خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, زنان, کودکان  >  شکایت از روزنامه نگاری که ماجرای ازدواج دختربچه ۱۰ ساله را علنی کرد

شکایت از روزنامه نگاری که ماجرای ازدواج دختربچه ۱۰ ساله را علنی کرد

خبرگزاری هرانا – سردفتر دفترخانه ای که در سیرجان اقدام به ثبت ازدواج یک دختر ۱۰  کرده بود، از بتول هاشمی، صاحب امتیاز نشریه “سخن تازه” که برای اولین بار این موضوع را علنی کرد، شکایت کرده است. احضاریه خانم هاشمی روز گذشته به دفتر این نشریه ارسال شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تابناک، احضاریه بتول هاشمی مبنی بر شکایت سردفتر دفترخانه‌ای در سیرجان، صبح روز پنجشنبه ۱۲ تیرماه ۱۳۹۸، به دفتر نشریه سخن تازه ارسال شده است.

لازم به یادآوری است که با انتشار خبر ثبت ازدواج یک دختربچه ۱۰ ساله با پسری ۲۳ ساله توسط نشریه سخن تازه، دادستانی و فرمانداری شهرستان سیرجان در این موضوع مداخله کرده و مانع از ثبت رسمی این ازدواج شده بودند.

فاطمه ذوالقدر عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نیز درباره این موضوع، گفته بود: “ازدواج دختر زیر ۱۳ سال صرفا نیازمند اجازه پدر ندارد بلکه باید دادگاه و دادستانی به این موضوع ورود کرده و و باید احراز شرایط شود. ازدواج دختر بچه باید از نظر بلوغ عقلی و جسمی توسط پزشکی قانونی تایید شود و دفتر ثبت ازدواج به شرط اجازه دادگاه باید صیغه عقد را بخواند”.

لازم به یادآوری است که مدتی پیش علی کاظمی، مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه با اشاره به ازدواج ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار کودک در یک سال، گفت که این‌ها به طور رسمی ازدواج کرده‌اند، اما مشکل عمده ما افرادی هستند که خارج از فرآیند رسمی ازدواج می‌کنند. از سوی دیگر ازدواج مردان سن بالا با دختران کم سن و سال کودک آزاری محسوب می‌شود. دی ماه امسال کمیسیون حقوقی قضایی مجلس طرح ممنوعیت کودک-همسری را رد کرد. علاوه بر صدمات شدید جسمی و روحی یکی دیگر از عواقب ازدواج کودکان مواجه شدن با پدیده طلاق در این سنین است.

ازدواج کودکان یا کودک همسری در ایران در سال‌های اخیر روز به افزایش است. فعالان حقوق کودک می‌گویند این پدیده در آینده بر سلامت خانواده‌ها تاثیر منفی خواهد گذاشت.

آمار بالای ازدواج کودکانی که پیش از رسیدن به بلوغ فکری و ذهنی ازدواج می‌کنند از گستردگی این پدیده در ایران حکایت دارد. سن ازدواج در ایران بر مبنای “بلوغ جنسی” تعیین شده در حالی که به گفته کارشناسان، بلوغ جنسی تنها بخشی از ابعاد بلوغ  کامل انسان است. رشد، آگاهی، آموزش و آزادی در انتخاب، اساسی‌ترین و انسانی‌ترین شروط برای تشکیل خانواده است.

آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از کودک همسری ضربات جبران‌ناپذیری را بر روی زندگی دختران به‌ویژه بارداری‌های زیر ۱۸ سال، مرگ‌ومیر مادران، افسردگی، و بعضا اقدام به خودکشی در کنار آسیب‌هایی مانند طلاق بازماندن از تحصیل و پایداری چرخه فقر فرهنگی و اقتصادی است.

بر اساس آمار منتشر شده بالغ بر ۹۵ هزار مورد طلاق زنان زیر ۱۹ سال در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۴ ثبت شده که حدود ۵ هزار و ۷۶۰ مورد از این طلاق‌ها مربوط به ازدواج‌هایی است که سن زوجین کمتر از ۱۵ سال است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید