خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم نوزدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو

ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم نوزدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو

خبرگزاری هرانا –  روز گذشته نیروهای امنیتی با بستن درهای ورودی امامزاده طاهر کرج از حضور شهروندانی که برای برگزاری نوزدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو شاعر معروف ایرانی گرد هم آمده بودند ممانعت کردند. اعمال این محدودیت ها و جلوگیری از حضور علاقمندان به این شاعر بر سر مزار او در سالهای اخیر مسبوق به سابقه است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از کانون نویسندگان ایران، روز گذشته چهارشنبه ۲ مردادماه ۱۳۹۸، نیروهای امنیتی با حضور در گورستان امامزاده طاهر کرج و بستن درهای گورستان این امامزاده مانع از برگزاری مراسم بزرگداشت نوزدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو شدند.

دسته‌ای از شهروندان بر اساس برنامه‌ای خودجوش همزمان با سالروز درگذشت این شاعر قصد داشتند با حضور بر سر مزار او،  تقدیم گل و قرائت اشعارش به روال معمول بزرگداشتی برپا کنند. اما چند ساعت پیش از آن که دوست‌داران شاملو بر مزار او گرد آیند ماموران امنیتی و انتظامی درهای گورستان را بستند و بر درگاه‌ها ایستادند تا از حضور افراد بر مزار شاملو جلوگیری کنند. این ماموران به همین نیز بسنده نکردند و جمعیت را که کم‌کم بر تعداد آن افزوده  می‌شد وادار کردند تا از گورستان دور شوند.

در این گزارش آمده است که عکس گرفتن و فیلمبرداری برای شرکت‌کنندگان ممنوع بوده است اما چندین مامور لحظه به لحظه از اتفاق‌ها و حاضران عکس و فیلم می‌گرفتند که هم ابزاری برای ایجاد هراس باشد و هم امکانی برای شناسایی.

احمد شاملو، شاعر، نویسنده، روزنامه‌نگار و مترجم ایرانی که در سال ۱۳۰۴ در تهران به دنیا آمده بود، روز دوم مرداد ۱۳۷۹ پس از مدت‌ها بیماری درگذشت.

شعرهای او که در ابتدا به سبک نیمایی سرود شده بود بعدها راه خود را پیدا کرد و پایه‌گذار سبکی از شعر نو شد که به “شعر سپید” یا “شعر شاملویی” موسوم شد.

لازم به ذکر است پیشتر در سال های ۹۶ و ۹۷ نیز هرانا طی گزارشی از ممانعت از برگزاری سالگرد درگذشت احمد شاملو خبر داده بود. در چهار سال اخیر که بستن درها و ممنوعیت ورود اعضای کانون و دوست‌داران شاملو را بر فشارها و ممنوعیت‌های سابق افزوده‌اند نخستین بار بود که در این مراسم کسی بازداشت نشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید