خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  با وعده مساعد مسئولین؛ نیلوفر بیانی و سپیده کاشانی به اعتصاب غذای خود پایان دادند

با وعده مساعد مسئولین؛ نیلوفر بیانی و سپیده کاشانی به اعتصاب غذای خود پایان دادند

خبرگزاری هرانا – نیلوفر بیانی و سپیده کاشانی، دو تن از متهمین پرونده فعالان محیط زیست روز گذشته با وعده مساعد مسئولین به اعتصاب غذای خود پایان دادند. این شهروندان به همراه سه متهم دیگر این پرونده به نامهای هومن جوکار، امیرحسین خالقی و طاهر قدیریان از هفته گذشته دست به اعتصاب غذا زده بودند. متهمین این پرونده مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه، فعالان محیط زیست در ایران هستند که بیش از ۵۶۰ روز گذشته را در بازداشت در زندان اوین به سر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۰ مردادماه ۹۸، نیلوفر بیانی و سپیده کاشانی، دو تن از متهمین پرونده فعالان محیط زیست به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

پایان اعتصاب غذای این فعالین محیط زیست با وعده مساعد مسئولین نسبت به قبول بخشی از خواسته هایشان از جمله برخورداری از حق استفاده از تلفن و ملاقات حضوری صورت گرفته است.

این شهروندان به همراه ۳ متهم دیگر این پرونده به نام های “هومن جوکار، امیرحسین خالقی و طاهر قدیریان” از هفته گذشته در اعتراض به “ادامه بازداشت موقت و غیر قانونی” دست به اعتصاب غذا زده بودند.

تداوم یا پایان اعتصاب غذای آقایان جوکار، خالقی و قدیریان تا لحظه تنظیم این گزارش توسط هرانا قابل تائید نیست.

گفتنی است پس از برگزاری جلسات اول، دوم، سوم،چهارم و پنجم دادگاه این فعالان محیط زیستی در تاریخ ۱۰، ۱۳، ۲۳، ۲۴ و ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی ادامه جلسات دادگاه رسیدگی به این پرونده به سال جاری موکول شده بود. روز سه‌شنبه ۲۵ تیرماه ۹۸، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در ششمین نشست خبری در محل دادگستری کل استان تهران از تفهیم اتهام و آغاز رسیدگی به پرونده موسوم به فعالان محیط زیست بازداشتی خبر داد.

مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه، فعالان محیط زیست در ایران بیش از ۵۶۰ روز گذشته را در بازداشت در بند ۲ الف زندان اوین به سر می‌برند.

در حالی که وزارت اطلاعات به عنوان مرجع قانونی و تخصصی اعلام کرد این افراد را جاسوس نمی‌داند، پافشاری سپاه پاسداران وضعیت پرمخاطره‌ای از لحاظ حقوقی، روحی و جسمی برای متهمان این پرونده ایجاد کرده است.

پس از تغییر در عناوین اتهامی عنوان شده در کیفرخواست صادره، چهار نفر به افساد فی الارض از طریق همکاری با دول متخاصم، سه نفر به اتهام اجتماع و تبانی برای جاسوسی به نفع دول متخاصم و یک نفر بابت اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی (و اتهامات موردی دیگر) متهم شده‌اند.

هرانا پیشتر در گزارشی مفصل به آخرین وضعیت این متهمین در زندان اوین پرداخته بود. در این گزارش اشاره شده بود که برخی از این متهمان از جمله یکی از زنان، به قصد اخذ اعترافات اجباری در ایام بازجویی مورد بدرفتاری و آزار جنسی قرار گرفته است. او تهدید به تجاوز شده و وضعیت بسیار بحرانی را در زندان سپری می‌کند. این زندانیان بعضا بیمار هستند و با شرایط روحی نامناسبی دست و پنجه نرم می‌کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید