خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  محرومیت پزشکی و تداوم اعتصاب غذا در سلول انفرادی؛ گزارشی از آخرین وضعیت حمزه درویش و توحید قریشی

محرومیت پزشکی و تداوم اعتصاب غذا در سلول انفرادی؛ گزارشی از آخرین وضعیت حمزه درویش و توحید قریشی

خبرگزاری هرانا – با گذشت سیزده روز از ضرب و شتم شدید و انتقال حمزه درویش و توحید قریشی به سلولهای انفرادی زندان رجایی شهر کرج، این زندانیان کماکان علیرغم اعتصاب غذا در شرایطی سخت و بدون رسیدگی پزشکی نگهداری می شوند. ضرب و شتم این زندانیان توسط گارد زندان پس از امتناع توحید قریشی از حضور در جلسه دادگاه به دلیل عدم دسترسی به وکیل و عدم رعایت فاصله قانونی بین احضار و زمان تعیین شده برای جلسه دادگاه صورت گرفته بود. این دو زندانی طی ۱۳ روز اخیر هیچ تماسی با خانواده خود نداشته اند، این موضوع باعث افزایش نگرانی از وضعیت آنان شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دو زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج، به دلیل مطالبه حقوق قانونی خود توسط نیروهای گارد زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و از روز چهارشنبه ۱۷ بهمن‌ماه ۹۷، در شرایط نامناسب در سلول‌های انفرادی، در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

روز جاری یک منبع نزدیک به خانواده این دو زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “طی سیزده روز گذشته خانواده حمزه درویش و توحید قریشی هیچ اطلاعی از وضعیت فرزندان خود به دست نیاورده اند و علیرغم پیگیری های مکرر، مسئولین زندان رجایی شهر پاسخی در ارتباط با وضعیت آنها نمی‌دهند. اعتصاب غذا در شرایط سخت سلول انفرادی، سرمای شدید محل، ضرب و شتم و احتمال شکستگی دست و پای آنان و همچنین عدم رسیدگی پزشکی در عین بی خبری باعث افزایش نگرانی خانواده این زندانیان شده است”.

گفته می شود رئیس زندان رجایی شهر شخصا دستور منع رسیدگی پزشکی به این دو زندانی را صادر کرده است.

لازم به یادآوری است در پی حمله خشونت آمیز نیروهای گارد زندان رجایی شهر کرج در تاریخ ۱۷ بهمن ماه به سالن محل نگهداری زندانیان سنی مذهب و مضروب کردن آنان، دستکم ۸ تن از این زندانیان به سلول انفرادی منتقل شده بودند. این اقدام به بهانه امتناع توحید قریشی، از حضور در جلسه دادگاه و حمایت سایر زندانیان از تصمیم او صورت گرفته است. دلیل امتناع این زندانی از حضور در جلسه دادگاه عدم رعایت فاصله زمانی قانونی میان تاریخ احضار با تاریخ جلسه دادگاه و همچنین عدم دسترسی به وکیل خود بوده است.

از این میان ۶ تن علیرغم آسیب دیدگی ناشی از ضرب و شتم و بدون رسیدگی پزشکی به بند بازگردانده شدند ولی حمزه درویش و توحید قریشی همچنان در سلول انفرادی نگهداری می شوند. این دو زندانی پس از انتقال به سلول انفرادی در اعتراض به رفتار خشونت آمیز مسئولین زندان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

خانواده این زندانیان به دلیل اینکه با وجود احتمال شکستگی دست و پای این زندانیان و همچنین تداوم اعتصاب غذا، مسئولان زندان بر ادامه محروم نگه داشتن آنها از دریافت خدمات پزشکی اصرار دارند، اعلام کرده‌اند که در صورت بروز هر گونه آسیب جسمی یا روحی به سلامتی فرزندانشان، مسئولان زندان و مقامات قضایی را مسئول دانسته و از آنها شکایت خواهند کرد.

این نخستین بار نیست که این‌گونه حملات به بند زندانیان اهل سنت صورت می‌گیرد. در مردادماه سال جاری و در سالیان گذشته نیز به صورت مکرر زندانیان این سالن بارها مورد حمله و بازرسی توام با خشونت و تخریب وسایل شخصی قرار گرفته‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید