کرد.

در ادامه متهم در جایگاه قرار گرفت. او ادعا کرد هیچ سندی وجود ندارد که نشان دهد او متهم به قتل است. متهم گفت: “من مرتکب قتل نشده‌ام و گفته‌های قبلی‌ام درباره قتل را رد می‌کنم. من مدتی با مقتول ارتباط کاری داشتم و او به خواستگاری من جواب رد داد و بعد هم دیگر با هم ارتباطی نداشتیم”.

در این گزارش آمده است: گفته‌های متهم در حالی بود که شاهدان حاضر در صحنه از جمله یکی از قضات دادگستری لنگرود متهم را مشاهده کرده بود. بعد از گفته‌های متهم و وکیل مدافع او، خرمشاهی یک بار دیگر در جایگاه قرار گرفت و توضیحاتی را ارائه داد. در نهایت قضات وارد شور شدند و رأی بر اعدام صادر شد.

رأی صادره مورد اعتراض متهم و وکیل مدافع او قرار گرفت، اما در نهایت دیوان عالی کشور حکم اعدام را تأیید کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید