خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۲/۱۴ ساعت ۲۰:۴۳:۴۱

    خانه  > زندانیان  >  قتل بهمن کونانی در زندان، ناآرامی و تداوم اعتصاب غذای دهها تن از زندانیان زندان رجایی شهر

قتل بهمن کونانی در زندان، ناآرامی و تداوم اعتصاب غذای دهها تن از زندانیان زندان رجایی شهر

خبرگزاری هرانا  – طی روزهای گذشته بند ۳ زندان رجایی شهر کرج به دلیل آزار و اذیت سیستماتیک از سوی مدیر بند و همچنین سوء مدیریت، شاهد تنشهایی بود که به اعتصاب غذای جمعی زندانیان منجر شد. در جنین فضای ملتهبی در بند ۱ سالن ۳ بر اثر یک درگیری با وجود حضور گارد زندان یک زندانی به نام بهمن کونانی به قتل رسید.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از  سازمان حقوق بشر ایران، روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، در پی یک درگیری جمعی در سالن ۳ بند ۱ زندان رجایی شهر کرج که در حضور گارد زندان روی داد، یک زندانی به نام بهمن کونانی جان خود را از دست داد. در پی این درگیری جمعی ۲۵ زندانی به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

بر اساس این گزارش، مقتول بهمن کونانی نام داشت که به اتهام سرقت مسلحانه بازداشت و به حبس ابد محکوم شده بود. سه تن از برادران وی سال ۱۳۹۱ با همین اتهام در تهران اعدام شده بودند.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “درگیری کاملا فرمایشی بود و به دستور مسئولان بهمن را جلوی چشم نیروهای گارد کشتند و انتقال به انفرادی هم کاملا نمایشی است. اخیرا شیوه‌ای مرسوم شده که زندانیان در سلول انفرادی باید دستبند و پابند باشند، ولی در بین این ۲۵ نفر کمتر کسی دستبند و پابند هستند و آنها هم که دستبند و پابند هستند از دوستان بهمن هستند”.

همچنین بند ۳ زندان رجایی شهر کرج طی هفته‌های گذشته شاهد نا آرامی‌های زیادی بود که زندانیان دلیل آن را آزار و اذیت سیستماتیک و سوء مدیریت عنوان می‌کنند. این نا آرامی‌ها منجر شد از تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه یک اعتصاب غذای جمعی در سالن ۹ بند ۳ شروع شود که هنوز هم ادامه دارد. در طی این اعتصاب غذا نزدیک ۸۰ زندانی از پذیرفتن غذا امتناع کردند.

یک منبع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “رییس اندرزگاه نامه زندانیان به مراجع قضایی را قبول نمی‌کند، به فروشگاه می‌گوید برایشان وسایل نیاور، اینها هار می‌شوند. حتی نامه مرخصی یا درخواست دریافت لباس از خانواده را هم قبول نمی‌کند. ما قبلا هم یکبار اعتصاب غذا کردیم و رییس زندان آمد و ما گفتیم این رییس اندرزگاه آدم سالمی نیست و زندانیان را اذیت می‌کند. رییس زندان قول داد شرایط را درست کند و ما اعتصاب غذای خود را شکستیم ولی چیزی تغییر نکرد. ما به تمام ادارات بازرسی زنگ زدیم و شکایت کردیم تا اینکه رییس اندرزگاه آقای احمدی، ۹ اردیبهشت آمد در سالن ما و در مقابل دوربین‌های سالن که در اداره مرکزی سازمان زندان‌ها هم مونیتور میشوند فریاد زد؛ شلوارتان را در میاورم، و کلی دری وری گفت. او همچنین یکی از زندانیان را که به توهین جمعی اعتراض کرد زیر مشت و لگد گرفت”.

این زندانی همچنین گفت: “زندانیانی که نسبت به رفتار رئیس اندرزگاه به بازرسی اعتراض می‌کنند را با نقشه و برنامه ریزی و دستور به زندانیان سالن دیگر، کاری می‌کند که چاقو بخورند. برخی زندانیان هستند که پول می‌دهند به رییس اندرزگاه تا برایشان مواد بیاورد و وقتی بخواهند یک زندانی را تنبیه کنند، به این زندانیان که مواد می‌فروشند می‌گویند تا وی را با چاقو بزنند”.

چند روز پیش یک زندانی به‌نام سیاوش از سالن ۹ بند ۳ از سوی رییس این بند، به نگهبانی فراخوانده شد و در مقابل نگهبانان از سوی یک زندانی دیگر، از سالنی دیگر با چاقو مورد ضرب و شتم قرار گرفت. سیاوش به‌دلیل چاقویی که به ریه‌اش اثابت کرده به بیمارستان منتقل شده و هنوز به بند باز نگشته است.

گفتنی است، درخواست زندانیانی که در زندان رجایی شهر اعتصاب غذا کرده اند تنها “بازگشت شرایط عادی به زندان و رعایت حقوق قانونی زندانیان” است.

هرانا پیشتر در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه، از اعتصاب غذای دهها تن از زندانیان زندان رجایی شهر کرج بدلیل افزایش بدرفتاری مسئولین خبر داده بود.

در بخشی از این گزارش آمده بود: “از تاریخ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، تعدادی از زندانیان اندرزگاه ۳ زندان رجایی شهر بدنبال ضرب و شتم یکی از زندانیان و همچنین در اعتراض به وجود مشکلات متنوع و عدم تحقق وعده های مسئولین زندان، دست به اعتصاب غذای دسته جمعی زدند. هدف آنها از اعتصاب بازگشت شرایط عادی به زندان و رعایت حقوق قانونی آنها به عنوان زندانی است”.

لازم به یادآوری است، هرانا مدتی پیش طی گزارشی به معرفی و بررسی چهره‌های اصلی نقض حقوق بشر در زندان رجایی شهر کرج و اعمال آنان به خصوص در رابطه با نقض حقوق زندانیان پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید