خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  فقدان ایمنی کار؛ مرگ ۲ کارگر در تهران و صحنه

فقدان ایمنی کار؛ مرگ ۲ کارگر در تهران و صحنه

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، در سایه فقدان ایمنی محیط کار، دو کارگر در شهرهای تهران و صحنه جان خود را از دست دادند. بنا بر خبری دیگر، مدیر کل پزشکی قانونی استان مازندران گفت که طی سال گذشته بر اثر حوادث ناشی از کار تعداد ۹۱۳ نفر در این استان مصدوم و تعداد ۸۸ نفر جان خود را از دست دادند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، فرمانده انتظامی شهرستان صحنه گفت: “کشاورز جوانی در یکی از روستاهای این شهرستان سوار بر تراکتور و هنگام سمپاشی باغ پدری به دلیل بی احتیاطی جان خود را از دست داد”.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سرهنگ بهروز فخری اظهار داشت: به دنبال دریافت گزارش مردمی به پلیس ۱۱۰ مبنی بر یک فقره حادثه منجر به فوت در یکی از مزارع کشاورزی، ماموران کلانتری در محل حادثه حاضر و به تحقیق پرداختند.

وی ادامه داد: “در این تحقیقات مشخص شد که جوان ۳۳ ساله‌ای سوار بر یک دستگاه تراکتور در حال سمپاشی باغ پدری خود بوده اما به خاطر بی احتیاطی گوشه‌ای از لباسش در داخل شفت متصل بین دستگاه سمپاش گیر می‌کند و این فرد به شدت زخمی می‌شود”.

سرهنگ فخری تصریح کرد: “پس از مطلع شدن اهالی روستا از وقوع این حادثه، کشاورز جوان به مراکز درمانی منتقل می شود اما وی در میان راه به علت شدت جراحات وارده جان خود را از دست می‌دهد”.

رئیس پلیش شهرستان صحنه با ابراز تاسف از وقوع این حادثه از شهروندان خواست هنگام استفاده از وسایل کشاورزی نهایت احتیاط و دقت را به کار ببرند چرا که چنین سهل انگاری‌هایی عواقب جبران ناپذیری به دنبال دارد.

مرگ یک کارگر در تهران

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از مرگ یک کارگر در حادثه ریزش آوار در یک محل گودبرداری خبر داد.

سید جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران، اظهار کرد: “ساعت ۱۶ و ۹ دقیقه ظهر روز گذشته یک مورد حادثه ریزش آوار در محل گودبرداری به آدرس خیابان انقلاب، خیابان آیت الله مدنی جنوبی به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی شهر تهران اعلام شد که بلافاصله ۳ ایستگاه با امکانات کامل به محل اعزام شدند”.

وی افزود: “آتش‌نشان‌ها در محل مشاهده کردند که در قطعه زمینی به وسعت ۴ هزار متر مربع که به عمق ۱۵ تا ۲۰ متر گودبرداری شده بود، حادثه ریزش آوار رخ داده است و بخش‌های زیادی از دیواره‌ها فروریخته بود”.

ملکی بیان کرد: “کارگران در قسمت شمالی محل گودبرداری در حال کار بودند که بخشی از دیواره تخریب می‌شود و اطلاعات اولیه حاکی از این بود که یک کارگر به طور کامل در زیر آوار محبوس شده است”.

وی ادامه داد: “آتش نشان‌ها با احتیاط لازم عملیات جستجو و آوار برداری را شروع کردند و بعد از مدت زمانی تلاش توانستند این کارگر را که فردی تقریبا ۳۳ ساله و تبعه کشور افغانستان بود را از ریز آوار خارج کنند که بعد از معاینات مشخص شد که این فرد جان خود را از دست داده است”.

مرگ ۸۸ کارگر طی سال گذشته در مازندران

به گزارش ایلنا، علی عباسی، مدیر کل پزشکی قانونی استان مازندران، گفت :در سال گذشته تعداد ۸۸ نفر بر اثر حوادث ناشی از کار در استان جان خود را از دست دادند(همگی مرد)،که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹ درصد افزایش داشت.

علی عباسی با اعلام این خبر گفت: “بر اساس آمارهای مراکز پزشکی قانونی استان در سال گذشته به ترتیب شهرستان ساری با  ۱۳ و آمل با ۱۲ و بابل با ۹ فوتی بیشترین و شهرهای گلوگاه ،سوادکوه نکا و جویبار هر کدام با یک مورد فوتی کمترین موارد مرگ ناشی از حوادث کار را داشتند”.

وی افزود: “بر اساس این گزارش در سال های متوالی عمده دلایل مرگ افراد در حوادث کار مربوط به سقوط از بلندی و پس از آن برق گرفتگی است به نحوی که در سال گذشته ۳۵ مورد مرگ های ناشی از حوادث کار به دلیل سقوط از بلندی و ۲۸ مورد نیز برق گرفتگی و مابقی اصابت جسم سخت و سایر موارد است”.

عباسی با بیان اینکه مرداد ماه با ۱۶ نفر بیشترین  و مهر با ۱۲، تیر و اردیبهشت هر کدام با ۸ مورد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

مدیر کل پزشکی قانونی استان با بیان اینکه از این تعداد ذکر شده ۷۳ نفر  متاهل و مابقی مجرد هستند ، افزود : “تعداد شش (۶) نفر از فوت شدگان ناشی از حوادث کار دارای ملیت غیر ایرانی (افغانستان) هستند”.

بر اساس آمار مراکز پزشکی قانونی استان تعداد ۹۱۳ نفر مصدوم (۸۶۹ مرد و مابقی زن) ناشی از حوادث کار به پزشکی قانونی مراجعه کردند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹ درصد افزایش داشت”.

این مقام اجرایی استان با اشاره به اینکه بیشترین حوادث ناشی از کار در بخش ساختمان میباشد گفت: “ارزش نهادن به جان انسانها، داشتن برنامه ایمنی در کار، رعایت استانداردها و قوانین مربوطه، آموزش و ایجاد نظام اطلاع رسانی و عبرت از حوادثی که اتفاق افتاده را از مهمترین راهکارها در راستای کاهش حوادث ناشی از کار دانست”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید