خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, زندانیان  >  آخرین وضعیت پرونده حامد آیینه وند، فعال سیاسی محبوس در زندان اوین

آخرین وضعیت پرونده حامد آیینه وند، فعال سیاسی محبوس در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – وکیل مدافع حامد آئینه وند، فعال سیاسی و روزنامه نگار محبوس در زندان اوین با اشاره به دستور اخیر قوه قضاییه مبنی بر عدم ضرورت برگزاری جلسه‌ی دادگاه تجدیدنظر و در نتیجه‌ی آن عدم برگزاری رسمی این مرحله از دادگاه پرونده‌ی آقای آیینه‌وند طبق رویه‌ی سابق گفت که جلسه به مفهوم اخص کلمه آنچنان که ما این فرصت را داشته باشیم که درباره‌ی جزییات بحث کنیم و دفاع کنیم فراهم نشد. حامد آیینه وند در تیرماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و نهایتا توسط دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از انصاف نیوز، امروز سه شنبه ۱۸ تیرماه ۱۳۹۸، حسین بیات وکیل مدافع حامد آیینه‌ وند، روزنامه‌ نگار محبوس در زندان اوین، از عدم برگزاری رسمی دادگاه تجدید نظر موکلش خبر داد.

حسین بیات گفت: “امروز ما ساعت ۸ و ۳۰ جلسه‌ی دادگاه داشتیم. من دیروز برای مطالعه‌ ی پرونده و حسب وظیفه‌ ی حرفه‌ ای بررسی آخرین وضعیت این پرونده به دادسرا مراجعه کردم. به من اعلام کردند که بر اساس استیذان ریاست قوه قضاییه که از مقام رهبری گرفته‌ اند، تشکیل جلسات دادرسی در پرونده‌های سیاسی در مرحله‌ تجدیدنظر ضرورت ندارد و جلسه‌ دادگاه تشکیل نخواهد شد”.

آقای بیات ادامه داد: “ما از این بابت متاثر بودیم منتها امروز حسب وظیفه به دادگاه انقلاب آمدم و آقای آیینه‌وند نیز پشت در دادگاه حضور داشتند. بعد از تقریبا یک ساعت و نیم معطلی داخل رفتیم. جلسه به مفهوم اخص کلمه آنچنان که ما این فرصت را داشته باشیم که درباره جزییات بحث کنیم و دفاع کنیم فراهم نشد، اما مستشار شعبه جناب آقای دکتر بابایی باتوجه به اوضاع و احوال پرونده شفاها ابراز کردند که امیدوارند در پرونده‌ی آقای آیینه‌ وند تجدیدنظر شود و در حکم ایشان تخفیف قائل شوند. اما اینکه این مطلب عملیاتی خواهد شد و در رای خواهیم دید بنده اطلاعی ندارم”.

این وکیل دادگستری افزود: “آقای آیینه وند در جلسه‌ دادگاه بدوی به اعتبار یا بهانه‌ی آنکه وکیلشان قرارداد مالی تنظیم نکرده‌اند از استفاده از خدمات وکیل دادگستری در دادگاه بدوی محروم ماندند و بدون حضور وکیلشان از خودشان دفاع کردند که این یک نقص عمده است و قابل قبول نیست. نکته‌ی دوم اینکه ایشان از همان ابتدا و اوایل برج چهار سال گذشته که بازداشت شدند، تنها پنج روز در انفرادی بودند و بلافاصله پس از پایان تحقیقات، ایشان به بند عمومی زندان اوین معرفی شدند و از آن تاریخ به راحتی با من و بستگانشان به راحتی ملاقات حضوری و تماس تلفنی داشتند. به این ترتیب تداوم بازداشت موقت‌ وی به‎نظرم مبنای قانونی نداشت و ما بار ها به همین ترتیب تقاضا کردیم و خودشان هم تقاضا کردند. به هرحال با این تقاضا موافقت نشد، علیرغم اینکه بارها مراجعه می‌کردیم و تقاضا می‌کریم شعبه‌ی بدوی مدام بهانه می‌آوردند که نه به ما ربطی ندارد و دادگاه تجدیدنظر هم می‌گفتند شما باید در مرحله‌ بدوی این تقاضا را میکردید. این هم یک نقیصه‌ ای بود که وجود داشت. امروز اما آقای بابایی مستشار شعبه با نظر و قول مساعدت و برخورد ملایم واکنش نشان دادند و ما هم موافقیم این اتفاق بیافتد و به زودی شاهد آزادی آقای آیینه‌ وند باشیم”.

لازم به ذکر است پیشتر وکیل مدافع حامد آئینه وند از تعیین زمان برگزاری دادگاه تجدیدنظر وی در تاریخ ۱۸ تیرماه و در شعبه‌ی ۳۶ تجدیدنظر خبر داده و ضمن غیرعادلانه خواندن فرآیند دادرسی موکلش، از عدم تبدیل قرار بازداشت وی به قرار وثیقه، به عنوان امری غیرقانونی یاد کرد.

حامد آئئینه‌وند که هم‌اکنون در بند عمومی زندان اوین نگهداری می‌شود در تاریخ هفتم تیرماه ۹۷ توسط نیروهای اطلاعات سپاه در تهران بازداشت و نهایتا در دیماه همان سال از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

وی از زمان بازداشت تا پیش از انتقال به بند عمومی مدت ۴۴ روز را در سلول انفرادی زندان اوین سپری کرده بود.

حامد آئینه وند فعال سیاسی، روزنامه نگار و دانشجوی دکترای روابط بین الملل واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی است. وی همچنین نامزد رد صلاحیت شده انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابی تویسرکان نیز بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید