خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  اخراج پاکبان های معترض شهرداری صدرا / دست‌کم ۴۰۰ واحد تولیدی معوقات مزدی دارند

اخراج پاکبان های معترض شهرداری صدرا / دست‌کم ۴۰۰ واحد تولیدی معوقات مزدی دارند

خبرگزاری هرانا – تعدادی از پاکبان های شهرداری صدرا که معوقات مزدی ۳ ماهه دارند و نسبت به عدم پرداخت حقوق خود اعتراض کرده بودند، اخراج شدند. بنا بر خبری دیگر کارگران شاغل در معدن زغال سنگ البرز شرقی که به صورت پیمانی در بخش خدماتی، استخراج و پیشروی معدن مشغول کارند، عیدی خود را دریافت نکرده‌اند. همچنین رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت که ۹۷ هزار و ۳۰۰ نفر کارگرانی که تحت پوشش ۴۰۰ واحد تولیدی هستند، همگی مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، ابتدای اسفندماه، تعدادی از پاکبان‌های شهرداری صدرا که معوقات پرداخت نشده دارند، اخراج شدند.

جمعی از دانشجویان دانشگاه شیراز پیگیر ماجرا شده و خود نیز به سراغ پاکبان‌ها رفتند، اعضای تشکل دانشجویی آرمان دانشگاه شیراز مشروح گفت‌وگو خود با یکی از پاکبان‌های اخراجی را منتشر کردند که در ادامه بخشی از آن می آید.

سه ماه حقوق نگرفته‌ام، شهردار می‌گوید چرا اعتراض کردی؟!

این پاکبان به دانشجویان گفته بود: “بعد از اعتصاب و تجمعی که به دلیل عدم پرداخت حقوق مقابل شهرداری صدرا داشتیم، شهردار در بین ما حاضر شد و گفت که شما بیخود کردید که اعتصاب کردید، پیمانکار جدید هم که بیاید می‌تواند شما را اخراج کند و به من هم ربطی ندارد و دستتان هم به هیچ جایی بند نیست”.

وی ادامه داده بود: “آیا شهردار این شهر به کارگرهایی که خدمت می‌کنند و در واقع جزئی از مردم این شهر هستند، باید چنین حرفی بزند؟ شهردار که حقوق بالایی می‌گیرد و زمستان‌ها زیر بخاری و تابستان‌ها زیر کولر نشسته و حقوقش را ماه به ماه دریافت می‌کند، چطور می‌تواند کارگری را که صبح‌ها دستانش داخل زباله است و انگشتانش از سرما یخ می‌زند درک کند، به من کارگری که ۳ ماه حقوق نگرفته‌ام، شهردار باید بیاید و بگوید که تو بیخود کردی اعتراض میکنی”.

زیر باران و بدون لباس بارانی باید کار کنیم

پاکبان اخراجی اضافه کرده بود: “کمترین حقوق عادی ما رو هم رعایت نمی‌کنند، کارفرما موظف است مواقعی که هوا بارانی می‌شود به ما لباس بارانی و چکمه بدهد اما هیچ‌کدام از این‌ها را برای ما فراهم نمی‌کند و به ما دستور می‌دهد که باید زیر باران و بدون لباس بارانی کارتان را انجام بدهید؛ حتی ناظر به ما اجازه نمی‌داد زمانی که برای صرف صبحانه اختصاص داده ‌شده بود، یکجا بنشینیم و صبحانه بخوریم و ما را وادار می‌کرد که سرپایی صبحانه بخوریم و در آخر هم پیمانکار به راحتی گفت که دلم می‌خواهد و دستم باز است و شما را اخراج می‌کنم”.

به گفته وی پیمانکار قبلی حقوق دی‌ماه را پرداخت نکرده و پیمانکار جدید نیز حقوق بهمن‌ماه را برای پاکبان‌ها واریز نکرده و با هیچ‌کدام از آن‌ها نیز قرارداد نبسته و تاکنون حق بیمه‌شان را نیز پرداخت نکرده است”.

پاکبان اخراجی یادآور شد: “برای پیگیری حقوقمان از پیمانکار قبلی به شهرداری مراجعه کردیم که شهردار در پاسخ گفت می‌خواستید خودتان از او بگیرید، درحالی‌که پیمانکار ضمانت‌نامه نزد شهردار دارد و تا وقتی حقوق ما را پرداخت نکند، شهردار نباید برگه تسویه حساب به پیمانکار بدهد و اگر پیمانکار هم حقوق ما را ندهد، شهرداری باید از روی همان ضمانت‌نامه حقوق ما را پرداخت کند”.

وی تصریح می‌کند: “متأسفانه احساس می‌شود که هیچ نظارتی از طرف شهرداری بر عملکرد پیمانکارها در زمینه چگونگی تعامل کارفرما با کارگر نیست، پیمانکار قبلی برای اینکه با ما قرارداد ببند، از ما سفته گرفت درحالی‌که هیچ جایی از کارگر سفته نمی‌گیرند و حالا هم که پیمانکار قبلی رفته، هنوز سفته‌های ما را پس نداده است”.

وضعیت غم‌انگیز پاکبان‌ها که علاوه بر دریافت نکردن حقوق، به دلیل مطالبه آن محکوم به اخراج هم شدند، واکنش مرکز مطالبه‌گری و عدالت‌طلبی بسیج دانشجویی استان فارس را نیز در پی داشته است.

عدم پرداخت عیدی کارگران پیمانکاری معدن زغال سنگ البرز شرقی

برخی منابع در واحد ذغال سنگ البرز شرقی گزارش دادند: “کارگرانی که در معدن زغال سنگ البرز شرقی به‌صورت پیمانی در بخش خدماتی، استخراج و پیشروی معدن مشغول کارند، عیدی خود را دریافت نکرده‌اند”.

این کارگران با بیان اینکه همه کارگران قرارداد مستقیم شرکت؛ عیدی سال ۹۸ خود را از شرکت دریافت کرده‌اند، در ادامه افزودند: “با وجود آنکه برای اولین بار زودتر از موعد سال‌های گذشته؛ کارگران قرارداد مستقیم عیدی خود را با حقوق دی ماه دریافت کرده‌اند اما ما کارگرانی که تحت مسئولیت چند پیمانکار مشغول کاریم، هنوز امکان دریافت عیدی نداشته‌ایم”.

۹۷ هزار و ۳۰۰ کارگر شب عید معوقات مزدی و عیدی دارند

به گزارش ایلنا، دست‌کم ۴۰۰ واحد تولیدی در شرایط کنونی از دو ماه تا یک سال معوقات مزدی به کارگرانشان بدهکار هستند. حسن صادقی (معاون دبیرکل خانه کارگر) با اعلام این خبر گفت: “بسیاری از این ۴۰۰ بنگاه اقتصادی توان پرداخت معوقان مزدی و مطالبات عیدی پرسنل خویش را ندارند”.

طبق اظهارات رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری؛ مجموع کارگران تحت پوشش این واحدها به دست‌کم ۹۷ هزار و ۳۰۰ نفر می‌رسد که شب عید با مشکلات معوقان مزدی و عیدی مواجه هستند.

صادقی تاکید کرد؛ ما وظیفه داشتیم موضوع را به مقامات عالی از جمله وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و آقای نوبخت (رئیس سازمان برنامه و بودجه) منتقل کنیم. پیشنهاد ما این است که در قالب وام به این بنگاه‌های اقتصادی کمک کنیم تا حداقل شب عیدی به هر یک از این کارگران دو ماه دستمزد به صورت یکجا پرداخت شود و آنان نیز مثل سایر اقشار بتوانند حداقل‌ها را برای ایام نوروز تهیه کنند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری افزود: “دغدغه ما معیشت کل کارگران است اما آنچه که بیشتری دغدغه ما بوده وضعیت عزیزان کارگر و هم صنف خودمان است که تامین حقوق معوقه آنها توسط کارفرمایان مقدور نبوده است و باید برای حل معیشت آنها راهکاری ارائه شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید