خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  دستگیری ۲۱۸ شکارچی متخلف در استان خراسان رضوی

دستگیری ۲۱۸ شکارچی متخلف در استان خراسان رضوی

خبرگزاری هرانا – ۲۱۸ شکارچی متخلف در در استان خراسان رضوی در سه ماهه اول سال جاری توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست، بازداشت و با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، امروز چهارشنبه ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸، تورج همتی مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، از دستگیری ۲۱۸ شکارچی متخلف طی سه ماهه ابتدایی سال جاری در این استان خبر داد.

تورج همتی گفت: “طی سه ماه گذشته، ۲۱۸ شکارچی متخلف از سوی مأموران یگان حفاظت محیط زیست استان در عرصه‌های طبیعی دستگیر و اعمال قانون شده‌اند و مبلغ ۶.۵ میلیارد ریال از سوی این افراد به محیط زیست استان خسارت وارد شده است.در این راستا ۱۸۰ پرونده تخلف شکار و صید در حوزه‌های قضائی استان طی سه ماهه اخیر تشکیل شده و به طور میانگین هر روز دو پرونده تخلف در مراجع قضائی استان باز و پیگیری شده است”.

وی ادامه داد: “۳۰ قبضه اسلحه شکاری که ۹ قبضه آن اسلحه قاچاق و فاقد مجوز بوده است و بیش از ۳۹۰ عدد انواع فشنگ کشف و توقیف شده است”.

آقای همتی افزود”:این شکارچیان متخلف ۳۹ راس پستاندار وحشی را طی سه ماهه اخیر از چرخه حیات حذف کرده‌اند که مشتمل بر لاشه و اجزا ۳۰ رأس قوچ و میش وحشی، ۳ رأس کل و بز و ۳ قلاده گراز بوده‌اند”.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی همچنین به دیگر اقدامات انجام شده در این مدت اشاره می کند و می گوید: “از ۷۴ مورد انواع آلودگی‌های زیست محیطی پیشگیری شده و رفع آلودگی ۱۲۰ واحد آلاینده و پیگیری اخطاریه های صادره نیز توسط مامورین یگان حفاظت انجام شده است. پیگیری قانونی برای معرفی مالکان دام‌های سبک منجر به خروج قریب ۳ هزار و ۹۰۰ رأس دام که به طور غیر مجاز در مناطق چهار گانه محیط زیست چرای غیر مجاز داشتند شده و نیز آموزش بیش از هزار و ۸۰۰ دانش آموز در قالب طرح “یک ساعت با محیط بان” در مدارس روستاهای استان انجام شده است”.

در خصوص پیشگیری از شکار و صید نیز ۷ شکارچی غیر مجاز پیش از اقدام به شکار در منطقه دستگیر و به جرم شروع به شکار به مراجع قضائی معرفی شده‌اند و علاوه بر آن ۱۱ مورد پرونده تخلف در خصوص متجاوزین به طبیعت به جرم بوته کنی، برداشت شن و تخریب خاک در مراجع قضایی تشکیل شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید