خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  مرتضی نظری سدهی از زندان اوین آزاد شد

مرتضی نظری سدهی از زندان اوین آزاد شد

خبرگزاری هرانا – مرتضی نظری سدهی، زندانی سیاسی دیروز شنبه ۱۳ اردیبهشت با اعمال بخشنامه جدید رئیس قوه قضاییه از زندان اوین آزاد شد. این آزادی زودهنگام به مناسبت عید نوروز و تحت عنوان عفو به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز و با توجه به بحران شیوع ویروس کرونا در کشور صورت گرفته است. زندانیان سیاسی که بیش از ۵ سال محکومیت دارند شامل این عفو نمی‌شوند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹، مرتضی نظری سدهی، زندانی سیاسی با اعمال بخشنامه جدید رئیس قوه قضاییه از زندان اوین آزاد شد.

مرتضی نظری سدهی به همراه همسرش زهرا سراجی در تاریخ ۱۹بهمن ۹۶ بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. خانم زارع سراجی علی‌رغم پایان یافتن مراحل بازجویی در تاریخ ۷ اسفندماه همان سال، تا پایان فروردین ۹۷ در سلول انفرادی بسر برد و نهایتا به بند زنان زندان اوین منتقل شد. وی سرانجام با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان زمان دادرسی از بند زنان زندان اوین آزاد شده بود.

جلسه رسیدگی به اتهامات مرتضی نظری سدهی به همراه ۳ تن دیگر از متهمان این پرونده ازجمله همسرش زهرا سراجی برگزار شد. براساس حکم صادره توسط دادگاه انقلاب بهارستان مرتضی نظری سدهی به اتهامات “تشکیل گروه غیرقانونی، نشر اکاذیب در فضای مجازی و تبلیغ علیه نظام” مجموعا به ۱۳ سال حبس تعزیری، ۲ سال تبعید و جزای نقدی و زهرا زارع سراجی از بابت همین اتهامات به ۸ سال حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی محکوم شد. دو تن دیگر از هم پرونده‌ای های ایشان به نام “حمید کبیرمهر” و “علی بازآزرده” نیز با اتهامات مشابه به ۱۳ سال حبس تعزیری و تبعید محکوم شده بودند.

نهایتا در بهمن ماه سال ۹۷ محکومیت آقای نظری سدهی و سایر متهمان پرونده توسط دادگاه تجدید نظر استان تهران  به ۲ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.

آقای نظری سدهی پیشتر در پرونده‌ای دیگر توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه به اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام” به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. پس از تجمیع احکام این دو پرونده محکومیت وی به ۵ سال حبس تعزیری کاهش یافت.

این آزادی زودهنگام به مناسبت عید نوروز و تحت عنوان عفو به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز و با توجه به بحران شیوع ویروس کرونا در کشور صورت گرفته است. پیشتر رئیس قوه قضاییه طی نامه ای خطاب به آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، علاوه بر مناسبت فرا رسیدن عید نوروز با اشاره به بحران شیوع ویروس کرونا، خواهان اعطای «عفو» به بخشی از زندانیان کشور، شده بود که این درخواست با موافقت آقای خامنه ای اجابت شد. زندانیان سیاسی که بیش از ۵ سال محکومیت دارند شامل این عفو نمی‌شوند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید