خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  با وعده مساعد مسئولان؛ پایان اعتصاب غذای امیر مهدی طبسی در زندان اوین

با وعده مساعد مسئولان؛ پایان اعتصاب غذای امیر مهدی طبسی در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – ساعاتی پیش، امیر مهدی طبسی، زندانی محبوس در زندان اوین که از روز چهارشنبه ۷ فروردین دست به اعتصاب غذا زده بود، با وعده مساعد مسئولان زندان مبنی بر پیگیری مطالبات وی در ششمین روز به اعتصاب خود پایان داد. این زندانی از بیماری افسردگی رنج می برد و  پزشکی قانونی گواهی عدم تحمل حبس وی را صادر کرده است، با این حال با کارشکنی دادیار ناظر بر زندان و دادستانی تاکنون با درخواست عدم تحمل حبس و مرخصی استعلاجی وی موافقت نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعت ۱۰ صبح امروز دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸، امیر مهدی طبسی، زندانی محبوس در زندان اوین با وعده مساعد مسئولان زندان مبنی بر پیگیری خواسته‌هایش طی یک ماه آینده، در ششمین روز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

یک منبع مطلع در خصوص وضعیت این زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “امیر مهدی طبسی پیشتر در اعتراض به کارشکنی‌های دادیار ناظر بر زندان و دادستان مبنی بر عدم پذیرش گواهی پزشکی قانونی مبنی بر عدم تحمل حبس وی و مخالفت با مرخصی استعلاجی سه ماهه خود دست به اعتصاب غذا زده بود. پزشکی قانونی این گواهی را جهت مداوای بیماری افسردگی شدید آقای طبسی صادر کرده است ولی مسئولان با پذیرش آن مخالفت کرده بودند. صبح امروز رئیس اندرزگاه ۸ زندان اوین به وی گفت در صورتی که به اعتصاب غذای خود پایان دهد ظرف یک ماه آینده به خواسته‌هایش رسیدگی خواهند کرد. آقای طبسی نیز پس از این ساعت ۱۰ صبح امروز به اعتصاب خود پایان دادند”.

امیر مهدی طبسی در تاریخ ۸ شهریور ۹۰ به همراه همسر سابقش معصومه (مینو) قاسم زاده ملک شاه به ادعای خود «به سفارت کشور اسرائیل در کشور ترکیه برای اخذ پناهندگی» مراجعه کرده بودند، ولی درخواست آنها توسط مسئولین سفارت رد شده و در تاریخ ۱۲ شهریور همان سال به ایران برگشته بودند. آنها در تاریخ ۲۰ شهریورماه همان سال در منزل شخصی خود واقع در بلوار ابوذر خیابان وحدت تهران توسط ماموران وزارت اطلاعات به اتهام جاسوسی برای اسرائیل دستگیر شدند. این زوج نهایتا در سال ۹۰ پس از ۲۹ روز بازداشت در سلول انفرادی وزارت اطلاعات با تودیع وثیقه یکصد میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی به صورت موقت از زندان آزاد شده بودند.

امیر مهدی طبسی و معصومه قاسم‌زاده ملک‌شاه در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی بدون اخذ دفاعیه به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این حکم نهایتا در آبان‌ماه ۹۶ در دادگاه تجدیدنظر تایید شد و پس از آن جهت تحمل دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

لازم به ذکر است که آقای طبسی پیشتر نیز در دیماه ۱۳۹۶ در اعتراض به روند حقوقی پرونده‌اش دست به اعتصاب غذا زد و در یازدهمین روز اعتصاب غذای خود به درمانگاه امیر آباد منتقل و پس از پایان اعتصاب غذا به سالن ۱۲ زندان اوین بازگردانده شده بود.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‎هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید