خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  نازنین زاغری به اعتصاب غذای خود پایان داد

نازنین زاغری به اعتصاب غذای خود پایان داد

خبرگزاری هرانا – نازنین زاغری، زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین پس از دو هفته به اعتصاب غذای خود پایان داد. ریچارد رتکلیف، همسر وی که خود نیز با چادر زدن در مقابل سفارت ایران در لندن دست به اعتصاب غذا زده بود، به این اعتصاب پایان داد. خانم زاغری از تاریخ ۲۵ خرداد در اعتراض به بازداشت ناعادلانه خود دست به اعتصاب غذا زده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از بی بی سی، امروز شنبه ۸ تیرماه ۱۳۹۸، ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری از پایان اعتصاب غذای خانم زاغری پس از ۱۴ روز خبر داد.

ریچزارد رتکلیف با اعلام این خبر گفت که با شنیدن آن “آسوده شده است”.

آقای رتکلیف، که خود در مقابل سفارت ایران در لندن چادر زده و اعتصاب غذا کرده بود، گفت به اعتصاب غذایش پایان می‌دهد.

نازنین زاغری از روز شنبه ۲۵ خردادماه در اعتراض به بازداشت ناعادلانه خود دست به اعتصاب غذا زده بود. همزمان با اعتصاب غذای این زندانی سیاسی، ریچارد رتکلیف، همسر وی نیز با چادر زدن در مقابل سفارت ایران در لندن اعتصاب غذای خود را شروع کرده بود.

محمود بهزادی راد، وکیل مدافع نازنین زاغری روز پنجشتبه ۶ تیرماه در ارتباط با آخرین وضعیت موکل خود گفته بود: “وزن موکلم کم شده و فشار خونش هم بر روی عدد ۹ روی ۶ بوده است. امیدواریم این وضعیت زودتر خاتمه پیدا کند و باتوجه به شرایط روحی و جسمی‌اش وضعیت خوبی ندارد”.

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر محبوس در زندان اوین نیز روز چهارشنبه با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به همسر نازنین زاغری از اعتصاب غذای وی حمایت کرده بود.

لازم به ذکر است نازنین زاغری رتکلیف فروردین سال ۹۵ هنگام بازگشت به بریتانیا در فرودگاه تهران بازداشت و به کرمان منتقل شد. سپاه کرمان در اطلاعیه‌ای او را به مشارکت در “براندازی نرم” و همکاری با “موسسات معاند” متهم کرد. وی در شهریورماه ۹۵ در دادگاهی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به پنج سال زندان محکوم شد. خانم زاغری روز یکشنبه ۱۶ مهر (۸ اکتبر) ۱۳۹۶، به دادسرای اوین منتقل و در آنجا به او گفته شده که سپاه پاسداران سه اتهام جدید علیه او مطرح کرده است. این اتهام‌ها شامل عضویت در سازمان‌هایی است که “برای براندازی نظام” تلاش می‌کنند. دریافت پول از موسسه‌های رویترز و بی‌بی‌سی و شرکت در تظاهراتی در مقابل سفارت ایران در لندن اتهام‌های دیگری است که به خانم زاغری زده شده است. گزارش شده که قاضی تحقیق، اتهام‌های اول و سوم را به خانم زاغری تفهیم کرده و او هر دوی آنها را رد کرده است. او در حال حاضر در زندان اوین دوران حبس خود را می‌گذراند. نازنین زاغری با بخش آموزشی و خیریه بنیاد رویترز همکاری داشت و در گذشته مدتی در بخش اداری نهاد خیریه بخش جهانی بی‌بی‌سی کار می‌کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید