خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  تناقض تبعیض مذهبی؛ آزادی یک زندانی محکوم به حبس به دلیل حفظ قرآن

تناقض تبعیض مذهبی؛ آزادی یک زندانی محکوم به حبس به دلیل حفظ قرآن

خبرگزاری هرانا – یک زندانی محکوم به حبس پس از حفظ بخشی از قرآن، مشمول عفو قرار گرفت و از زندان آزاد شد. استفاده از باورها و امتیازاتی که زندانیان به دلایل مذهبی بدست می آورند اتخاذ رویه ای تبعیض آمیز است در مقایسه با زندانیانی که مذهبی نیستند یا پیرو دین دیگری هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، طی روزهای گذشته یک متهم محکوم به حبس بخاطر حفظ بخشی از قرآن، از بابت ۱۱ ماه محکومیت باقی مانده اش، مشمول حبس قرار گرفت و از زندان آزاد شد.

در این گزارش در خصوص جزئیات پرونده محکوم عفو شده، آمده است که، نام وی “سیامک” و مستندساز، شریک جرم یک فقره آدم ربایی بوده است. آدم ربایی مردی میانسال و ثروتمند، که با طرح برادرزاده گروگان و دو شخص دیگر صبح روز شنبه چهارم شهریور سال ۹۶ صورت گرفته بود، اما بخاطر نرسیدن آدم رباها به هدف خود مبنی بر کسب پول از گروگان، وی را در یکی از خیابانهای تهران رها کرده بودند. بعد از مدتی آدم ربای اصلی که برادرزاده گروگان نیز بوده است به پلیس مراجعه کرده، به عمل آدم ربایی اعتراف می کند. با اعتراف وی، دو همدستش که یکی از آنها مستندساز بود بازداشت شدند. در مراحل اولیه تحقیقات گروگان میانسال به دادسرای جنایی تهران مراجعه کرد و هر سه متهم این پرونده را بخشید. با گذشت مرد حجره دار، پرونده به دادگاه ارجاع شد تا سه متهم از جنبه عمومی جرم محاکمه شوند. این متهمان هر سه به حبس متهم شدند.

درحالی که متهمان این پرونده در زندان دوران محکومیتشان را می گذراندند، مرد مستندساز متوجه می شود که در زندان حسن اخلاق، گذراندن بیش از نیمی از دوران محکومیت و همچنین حفظ قرآن باعث عفو خواهد شد. بدین ترتیب وی تلاش خود را بر روی حفظ قرآن متمرکز و با حفظ جزء سی آن، مشمول عفو قرار گرفت و ۱۱ ماه باقیمانده حبسش را بخشیدند.

استفاده از باورها و امتیازاتی که زندانیان به دلایل مذهبی بدست می آورند اتخاذ رویه ای تبعیض آمیز است در مقایسه با زندانیانی که مذهبی نیستند یا پیرو دین دیگری هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید