خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  تداوم بازداشت ابوالفضل انصاری و روح الله زیبایی، شهروندان بهایی در زندان رجایی شهر

تداوم بازداشت ابوالفضل انصاری و روح الله زیبایی، شهروندان بهایی در زندان رجایی شهر

خبرگزاری هرانا – ابوالفضل انصاری و روح الله زیبایی، دو شهروند بهایی ساکن کرج با گذشت بیش از دو هفته کماکان در بند اطلاعات سپاه زندان رجایی شهر کرج تحت بازداشت و بازجویی هستند. وضعیت نامناسب جسمی و بیماری این دو شهروند بهایی باعث نگرانی خانواده های آنها شده است. این شهروندان در تاریخ ۱۲ مردادماه توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، قرار بازداشت ابوالفضل انصاری و روح الله زیبایی، دو شهروند بهایی طی روزهای گذشته به مدت یک هفته تمدید شده است.

یک منبع مطلع در خصوص وضعیت این شهروندان بهایی به گزارشگر هرانا گفت: قرار بازداشت آقایان انصاری و زیبایی طی روزهای گذشته به مدت یک هفته تمدید شد. همزمان با وجودت تعیین و تودیع قرار وثیقه در دادسرای انقلاب کرج برای آزادی آقای انصاری تاکنون هیچ اقدامی  برای پایان دادن به بازداشت موقت ایشان صورت نگرفته است.

به گفته این منبع مطلع، این دو شهروند بهایی در حال حاضر در سلول های انفرادی اندرزگاه ۸ زندان رجایی شهر کرج موسوم به بازداشتگاه اطلاعات سپاه تحت بازجویی هستند.

این منبع همچنین افزود: آقای انصاری از نارسایی قلبی رنج می برد و قلب ایشان با باطری کار می کند. از همین رو فشارهای روانی و عصبی می تواند عواقب جبران ناپذیری برای سلامتی ایشان به بار بیاورد. همچنین آقای زیبایی به دلیل وجود ترکش‌های بازمانده از دوران جنگ ایران و عراق در بدنش، قطع یکی از پاها و از دست دادن یک کلیه و بخشی از کبد باید به طور مداوم تحت درمان و رسیدگی پزشکی باشد.

روح الله زیبایی، شهروند بهایی ساکن کرج روز شنبه ۱۲ مردادماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. بازداشت این شهروند توسط هفت تن از نیروهای امنیتی و در منزل شخصی وی در باغستان کرج صورت گرفته بود. مامورین پس از بازداشت ضمن تفتیش منزل، تلفن همراه و کامپیوتر شخصی ایشان را نیز ضبط کرده و با خود برده بودند.

گفتنی است منزل روح الله زیبایی پیشتر در دی ماه سال ۸۹ نیز توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش و ضبط وسایل شخصی قرار گرفته و خود نیز احضار شده بود.

ابوالفضل انصاری نیز شنبه شب ۱۲ مردادماه توسط افرادی که با ارائه کارت شناسایی خود را ماموران نیروی انتظامی معرفی کرده بودند،  بازداشت شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید