خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  تداوم اعتصاب غذای ۴ زندانی در زندان ارومیه

تداوم اعتصاب غذای ۴ زندانی در زندان ارومیه

خبرگزاری هرانا – مصطفی سبزی، قادر سلیمی، بشیر پیرماوانه و رحمی تورگوت، چهار تن از زندانیان سیاسی و امنیتی محبوس در زندان ارومیه، که از مدتی پیش جهت استیفای حقوق خود با طرح مطالباتی جداگانه دست به اعتصاب غذا زده بودند، کماکان در اعتصاب به سر می برند. تاکنون هیچ گونه رسیدگی ای از سوی مسئولین زندان و مراجع قضایی به خواسته‌های آنها صورت نگرفته است. وضعیت جسمانی این زندانیان نامناسب گزارش شده و گفته می شود دچار افت فشار خون و کاهش وزن شده اند. بشیر پیرماوانه و رحمی تورگوت از روز دوشنبه ۳۱ تیرماه، و مصطفی سبزی و قادر سلیمی از روز سه شنبه ۱ مردادماه دست به اعتصاب غذا زده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، چهار زندانی محبوس در زندان ارومیه که از مدتی پیش با طرح مطالباتی جداگانه دست به اعتصاب غذا زده بودند، کماکان در اعتصاب به سر می‌برند.

علیرغم این که بیش از ۲۰ روز از اعتصاب غذای مصطفی سبزی، قادر سلیمی، بشیر پیرماوانه و رحمی تورگوت، می گذرد، تاکنون هیچ گونه رسیدگی‌ای از سوی مسئولین زندان و مراجع قضایی به خواسته‌های این زندانیان صورت نگرفته است.

وضعیت جسمانی این زندانیان نامناسب گزارش شده و گفته می‌شود که دچار افت شدید وزن شده‌اند. همچنین برخی از آنها توان راه رفتن را از دست داده‌اند.

همچنین پیشتر گزارش‌هایی مبنی بر اعمال فشار بر این زندانیان برای پایان دادن به اعتصاب غذا منتشر شده بود. بر اساس این گزارشات، مسئولین زندان با احضار این زندانیان و ارائه فرم‌هایی به آنها، از پذیرش مسئولیت در قبال اعتصاب‌شان شانه خالی کرده بودند.

لازم به ذکر است در تاریخ ۳ مردادماه، این زندانیان به بهداری زندان ارومیه منتقل شده و مورد معاینه قرار گرفتند. سپس رییس زندان ارومیه این زندانیان را احضار و با دادن وعده هایی مبنی بر رسیدگی به مطالباتشان، آنان را به پایان اعتصاب غذا ترغیب کرده بود.

“بشیر پیرماوانه” و “رحمی تورگوت” روز دوشنبه ۳۱ تیرماه در اعتراض به مخالفت مسئولین زندان با درخواست های آنان مبنی بر اعزام به مرخصی و آزادی مشروط، و “مصطفی سبزی” و “قادر سلیمی” از روز سه شنبه ۱ مردادماه با طرح مطالبات جداگانه ای مبنی بر استیفای حقوقشان دست به اعتصاب غذا زدند.

مصطفی سبزی در خردادماه سال ۹۳ بازداشت و توسط شعبه یک دادگاه انقلاب از بابت اتهام “عضویت در یکی از گروه های مخالف نظام”  به ۱۵ سال حبس محکوم شد. حکمی که در دیوان عالی کشور نیز تایید شده است. اعتصاب غذای آقای سبزی در اعتراض به مخالفت مسئولین با درخواست انتقال وی به زندان ماکو، محل سکونتش صورت گرفته است. گفتنی است که طی ۲ سال گذشته مکررا با درخواست انتقال وی به زندان ماکو مخالفت شده است.

قادر سلیمی در اعتراض به عدم موافقت با درخواست آزادی مشروط وی و همچنین عدم انتقال به زندان بوکان دست به اعتصاب غذا زده است. این زندانی اهل بوکان در تیرماه سال ۹۶ بازداشت و توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “عضویت در گروه های سلفی” به ۵ سال حبس تعزیری محکوم و این حکم توسط شعبه ۱۳ دادگاه تجدیدنظر نیز عینا تائید شده است.

وی  پیشتر در تاریخ ۱۸ مرداماه سال جاری، در هفدهمین رو اعتصاب غذا در پی ضعف جسمی شدید، افت فشار و قند خون، در حالی که هشیاری‌اش را از دست داده بود، به بهداری زندان منتقل شد.

بشیر پیرماوانه در اعتراض به مخالفت مسئولین زندان با درخواست های مکرر وی مبنی بر اعزام به مرخصی و آزادی مشروط دست به اعتصاب غذا زده است. وی در اسفندماه ۹۴ بازداشت و در بهار سال ۱۳۹۵ توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم به دلیل تسلیم به رای به ۴ سال کاهش پیدا کرد.

دلیل اعتصاب غذای رحمی تورگوت نیز بی توجهی به درخواست آزادی مشروط و عدم تحویل وی به کشورش ترکیه عنوان شده است. وی در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۶ جهت دیدار با تعدادی از اقوام و آشنایان خود در ارومیه بصورت قانونی وارد خاک ایران شده بود که دو روز بعد توسط نیروهای امنیتی در منزل یکی از اقوامش بازداشت شد. این شهروند تبعه ترکیه در بهار همان سال از بابت اتهام “همکاری با یکی از گروه های مخالف نظام” توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ۵ سال حبس محکوم شد. این حکم نهایتاً در شعبه ۱۳ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی عیناً تایید شد.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می زنند. بسیاری از این اعتصاب ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی های بلندمدت بوده است.

هرانا در فروردین ماه سال جاری لیست اسامی ۷۲ تن از زندانیان بند سیاسی زندان ارومیه را منتشر کرده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید