خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان کرمان اعدام شد

یک زندانی در زندان کرمان اعدام شد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته، یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با “مواد مخدر” به اعدام محکوم شده بود، در زندان کرمان اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز یکشنبه، ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، یک زندانی در زندان کرمان اعدام شد.

هویت این زندانی “محمد بامری”، فرزند خدابخش، دانشجوی ۲۴ ساله و اهل شهرستان دلگان، احراز شده است.

یکی از نزدیکان وی در این خصوص گفت: “محمد بامری مدت ۵ سال در زندان کرمان محبوس بود و پیشتر به اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.”

این منبع افزود: “محمد بامری قبل از دستگیری دانشجو بود و به دلیل فقر نمی‌توانست هزینه تحصیل خود را پرداخت کند و برای فراهم کردن شهریه دانشگاه به کار مواد مخدر روی آورده بود.”

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید