خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی پژوهشگر و نویسنده بهایی در کرج

تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی پژوهشگر و نویسنده بهایی در کرج

خبرگزاری هرانا – منزل تورج امینی، پژوهشگر و نویسنده بهایی ساکن کرج روز یکشنبه مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت. مامورین پس از تفتیش منزل تعدادی از لوازم شخصی، کتابها و یادداشت های آقای امینی را نیز با خود بردند. پس از این اقدام توسط مامورین به آقای امینی گفته شده که طی روزهای آتی به اداره اطلاعات کرج احضار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۳ مردادماه ۹۸، منزل تورج امینی، پژوهشگر و نویسنده بهایی ساکن کرج مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت.

مامورین صبح روز یکشنبه پس از مراجعه به منزل این شهروند بهایی ضمن تفتیش محل، بسیاری از لوازم شخصی، کتابهای آکادمیک و یادداشت های آقای امینی را نیز با خود بردند. مامورین در پی این اقدام به آقای امینی گفته اند که طی روزهای آینده به اداره اطلاعات کرج احضار خواهد شد.

گفته می شود این شهروند بهایی پیشتر در اسفندماه سال ۸۶ نیز مدتی در بازداشت نیروهای امنیتی بوده است.

از آثار تورج امینی می توان به کتاب‌های «تعامل اقلیت های مذهبی و انقلاب مشروطیت ایران» و «رستاخیز پنهان: بازگشایی نسبت آیین های بابی و بهائی با جریان روشنفکری ایران» اشاره کرد.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید