خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  دستگیری ۴ شکارچی متخلف در شهرهای پاوه، جلفا و سبزوار

دستگیری ۴ شکارچی متخلف در شهرهای پاوه، جلفا و سبزوار

خبرگزاری هرانا – ۴ شکارچی متخلف در شهرهای پاوه، جلفا و سبزوار با تلاش ماموران یگان حفاظت محیط زیست، بازداشت و با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سرپرست اداره محیط زیست جلفا گفت: “۲ شکارچی متخلف که ۲ راس کل وحشی را در پناهگاه حیات وحش کیامکی شکار کرده بودند، به دام ماموران محیط بانی جلفا افتادند”.

اصلانی سرپرست اداره محیط زیست جلفا، گفت: “از این شکارچیان، علاوه بر لاشه کل‌ها، ۲ قبضه سلاح شکاری و مقادیری فشنگ غیرمجاز هم کشف و ضبط شد”.

وی افزود: “متخلفان پس از تشکیل پرونده، به مقام‌های قضایی شهرستان جلفا تحویل داده شدند”.

پناهگاه حیات وحش کیامکی بهشکت وسعت ۹۶ هزار و ۹۵۲ هکتار از سال ۱۳۵۲ به عنوان منطقه حفاظت شده به تصویب رسیده و از سال ۱۳۵۴ به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافته است.

در این منطقه بیش از ۳۶۱ گونه گیاهی و ۲۵۷ گونه جانوری شامل ۳۹ گونه پستاندار از جمله کل و بز و بیش از ۱۵۴ گونه پرنده، ۴۳ گونه خزنده، ۴ گونه دوزیست و ۱۷ گونه ماهی در این منطقه وجود دارد.

منطقه حفاظت شده کیامکی در ۱۳۰ کیلومتری شمال غرب تبریز در حاشیه رودخانه مرزی ارس از غرب به شرق امتداد دارد.

دستگیری یک شکارچی متخلف در پاوه

به گزارش فارس، رئیس اداره حفاظت محیط زیست پاوه از کشف و ضبط چهار قطعه کبک وحشی و دستگیری یک شکارچی غیرمجاز خبر داد.

محمد اخگرزاده امروز، اظهار داشت: “حسب گزارش واصله شهروندان ماموران محیط زیست پاوه با همکاری نیروی انتظامی شهرستان، به منظور برخورد و پیشگیری با متخلفان شکار و صید غیرمجاز و برخورد با شخصی که اقدام به نگهداری، خرید و فروش کبک در منزل شخصی می‌کرد، با هماهنگی با مراجع  قضایی شخص مذکور دستگیر و چهار قطعه کبک وحشی از وی کشف و ضبط شد”.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست پاوه افزود: “پرونده مورد‌نظر برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شد”.

وی ادامه داد: “کبک‌های کشف شده با حضور فعالان محیط زیست و نماینده انجمن محیط زیستی ژیوای پاوه در دامان طبیعت شهرستان پاوه رهاسازی شد.

اخگرزاده در پایان ضمن قدردانی از همکاری مردم و فعالان محیط زیست با اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پاوه از تمام شهروندان خواست که با توجه به فصول شکار ممنوع و فصل جفت‌گیری گونه‌های حیات وحش (پرندگان) به‌ویژه در اسفندماه و فروردین‌ماه نهایت همکاری را با این اداره داشته باشند و متخلفان را معرفی کنند”.

این مسئول به شکارچیانی که به صورت غیرمجاز و با سوءاستفاده از غریزه ذاتی با شکار پرندگان در این فصل جفت‌گیری، خسارت‌های جبران ناپذیری بر طبیعت وارد می‌کنند درخواست تجدیدنظر مجدد در نحوه برخورد و رفتارشان با طبیعت و حیات وحش را کرد و گفت: “حیات وحش و طبیعت میراث‌های ارزشمندی هستند که در واقع متعلق به عموم ملت و نسل‌های آینده بوده و همه در قبال آن مسئول هستیم”.

شهرستان پاوه یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه است.

دستگیری یک شکارچی متخلف در سبزوار

به گزارش صدا و سیما، با تلاش ماموران یگان حفاظت یک شکارچی متخلف قوچ وحشی در شهرستان سبزوار از توابع خراسان رضوی دستگیر شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست سبزوار امروز گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان در گشت و کمین امروز خود یک شکارچی متخلف را حین خرید گوشت یک حیوان وحشی دستگیر کردند”.

حمیدرضا صادقی افزود: “در بررسی کارشناسی مشخص شد گوشت متعلق به یک راس قوچ وحشی بود که به وسیله این شکارچی غیرمجاز شکار شده است”.

وی گفت: “این شکارچی به علت شکار غیرمجاز و ضرر و زیان وارده به محیط زیست به پرداخت ۱۰۰ میلیون ریال محکوم شد که باید این مبلغ را به حساب خزانه واریز کند”.

سبزوار در فاصله ۲۳۰ کیلومتری مشهد دارای ۲ منطقه حفاظت شده شیراحمد و پروند و نیز ۲ منطقه شکار ممنوع ریوند و کمرقلعه به مساحت ۱۵۰ هزار هکتار است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید