خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی و ۱۰۰هزار کارگر تولیدی در کشور

معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی و ۱۰۰هزار کارگر تولیدی در کشور

خبرگزاری هرانا – ۳۰ کارگر شاغل در کارخانه آب معدنی داماش واقع در شهرستان رودبار از ۳ ماه معوقات مزدی خود خبر دادند. همچنین شماری از کارگران نگهداری خطوط و ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه زاگرس از دو ماه  مطالبات مزدی و بیمه‌ای‌ خود خبر دادند. بنا به خبری دیگر یک کارشناس اقتصادی از مطالبات معوق ۱۰۰ هزار کارگر کارخانه‌های تولیدی کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، نزدیک به ۳۰ کارگر شاغل در کارخانه آب معدنی داماش واقع در شهرستان رودبار ۳ ماه معوقات مزدی طلبکارند.

جمعی از کارگران کارخانه آب معدنی داماش ، با اشاره به معوقات مزدی خود گفتند: “نزدیک به ۳۰ کارگر هستیم که در کارخانه آب معدنی داماش کار می‌کنیم اما در حال حاضر بابت سه ماه مطالبات مزدی طلبکاریم”.

به گفته یکی از کارگران، دلیل پرداخت نشدن معوقات مزدی او و همکارانش؛ کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی عنوان شده است.

طبق اظهارات این کارگر، در گذشته حدود ۱۴۰ کارگر در این کارخانه مشغول به کار بوده‌اند اما امروز تعداد آنها به حدود ۳۰ نفر رسیده است.

او در خصوص وضعیت تولید در کارخانه آب معدنی داماش، گفت: “در حال حاضر شرکت آب معدنی داماش با تمام ظرفیت نیروی انسانی تولید ندارد به طوریکه کارگران این کارخانه به صورت تک شیفت مشغول کارند”.

وی افزود: “از دیگر مشکلات کارگران آب معدنی داماش پرداخت نشدن حق بیمه تامین اجتماعی است”.

به گفته وی، حدود یک الی دو ماه حق بیمه برخی کارگران آب معدنی داماش طبق استعلامی که از اداره تامین اجتماعی شهرستان رودبار گرفته‌ایم، پرداخت نشده است.

این کارگر در بخش پایانی سخنان خود گفت: “از مسئولان محلی و کشوری انتظار می‌رود با حساسیت بیشتری وضعیت این شرکت را مورد نظر داشته و با اقدامات پیشگیرانه از تعطیلی دوباره آن جلوگیری کنند تا این شرکت به سرنوشتی مشابه سابق دچار نشود”.

محمد حیدری (سرپرست اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان رودبار) ضمن تایید سه ماه معوقات مزدی کارگران آب معدنی داماش گفت: “معوقات مزدی مربوط به سه ماهه سال جاری است”.

او با بیان اینکه طبق گزارش کارگران این کارخانه تولید در این واحد تولیدی به حداقل رسیده است، افزود: “پیگیر مطالبات کارگران و وضعیت کارخانه هستیم که به محض رسیدن به نتیجه قابل توجه آن را اعلام خواهیم کرد”.

معوقات مزدی ۱۰۰هزار کارگر تولیدی

به گزارش ایسنا، یک کارشناس اقتصادی از مطالبات معوق ۱۰۰ هزار کارگر کارخانه‌های تولیدی کشور خبر داد.

حمید نجف بر ضرورت حمایت از بنگاه‌های تولیدی و کارگران آن تاکید کرد و گفت: “در سالی که به نام رونق تولید نام گرفته باید حمایت بیشتری از بنگاه‌های تولیدی که دچار مشکل شده‌اند شاهد باشیم و نیروهای کار این بنگاه‌ها را فراموش نکنیم”.

وی ادامه داد: “اواخر سال گذشته جمعی از فعالان کارگری در قالب پیشنهادی از وزارت کار خواستند تا بنگاه‌های راکد و مشکل دار تولیدی را که ماه‌ها است نتوانسته‌اند حقوق کارگران خود را بپردازند مورد شناسایی و حمایت قرار دهد”.

این کارشناس اقتصادی افزود: “بر اساس برآورد آنها بیش از ۱۰۰ هزار کارگر در بخش‌های مختلف صنعت به ویژه بخش خصوصی و تولیدی هستند که سه تا ۹ ماه است حقوق نگرفته و با مطالبات معوق روبه‌رو هستند. در این پیشنهاد از دولت خواسته شده که مبلغی را به عنوان قرض در اختیار این بنگاه‌ها بگذارد تا با پرداخت قسمتی از حقوق و دستمزد، کارگران به لحاظ معیشتی بیش از این در مضیقه نمانند”.

نجف گفت: “ظاهراً وزارت کار این پیشنهاد را در هیأت دولت مطرح کرده و مورد موافقت و تأیید سازمان برنامه و بودجه هم قرار گرفته است اما متأسفانه این پیشنهاد در حد تأیید باقی ماند و مشخص نشد به کجا رسید؛ چرا که تاکنون اقدامی در حمایت از بنگاه‌های تولیدی مذکور و کمک به کارگران آن صورت نگرفته است؛ در حالی که اگر دولت از محل بودجه عمومی خود مبلغی را در اختیار کارخانه‌های تولیدی بگذارد، بخشی از دستمزد کارگران و نیروهای کار آنها پوشش داده می‌شود”.

به گفته وی، برای حمایت از این بنگاه‌ها فعالان کارگری حدود ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیشنهاد کرده‌اند که این مبلغ تنها بخشی از مطالبات معوق کارگران را شامل می‌شود و دولت می‌تواند در سال رونق تولید با تخصیص آن ولو به شکل قرض، جمعی از خانوارهای کارگری را از گرفتاری و مشکلات معیشتی برهاند.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: همانطور که دولت برای پرداخت خسارت مؤسسات اعتباری ۳۵ هزار میلیارد تومان از محل بودجه عمومی کشور اختصاص می‌دهد، برای بنگاه‌های تولیدی هم این حمایت را قائل شود و صیانت از کارگران این کارخانه را در دستور کار قرار بدهد.

معوقات مزدی کارگران نگهداری خطوط و ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه زاگرس

به گزارش ایلنا، شماری از کارگران نگهداری خطوط و ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه زاگرس از دو ماه  مطالبات مزدی و بیمه‌ای‌ خود خبر دادند.

منابع کارگری در راه‌آهن اندیمشک گفتند: “گروهی از کارگران نگهداری از خطوط راه‌آهن ناحیه زاگرس  (از منطقه ریلی شوش تا تنگ هفت) که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری مشغول کارند، به تاخیر در دریافت مطالبات مزدی خود اعتراض کردند”.

به ادعای این کارگران؛ “پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای‌ آنها دو ماه به تاخیر افتاده و درخواست آنها، تسریع در پرداخت حداقل بخشی از معوقات مزدی و بیمه‌ای است. آنها از عملکرد بخش خصوصی نیز رضایت ندارند”.

به ادعای این کارگران، مشکلات‌ کارگران خطوط ابنیه فنی از ۴ تا ۵ سال قبل زمانی آغاز شد که این بخش زیر بنایی راه‌آهن به بخش خصوصی واگذار شد و آنها از آن زمان تاکنون با مشکلات مختلفی روبه‌رو هستند و طی این مدت به دلیل بی‌توجهی مسئولان نه تنها وعده‌ها هنوز بی‌عمل مانده که بر مشکلات افزوده نیز شده است.

 این گروه از کارگران اظهار داشتند: “بخش‌های زیربنایی همچون امور تعمیر و نگهداری راه‌آهن قابل واگذاری نیستند و اساسا باید منابع  مالی نگهداری از آن از بودجه جاری راه آهن تامین شود”.

این کارگران که در خطوط ریلی راه‌آهن ناحیه زاگرس به عنوان نگهدارنده و تعمیرات مشغول کارند، اظهار داشتند: “چند سالی هست که وضعیت شغلی و پرداخت مطالبات مزدی مشخصی نداریم”.

کارگران خطوط ابنیه راه‌آهن زاگرس در خاتمه  یادآور شدند: هفته گذشته نیز به دلیل بی‌توجهی‌ مدیریت کارفرما نسبت به مشکلاتمان، اعتراضی مشابهی را انجام دادیم.

از قرار معلوم، اعتراض کارگران خطوط ریلی ناحیه زاگرس تاخیر در حرکت قطار اندیمشک به تهران را در پی داشته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید